Arben Vitia: Lajmi i publikuar rreth kontratës për vaksinat i pavërtetë, i dëmshëm dhe dashakeq

Të pavërteta, të dëmshme dhe dashakeqe po i quan, Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia lajmet që qarkulluan gjatë ditës së sotme në mediat vendore në lidhje me mosnënshkrimin e kontratës me Pfizer dhe BioNtech për sigurimin e vaksinave. Vitia ka thënë se edhe ato gjysëm informacione që kanë dalë janë konfidenciale dhe rrezikojnë shëndetin e qytetarëve. Gjatë konferencë, ministri Vitia ka ftuar Prokurorinë të hetojë në lidhje me këtë rast. “Lajmi i publikuar në gazetën Insajderi është i pavërtetë, i dëmshëm dhe dashakeq. Eshtë i pavërtetë sepse ata kinse janë…

Read More

“Breshëri” këngësh nga Elvana Gjata

Këtë të premte, këngëtarja Elvana Gjata ka sjellur shtatë këngë të reja, kryesisht të zhanrit baladë. Mini-albumi i këngëtares Elvana Gjata mban emrin “Çelu” por që nuk është titull kënge. Këngët e saja titullohen :“A po vjen”, “Drandofilat”, “Jeta ime”, “Vendi im”, “Kur jemi dasht”, “Kunadhe” e “Mos u ngut” janë këngët më të reja të këngëtares, të cilat mund ti shifni të vizualizuara në “Youtube.

Read More

Në ora 20:45, ministri i Shëndetësisë Vitia në konferencë për media /Pritet të heq dilemat rreth raportimit se a nënshkroi apo jo kontratën me Pfizer dhe BioNtech

Ministria e Shëndetësisë përmes një njoftimi për medie ka njoftuar se sonte në ora 20:45, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, do të mbajë konferencë për medie me ç’rast do të heq dilemat e lajmit që u përfol sot se nuk ka nënshkruar kontratë me kompaninë Pfizer dhe BioNtech. Ministri Vitia në këtë konferencë do të flasë lidhur me temën për çështjen e sigurimit të vaksinave kundër Covid-19. Më poshtë lexoni njoftimin e plotë të MSH-së: Të nderuara media, Ministri i Shëndetësisë, z. Arben Vitia do të mbajë sonte konferencë për media lidhur…

Read More

Presidenti Slloven Borut Pahor hedh posht idenë për ndryshimin e kufijve në Ballkanin Perendimorë / E kujt dhe nga erdhi kjo IDE?

Ka reaguar ndaj publikimit të një letre ku flitej për ridefinimin e kufijëve në Ballkanin Perendimorë, Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor. Presidenti Slloven Pahor ka hedhur poshtë idenë, siç e ka quajtur ai të rrezikshme, për ndryshimin e kufijve të Ballkanit Perëndimor, ndërsa ka shtuar se mbetet mbrojtës i një Bosnje e Hercegovine gjithëpërfshirëse. Gjatë konferencës z. Pahor ka deklaruar se asnjëherë nuk ka pasur asnjë informacion në lidhje me ndonjë dokument të mundshëm i cili u publikua dhe se ai nuk kishte biseduar për këtë çështje me kryeministrin, Janez…

Read More

Fillon sot vaksinimi kundër Covid-19 për personat prej 75-79 me sëmundje kronike

Nga sot, Komiteti për vaksinim kundër COVID-19 ka njoftuar se në Prishtinë dhe në të gjitha komunat, do të fillojë vaksinimi i personave të moshës 75-79 vjeç me sëmundje kronike. Kjo do të bëhet sipas listës së diagnozave të pacientëve me sëmundje kronike, të dëshmuar me raport mjekësor me rastin e paraqitjes për vaksinim. MSH njofton se numri i personave që do të vaksinohen nga kategoria e të prekurve nga sëmundjet kronike brenda grup-moshës 75-79 varet nga numri i dozave të vaksinës kundër COVID-19 në dispozicion. Ndryshe, procesi i vaksinimit…

Read More