Kryeministri Kurti merr dozën e dytë të vaksinës Astra Zeneca

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka marrë edhe dozën e dytë të vaksinës kundër COVID-19. Ai u vaksinua sot në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Kryeministri Kurti sot e mori dozën e dytë të vaksinës kundër Covid-19 të Astra-Zenecas. Kurti e mori këtë vaksinë në sallën e sporteve “1 Tetori”, në Prishtinë. MSH-ja njofton se tashmë është kryer vaksinimi me dozën e dytë të vaksinës Astra-Zeneca për qytetarët të cilët e kanë marrë dozën e parë të vaksinës në Kukës. Ndërsa sot ishte dita e parë e vaksinimit…

Read More

Masakra në Korfuz/ Para se të vriste veten shkruan letër duke kërkuar falje, autori kishte planifikuar prej kohësh të ekzekutonte zonjën e shtëpisë

67-vjeçari, i cili sipas banorëve të zonës ishte një person që konfliktohej shpesh me pronaren e shtëpisë e cila kohët e fundit, po kërkonte një qiraxhi të ri, i fshehur në një rrugë të lagjes pranë banesës, e ka pritur të shfaqet për ta qëlluar nga një distancë e afërt, që vdekja të ishte e sigurt. GREQI-Detaje të reja janë zbardhur pas 2 vrasjeve dhe vetëvrasjes së ditës së djeshme në ishullin grek, Korfuz. Sipas Protothema ishte një burrë 67-vjeçar, ai që prej kohësh kishte planifikuar të vriste Luizan, pronaren e…

Read More

Aeroplani i Kamala Harris detyrohet të kthehet për shkak të një problemi teknik

Zëvendëspresidentes së ShBA-së, Kamala Harris nuk i ka shkuar mbarë fillimi i një udhëtimi. Në udhëtimin e saj të parë zyrtar, aeroplani me të cilin do të fluturonte ka patur probleme teknike dhe është detyruar të ndalojë. Harris ishte rrugës për në Guatemalë kur piloti njoftoi se duhej të aterronte në aeroportin më të afërt për shkak të problemeve teknike që po haste në avion. Aeroplani në të cilin ndodhej Kamala Harris u desh të kthehej të dielën për shkak të një problemi teknik ndërsa zëvendës presidentja amerikane po udhëtonte…

Read More

Biden: SHBA qëndron përkrah aleatëve evropianë në ballafaqimin me Rusinë

Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë përkrah aleatëve evropianë në përballjen me Rusinë, zotohet Presidenti Biden në prag të takimit të parë që do të zhvillojë zoti Biden me udhëheqësin rus Vladimir Putin që kur filloi mandatin. Presidenti Biden niset të mërkurën për në Evropë për takimin e G-7 dhe mbledhje të nivelit të lartë në NATO, gjatë të cilave janë planifikuar edhe bisedime mes presidentëve amerikan dhe rus më 16 qershor në Gjenevë. Ky takim zhvillohet në një periudhë tensionesh të thelluara mes dy vendeve, lidhur me një numër…

Read More

Kryeparlamentari Konjufca viziton sot Shqipërinë

Glauk Konjufca, Kryetari i Kuvendit të Kosovës sot do të qëndrojë për herë të parë në një vizitë zyrtare në Shqipëri pas marrjes së detyrës së kryeparlamentarit. Në agjendën e tij bëhet e ditur se gjatë qëndrimit në Tiranë, kreu i Kuvendit të Kosovës do të pritet në takime të veçanta nga presidenti Ilir Meta, kryekuvendari Gramoz Ruçi dhe kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, por nuk dihet se a do të takojë edhe kryeministrin Edi Rama. Agjenda e vizitës: 10:05-11:15 Takim me kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi…

Read More