Nesër prezantohet programi qeverisës në Kuvendin e Kosovës

Nesër, Kuvendi i Kosovës do të mbajë një seancë të jashtëzakonshme duke filluar nga ora 10:00, me pikën e vetme të rendit të ditës, prezantimi i programit qeverisës për katër vitet e ardhshme, i miratuar nga Qeveria më 7 maj. Programi qeverisës do të fokusohet në masat për përballimin e pasojave që po lë pandemia, zhvillimin ekonomik të vendit, mbështetjen për bizneset, rritjen e pagës minimale, krijimin e vendeve të punës dhe riorganizimin të skemave sociale. Prioriteti i parë sipas Qeverisë Kurti 2 është shëndeti në kushtet e pandemisë, ndërsa…

Read More

Kosova lutet për viktimat në luftën Izraelito-Palestineze/ Akuzon Hamasin që po përdorë civilët palestinez për luftime

Ditë më parë pati protesta në Prishtinë si shenjë revolte ndaj civilëve të pafajshëm në konfliktin që po zhvillohet në “pikën e nxehtë” të quajtuar Rripi i Gazës. Protesta e para dy ditëve ishte në përkrahje të Palestinës duke dënuar kështu sulmet nga ana e izraelit ndaj viktimave të pafajshme në mesin e tyre gra e fëmijë. Por sot nga Ministria e Punëve e Jashtme kanë dal me një qëndrim në lidhje me konfliktin Izrael-Palestinë. Në një postim që e ka bërë në Twitter, MPJ ka akuzuar Hamasin që po…

Read More

Sot bëhen 22 vite që kur u zhduk Ukshin Hoti

Sot janë bërë plotë 22 vjet që nga zhdukja e veprimtarit të mirënjohur të Lëvizjes Kombëtare, profesorit Ukshin Hoti. Ai është zhdukur më 16 maj të vitit 1999 në rrethana ende të pa ndriçuara. Ai u lind më 17 qershor të vitit 1943 në fshatin Krushë të Madhe të Rahovecit. Ishte profesor, shkrimtar, filozof, intelektual, atdhetar dhe veprimtar i shquar i çështjes kombëtare gjatë viteve 1981-1999. Ukshin Hoti, ka qenë edhe ligjërues në disa universitete të Amerikës ku dhe kishte studiuar dhe diplomuar. Për aktivitetin e tij atdhetar ishte arrestuar…

Read More