Nesër para Rektoratit protestohet kundër Ardian Kastratit / Kërkohet përjashtimi i tij nga UP

Nesër, e Hënë pritet të protestohet para Rektoratit të UP-së në Prishtinë ku do të kërkohet përjashtimi i profesorit Ardian Kastrati, ku është profesor aty dhe njëherit edhe deputet i zgjedhur nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës. Kjo protestë vjen si reagim ndaj gjuhës skandaloze që ka përdorur profesor Kastrati sot gjatë ditës pas zgjedhjes së Vjosa Osmanit si presidente e vendit. Drejtori i Organizatës për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA), Rron Gjinovci, ka bërë të ditur se nesër në ora 11:00 do të mbahet një protestë simbolike…

Read More

Profesor Kastrati përdor një satirë të Faik Konicës/ ofendon indirekt Vjosa Osmani pasi ajo u zgjodh presidente

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës Ardian Kastrati ka bërë një status aspak që i shkon përshtati profilit të tij prej profesori. Statusi që bëri ai ishte pak kohë pasi u zgjodh presidente e Kosovës Vjosa Osmani, ku të gjitha mediat aluduan se ai kishte shkruar një status duke i dedikuar asaj një satirë nga Faik Konica. “Gjithmonë më ka pëlqyer shumë satira e Faik Konicës. Në një shkrim të botuar në ‘ Gazeta Dielli’ mes tjerash gjeta këtë përshkrim satirik të Konicës (për një ish zyrtare të lartë të…

Read More

Abdixhiku uron Osmanin për postin e ri / Ai pret nga ajo ta ushtroj rolin e saj kushtetues në drejtimin e duhur

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku nuk ka hezituar ta uroj presidenten e re të Kosovës, Vjosa Osmanin për postin e ri që ajo mban tash e tutje. Lexoni të plotë postimin e z. Abdixhiku në profilin e tij facebook: Kuvendi i Kosovës sot zgjodhi Presidenten. Lidhja Demokratike e Kosovës, si gjithëherë, edhe këtë herë, ka zgjedhur konstruktivitetin si mjet të vetëm demokratik; duke vënë sërish një standard të ri politik në vend. Pas gjetjes së qetësisë politike të domosdoshme, ne do të ushtrojmë me dinjitet zërin tonë…

Read More

PDK vazhdon avazin e vjetër, pa fakte akuzon Adelina Graincën/I ofendon asaj edhe familjarët vetëm pse votoi Vjosa Osmanin për presidente

Nuk ndalet Partia Demokratike e Kosovës pas votimit që deputetja nga radhët e PDK-së e cila pastaj kaloi në LVV Adelina Grainca votoi për Vjosa Osmanin për presidente. PDK përmes një komunikate që ka lëshuar në media ka njoftuar se ka shkarkuar sot nga të gjitha funksionet deputeten Adelinë Grainca, pasi sipas tyre ajo tradhëtoi votën e elektoratit të PDK-së dhe e shiti votën e saj për ta votuar Vjosa Osmanin për presidente. Partia Demokratike e Kosovës akuzon znj. Grainca dhe familjen e saj se ka pranuar para, privilegje dhe…

Read More

VJOSA OSMANI zgjidhet presidente e Kosovës

Në raundin e tretë të votimit për presidente të vendit në parlamentin e Kosovës është zgjedhur Vjosa Osmani si presidente e Kosovës me 71 vota pro, asnjë kundër dhe 11 votime të pavlefshme. Megjithatë shqetësuese mbetet fakti se në Parlamentin e Kosovës sot kanë rezultuar 11 vota të pavlefshme duke nënkuptuar kështu se aty ka deputet të llojit që edhe pas raundit të tretë të votimit, ata kanë treguar se nuk dinë të votojnë apo të mbushin një fletë me votim të rregullt. Vjosa Osmani-Sadriu është personi më i votuar…

Read More

Sot pritet që Kosova të bëhet me president

Pas dy tentimeve të dështuara të seancës, sot në Kosovë me të drejtë qytetarët e këtij vendi presin ta kenë presidentin/en e tyre të zgjedhur me votat e deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Deputetët e këtij kuvendi të zgjedhur me votat e qytetarëve aty për të përmbushur obligimin e tyre ligjor pritet që sot ti japin fund sagës së zgjedhjes së presidentit të ri, duke filluar kështu nga ora 17:00 ku pritet të vazhdojë seanca. Kandidatët, Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta janë të propozuar për president. Kujtojmë se të shtunën…

Read More

Imzot Dodë Gjergji në ditën e Pashkës: Këtë vit njerëzimi mendoi më shumë për vdekjen se sa për jetën

Në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë, nën drejtimin e Ipeshkvit të Ipeshkvisë së Kosovës, Imzot Dodë Gjergji mbrëmë është mbajtur Mesha Solemne e Pashkëve. Ceremonia e vigjiljes së Pashkëve në Prishtinë filloi me lutjen për paqe dhe dashuri. Në urimin e tij, imzot Gjergji rikujtoi se Pashkët janë një festë e veçantë në botën e krishtere, ditë e ringjalljes së Krishtit, shpresës, jetës dhe ngadhënjimit të jetës mbi vdekjen – ditë e përjetësisë. Ndërsa, fokusi i mesazhit të tij ishte situata e krijuar pas përhapjes së pandemisë COVID-19, dhe kujtoi…

Read More

Vjosa Osmani për ditën e Pashkës: “Kjo ditë shënon triumfin e të mirës ndaj të keqes”

Vjosa Osmani, kandidatja për Presidente të Kosovës, sot në nderë të festës së Pashkëve Katolike, ka uruar të gjithë besimtarët katolikë. Ajo ka thënë se  kjo festë na jep mundësinë secilit t`ia zgjatim dorën, ta urojmë e ta përqafojmë. Lexoni të plotë postimin e znj. Osmani: Sot, besimtarët katolikë festojnë Pashkët. Kjo ditë shënon triumfin e të mirës ndaj të keqes. Bota, sikurse edhe ne, po përballet me pandeminë Covid-19. Të goditur nga kjo e keqe edhe kremtet janë transformuar. Në këtë ditë feste kam veç një urim. Që në…

Read More