Asnjë rast i vdekjes brenda 24 orëve të fundit në Kosovë, por 18 raste të reja me COVID-19

Zero raste të vdekjes nga Covid -19 në Kosovë në 24 orët e fundit. Kështu ka njoftuar Institutit Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ku thuhet se 18 raste të reja kanë rezultuar pozitive me COVID-19. Gjatë kësaj periudhe kohore janë shëruar edhe 239 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 103.382. Në total numri i rasteve aktive ka rënë në një mijë e 822. Gjatë 24 orëve të fundit janë dhënë dy mijë e 595 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha…

Read More

Kryeministri Kurti: Me Vuçiqin takohem për dialogun e ardhshëm, s’është vazhdim i dialogut të mëhershëm

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, në një prononcim për media ka folur për qëndrimin e tij se në qershor do të takohet me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, për të diskutuar për dialogun e ardhshëm e “jo si vazhdimësi të dialogut të mëhershëm”. Dy liderët e shteteve pritet të takohen këtë muaj në Bruksel. “Unë kam takuar dy prej tre kryetarëve të partive opozitare. Përveç kësaj do ta kemi një diskutim në Kuvendin e Republikës lidhur me gjendjen e deritashme të procesit të së kaluarës sepse duhet të shohim ku ndodhemi…

Read More

Abdixhiku: Qeveria nuk ka pozicion për dialogun, LDK nuk merr pjesë në këtë proces

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku kërkoi nga qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti që të ketë pozicion të qartë rreth dialogut me Serbinë. “Ne e kemi një qeveri që nuk ka pozicion të qartë rreth dialogut, unë kam pasur një takim me z. Kurti dhe kam kërkuar që të ketë pozicion të qartë jo për ta prezantuar tek unë, por tek qytetarëve, shoqërisë civile dhe ekspertëve”, tha Abdixhiku. Në diskutimin e organizuar nga lëvizja ‘Fol’, Abdixhiku tha që partia e tij nuk do të marrë pjesë…

Read More

Astronautët në hënë do të jenë në gjendje të përdorin WhatsApp dhe Netflix falë firmës britanike

Inmarsat është një nga disa firmat e MB të ngarkuara nga Agjencia Evropiane e Hapësirës për krijimin e telekomunikacioneve dhe një sistem navigimi GPS për sipërfaqen e Hënës Astronautët në misionet e ardhshme në hënë mund të jenë në gjendje të bëjnë miq të WhatsApp dhe të shikojnë Netflix falë përpjekjeve të një kompanie britanike.Deri në vitin 2028 satelitët e internetit shpresojmë që të rrotullohen rreth hënës, të bërë nga Inmarsat – një nga disa firmat e Mbretërisë së Bashkuar të ngarkuar nga Agjencia Evropiane e Hapësirës për krijimin e…

Read More

Presidentes, Vjosa Osmanit i vjen lajmi i mirë nga Brukseli për vizat

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë një letër nga Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen, me të cilën ajo e ka uruar për detyrën dhe ka theksuar se është shumë inkurajuese kur një grua shërben në pozitën e presidentes. “Zonja Von Der Leyen, në letër, më tej ka shkruar se perspektiva kredibile e BE-së për Ballkanin Perëndimor mbetet prioritet i Komisionit Evropian, duke potencuar edhe pritshmëritë për një bashkëpunim në thellimin e marrëdhënieve me BE-në. Ajo po ashtu theksoi rëndësinë e reformave dhe procesit të dialogut”, thuhet…

Read More