Kryeministri Kurti i uron Pashkët besimtarëve ortodoks

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës ka uruar përmes një postimi në facebook Pashkët për besimtarët ortodoks. Më posht lexoni postimin e kryeministrit Kurti: Për shumë mote Pashkët! Sot, besimtarët ortodoksë, dhe midis tyre dhe bashkëatdhetarët tanë, kremtojnë Pashkët. Ju uroj atyre Pashkë të gëzuara! Për çdo vit, në pranverë, për plot dy mijëvjeçarë besimtarët kumtojnë me dashuri dhe bindje se sakrifica triumfon mbi egoizmin, se zemërgjerësia i kapërcen mëritë, se drita e mund errësirën, se jeta ngadhnjen mbi vdekjen. Triumfofshin dhe midis nesh! Ky kumt thërret për punë, vetëmohim e…

Read More

Presidentja Osmani i uron besimtarëve ortodoks Pashkët

Vjosa Osmani- Sadriu, Presidentja e Republikës së Kosovës, përmes një postimi në facebook ka uruar të gjithë besimtarët ortodoksë me rastin e festës së Pashkëve. Lexoni më posht postimin e znj.Osmani: Sot besimtarët ortodoksë kremtojnë Pashkët. Ringjallja, ringritja dhe shpresa janë elementet kryesore të kësaj feste, e cila edhe këtë vit po kremtohet në rrethana jo të lehta për secilin prej nesh. Nëpërmjet solidaritetit dhe urimeve virtuale, sot besimtarët do të mund ta përçojnë mesazhin e Pashkëve, duke respektuar masat anticovid dhe duke uruar që festimi i radhës nuk do…

Read More

Kosnett uron Pashkët: Sot kjo ditë na kujton fuqinë e këmbënguljes së kosovarëve pa marrë parasysh pengesat

Philip Kosnett, Ambasadori amerikan në Kosovë në Twitter ka bërë një urim për ditën e Pashkëve për të gjithë besimtarët e komunitetit Ortodoks të Kosovës. “Urime dita e Pashkëve të gjithë pjestarëve të komunitetit Ortodoks të Kosovës. Ndërsa reflektojmë për një vit sfidues, sot kjo ditë na kujton fuqinë e vetë-përmirësimit dhe këmbënguljes së kosovarëve të zakonshëm, pa marrë parasysh pengesat.” – Ambasadori Kosnett në Twitter.

Read More

Haradinaj në 21-vjetorin e themelimit të AAK-së tregon se ndihet me dinjitet për dorëheqjet dy herë radhazi në përballje me Tribunalin e Hagës

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj me mbajti sot fjalim me rastin e 21 vjetorit të themelimit të AAK-së. Haradinaj tha se me 2 maj 2000 idealet politike të atdhetarëve dhe lëvizjeve për liri morën emrin Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Ai po ashtu tha se brezi i ri politik në AAK veproi bashkë me qytetarët dhe me Kosovësn nëpër sfidat e lirisë deri në pavarësinë e vendit dhe se vazhdon të veprojë edhe sot për Kosovën me një ekonomi të fortë, të sigurtë, anëtare të…

Read More