Agenlli jep dorëheqje nga posti i Presidentit të Juventusit

Presidenti i Juventusit, Andrea Agnelli ka dhënë dorëhqje nga posti që mbante te skuadra. Numri një i Zonjës së Vjetër, ishte njëri nga ideatorët e Superligës së Evropës.null Sipas mediave ndërkombëtare, ai do të tërhiqet nga pozita për ta mbrojtur klubin. Agnelli, Perez dhe 10 drejtues të klubeve të mëdha evropiane kishin nënshkruar marrëveshjen për Superligën e Evropës. /IndeksOnline/

Read More

Klubet angleze tërhiqen nga krijimi i Superligës

Ideja e Superligës së Evropës po bëhet gjithnjë e më i vështirë për tu realizuar. Klubet angleze, njëri pas tjetrit po tërhiqen nga marrëveshja e arritur në mes të 12 skuadrave të mëdha evropiane, shkruan Indeksonline Sipas mediave angleze, Chelsea, Manchester City, Manchester United dhe Arsenal tashmë kanë vendosur që për momentin të mos vazhdojnë me projektin. Kjo ka ardhur pas kritikave të mëdha që kanë marrë nga tifozët dhe vetë pjesëtarët e skuadrave. /IndeksOnline/

Read More

SHBA-ja udhëzon edhe qytetarët e saj të vaksinuar që të mos udhëtojnë drejt Kosovës

Në udhëzimin e udhëtimit për qytetarët amerikanë, tashmë e përvetësuar nga Departamenti i Shteti me bashkëpunim me Qendrën për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, e ka renditur Kosovën si vend me rrezikshmëri shumë të lartë. Edhe personave të vaksinuar i është rekomanduar fuqishëm të mos udhëtojnë në Kosovë. Edhe pse Kosova vetëm se ishte pjesë e vendeve që konsiderohen si vende me rrezikshmëri të lartë, udhëzimit i shtohen edhe afër 130 vende të reja, raporton Deutsche Welle. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi që bota “po i afrohej shkallës më të…

Read More

Agnelli provokoi hapur klubet e tjera nga Serie A – në mbledhje shpërtheu edhe nervozizmi

Pronari i Juventusit, Andrea Agnelli tha se asgjë nuk ndryshon me Superligën Evropiane. Klubet diskutuan për formatin e ri të shkëputur në një Asamble të jashtëzakonshme në Serie A natën e kaluar dhe presidenti i Zonjës së Vjetër u mor në pyetje nga klubet e tjera. La Repubblica raporton se tensioni i madh ishte veçanërisht i drejtuar ndaj presidentit Biankoner, i cili provokoi një reagim me përgjigjen e tij ndaj shqetësimit të klubeve të tjera. “Me 350 milionë euro të garantuara në vit, Scudetto do të fitohet gjithmonë nga Juventusi,…

Read More

Boris Johnson pro largimit të gjashtë klubeve nga Premierliga

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson është dalë kundër themelimit të ‘European Super League’. 12 klube (Chelsea, Manchester City, Manchester United, Liverpool, Arsenal, Tottenham, Real Madrid, Barcelona, Ateltico Madrid, Inter, Juventus, Milan),  janë larguar përfundimisht nga Champions League dhe kanë krijuar ‘European Super League’, shkruan IndeksOnline Madje Johnson gjatë një takimi, mbështeti të gjithë krerët e Premierligës për t’i dëbuar nga liga gjashtë klubet (nëse ata dëshirojnë). Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Tottenham dhe Manchester City, janë gjashtë klubet angleze themeluese të Superligës së Europës. Johnson tha se është…

Read More

Ecje nën yje, një përvojë unike që duhet t’a provoni!

Duke ecur natën, dashamirësit e natyrës fitojnë perspektiva të reja ndërsa u shpëtojnë turmave Për adhuruesit e natyrës, ecja nën yje po del të jetë një antidot i mirëpritur për kohërat pandemike. Duke vizituar kodrat dhe luginat pas perëndimit të diellit, entuziastët në natyrë jo vetëm që fitojnë të gjitha përfitimet shëndetësore të të qenit në natyrë, ata gjejnë shtigje boshe që shpalosen nën një qiell të natës të pakufizuar.Hiking gjatë natës nuk është e pazakontë. Shumë njerëz shëtisin pasi errësohet për të shkuar në kampe ose për të parë…

Read More

FIFA mbështetë UEFA-n, dënon krijimin e ‘European Super League’

Shtëpia më e madhe e futbollit në botë, FIFA ka dënuar ashpër idenë për themelimin e Superligës së Europës. Dymbëdhjetë klube të mëdha të futbollit njoftuan të dielën për krijimin e ‘European Super League’ dhe kanë hyrë në konflikt të hapur me Champions League, UEFA-n dhe me ligat, shkruan IndeksOnline Për këtë ka reaguar edhe presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino. “Në FIFA, ne kundërshtojmë me forcë krijimin e Superligës. Kjo cilësohet si kampionat privat dhe një ndërprerje me institucionet aktuale. Nuk ka dyshim për mosmiratimin e FIFA-s. Kemi mbështetje të…

Read More

Biden i premton Vjosa Osmanit, vaksina anti-Covid për Kosovën!

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden i ka shkruar një letër presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani. Ndër të tjera, në këtë letër, presidenti më i fuqishëm botëror i ka premtuar vendit tonë ndihmë në rimëkëmbjen nga pasojat e pandemisë Covid-19. “Presidenti Biden i është përgjigjur edhe kërkesës së Presidentes Osmani që SHBA-të të ndihmojnë me vaksina, bazuar në letrën e saj të 19 marsit. Presidenti Biden ka potencuar se me shtimin e sasisë së vaksinave, SHBA-të do të punojnë me partnerët për shpërndarjen e tyre dhe se…

Read More

Arben Vitia nënshkruan urdhrin administrativ, hapet rruga për blerjen e vaksinave nga Pfizer

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia e ka nënshkruar Udhëzimin Administrativ për vaksinat anti-Covid. Sipas këtij dokumenti, vaksinat duhet të kenë miratimin e EMA-së ose FDA-së. Ky UA i hap rrugë blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer Udhëzimi Administrativ për Ndryshimin dhe Plotësimin e Udhëzimit Administrativ Nr. 01/2015, Autorizimi për Marketing për Produktet Medicinale i cili i hap rrugë sjelljes së vaksinave anti-Covid në Kosovë, është nënshkruar nga ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, shkruan Gazeta Shneta

Read More