Ushtria amerikane trajnon shoferët e FSK-së

Ambasada e SHBA-së në Kosovë ka njoftuar se ushtria amerikane do t’i ndihmojë FSK-së edhe në një fushë. Në një postim në Facebook thuhet se do të ndihmohen shoferët e FSK-së në automjete të caktuara. “Dje ushtria amerikane ka siguruar trajnimin për shoferë dhe familjarizimin në mekanikë në Automjetin e Sigurisë dhe të Blinduar M1117 (M1117 Armored Security Vehicle). Ky trajnim mbështet FSK-në për tranzicionin 10 vjeçar. Shoferët e FSK-së tani do të ndërtojnë një plan trajnimi që ofron mundësi të mëdha të transportit për njësitë e sigurisë”, thuhet në…

Read More

Dënohet Derek Chauvin për vrasjen e George Floyd / Obama: Drejtësia u vendos

Ish presidenti i Shteteve të Bashkuara ë Amerikës, Barack Obama ka postuar në profilin e tij një reagim pasi u shpall fajtor Derek Chauvin për vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd në maj të vitit të kaluar. Ish-polici i qytetit Mineapolis të SHBA-së, Derek Chauvin 45 vjeçar ishte filmuar duke shtypur Floydin me gju në qafë për më shumë se nëntë minuta. Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, e ka përshëndetur vendimin e gjykatës në Mineapolis. Përmes një postimi në Facebook, Obama ka shkruar se për gati një…

Read More