“Çelma derën”, gastronmët në Kosovë nesër protestojnë para Qeverisë

Nën sloganin “çelma derën”, Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka paralajmëruar protesta për ditën e nesërme për të kërkuar lehtësimin e masave. Protesta do të mbahet në ora 18:00 në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, Petrit Kllokoqi, tha se kanë kërkuar një takim me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia për të diskutuar për lehtësimin e masave, ashtu siç edhe ishin dakorduar, porse kjo nuk ka ndodhur. Ai tha se më nuk ka kohë për të humbur pasi që numrat e të infektuarve me COVID…

Read More

Biblioteka Presidenciale dr.Ibrahim Rugova nga sot nis punën

Vjosa Osmani, Presidentja e Kosovës sot mori pjesë në hapjen e Javës së Bibliotekës. Kjo javë sivjet shënon edicionin e 18. Nga aty, znj. Osmani ka bërë të ditur se nga sot fillon punën edhe biblioteka presidenciale dr.Ibrahim Rugova. “Për ne bibliotekat përbëjnë qendra të ruajtjes së kujtesës sonë të përbashkët, kemi nevojë ta bëjmë sa më dukshëm rolin e bibliotekave. Kam nderin qe sot në fillimin e Javës së Bibliotekës dhe shënimit të Ditës së Presidentit, të ju kumtoj qytetarëve që sot nisë punën edhe Biblioteka Presidenciale dr.Ibrahim Rugova,…

Read More

Këngëtarja Leonora Jakupi shumë fetare / Tregon çka nuk do të bënte asnjëher

Leonora Jakupi e njohur me emrin si ‘diva e estradës’ për elegancën e saj dhe stilin e veçantë ka deklaruar për diçka që nuk do ta bënte kurrë. Artistja së fundi në një intervistë ka thënë se çfarë nuk do të bënte kurrë, është tatuazhi. Këngëtarja nga Skenderaj ka thënë se “nuk i ka në qef dhe nuk i pëlqen të bëjë një të tillë”, duke cekur dhe një arsye shumë të fort. “Pse nuk i dua tatuazhet është se jam besimtare e madhe dhe feja jonë i ndalon, kështu…

Read More

Napoli shkarkon Gattuson

Ekipi italian Napoli ka shkarkuar trajnerin Gennaro Gattuson si arsyetim për dështimin e sigurimit të një vendi në Ligën e Kampionëve. Shkarkimi erdhi pak para mesnatës në një njoftim urgjent të kryesisë së Klubit. Italiani kishte gjasa që me pozitën e katërt në tabelë t’i dërgojë napolitanët në Champions, por Juventusi ia rrëmbeu për pak këtë pozitë. Nga Italia në Ligën e Kampionëve, pas disa vjetësh, është rikthyer Milani. Pos Juventusit nga vendi i katërt dhe Milanit nga vendi i dytë, nga Seria A janë kualifikuar edhe Atalanta nga pozita…

Read More

Presidentja Osmani së bashku me ish-presidentët nderojnë Ibrahim Rugovën

Vjosa Osmani, Presidentja e Kosovës së bashku me tre ish-presidentët; Fatmir Sejdiu, Behgjet Pacolli e Atifete Jahjaga, sot kanë bërë homazhe te shtatorja e ish-presidentit të ndjerë, Ibrahim Rugova. Homazhet u bënë me rastin e shënimit të 24 majit-Ditës së Presidentit. Me këtë rast, presidentja Osmani u shpreh se Rugova “ishte arkitekt i shtetit të Kosovës dhe që ndikoi në bashkimin e mbarë popullit”. “E filluam ditën duke e nderuar arkitektin e shtetit tonë, njeriun që e bëri bashkë popullin e Kosovës. Tri dekada më herët qytetarët treguan se cili ishte…

Read More