“Nesër flet” Don Xhoni / paralajmëron “freestylen” e ri “Un foli i fundit”

A do të flet i fundit Don Xhoni nesër mbesim ta shofim. Fjala është për reperin nga Drenica Don Xhonin i cili vitin e kaluar u konsiderua si fenomen i karantinës për shkak të një videoje që u bë virale. I njëjti në një postim të fundit të shpërndarë në Instagram theksoi se sivjet do të punojë edhe më shumë dhe se nuk do të dorëzohet asnjëherë. Në një tjetër postim të ndarë në InstaStory, krijuesi i hitit “Make a Pose” njoftoi se do të vjen me një ‘freestyle’ në…

Read More

Ministria e Shëndetësisë tregon se radhët e gjata te salla “1 Tetori” po i shkaktojnë qytetarët nga komunat e tjera/ I sugjerojn ata të drejtohen në komunat nga vinë

Është dhënë arsyetimi nga Ministria e Shëndetësisë sa i përket grumbullimit të njerëzve para qendrës së imunizimit “1 Tetori”. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, grumbullimi është shkaktuar për arsye se kanë ardhur qytetarë edhe nga komunat e tjera. MSh njofton po ashtu se qytetarët e komunave të tjera duhet t’u drejtohen qendrave të vaksinimit në komunat e tyre, me qëllim që të marrin informatat e duhura dhe të vaksinohen. “Grumbullimet e krijuara sot para sallës “1 Tetori”, vjen si pasojë se aty kanë ardhur të vaksinohen qytetarë edhe nga komunat e…

Read More

Sot 22 vjet nga masakra serbe në Qyshk të Pejës / Fshati që u rrafshua me tokë

Janë mbushur sot 22 vjetë nga masakra e tmerrshme nga forcat paramilitare serbe në fshatin Qyshk të Pejës. Forcat pushtuese kriminale serbe po këtë ditë kanë vrarë dhe masakruar barbarisht 44 meshkuj. Masakra e kësaj dite, 14 majit 1999 ishte vetëm njëra nga të shumtat që kanë ndodhur gjatë luftës në Kosovë. Dhjetëra pjesëtarë të grupit paramilitar serb “Çakallët” janë arrestuar dhe dënuar në Beograd. Masakra e kryer në Qyshk të Pejës është një nga krimet më monstruoze nga shteti i Serbisë. Policia dhe bandat qeveritare, pas një sulmi të…

Read More

“Refreni i ëmbël e i vjetër” i BE-së për Ballkanin

Të dëgjosh Bashkimin Evropian duke u prononcuar për Ballkanin Perëndimor është pak a shumë njësoj sikur të mbyllesh në një dhomë dhe të dëgjosh të njëjtën melodi. Është i njëjti refren i ëmbël që premton një të ardhme të mrekullueshme së bashku, por pa përcaktuar ku dhe kur. Ka qenë viti 2003 kur udhëheqësit e BE-së, të mbledhur në qytetin grek të Selanikut, kanë deklaruar për herë të parë se vendet e Ballkanit Perëndimor do të bëhen një ditë anëtare të BE-së. Tetëmbëdhjetë vjet pas, konkluzionet e Këshillit për Punë…

Read More

Biden: Ditë e mrekullueshme për Amerikën

Në një hap të madh drejt kthimit në jetën e para pandemisë, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve lehtësuan të enjten udhëzimet për mbajtjen e maskave për njerëzit plotësisht të vaksinuar, duke i lejuar ata të ndalojnë të mbajnë maska jashtë dhe në pjesën më të madhe të ambienteve të brendshme. “Sot është një ditë e mrekullueshme për Amerikën,” tha Presidenti Joe Biden gjatë një fjalimi në Kopshtin e Trëndafilave duke njoftuar udhëzimin e ri, në një dalje për shtyp ku ai dhe stafi i tij ishin pa maska.…

Read More

Vazhdon vaksinimi sot në Kosovë, ky është orari i përcaktuar nga MSH

Javët e fundit kanë shënuar rënie rastet ditore me COVID-19, ndërsa në të gjithë vendin aktualisht numëron saktësisht 5749 raste aktive me këtë sëmundje. Numri total i rasteve pozitive është 106.754 raste nga 561.637 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.218 raste të vdekjes. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 98.787 raste. Ndërsa pas një ditë pushimi për shkak të Fiter Bajramit, sot rifillon vaksinimi i qytetarëve mbi moshën 65-vjeç në të gjithë vendin. Për rajonin e Prishtinës, vaksinimi vijon në sallën “1 Tetori”…

Read More