Hetimi amerikan për origjinën e koronavirusit

Fillimisht e hedhur poshtë nga ekspertë për kujdes shëndetësor dhe zyrtarë qeveritarë, hipoteza se koronavirusi ka dalë aksidentalisht nga një laborator kinez, tani po merr vëmendje të re nga autoritetet amerikane. Ekspertët kanë thënë se hetimi 90-ditor, i kërkuar më 26 maj nga presidenti amerikan Joe Biden, do të shtyjë agjencitë e inteligjencës në Shtetet e Bashkuara që të mbledhin më shumë të dhëna dhe të analizojnë ato që veçse kanë. Ish-zyrtarë të Departamentit amerikan të Shtetit, gjatë administratës së ish-presidentit Donald Trump, kanë bërë thirrje publike për hetime shtesë,…

Read More

Në hapjen e Euro 2020 do të performojnë Martin Garrix, Bono dhe The Edge

Martin Garrix, Bono dhe The Edge do të hyjnë të parët në ndeshjen hapëse të UEFA-s Euro 2020 në Olimpiko të Romës me një performancë virtuale që do të përdorë teknologjinë më të përparuar për të rikrijuar mjedisin e stadiumit në 3D. E veçanta e këtij edicioni është se për herë të parë luhet në disa shtete të ndryshme. Ai do të nisë në Romë ditën e premte dhe përfundon në Wembley më 11 korrik. Europian pa tifozë nuk ka kuptim dhe nuk krijon asnjë emocion, kështu që UEFA ka…

Read More

Presidentja Vjosa Osmani nis vizitën zyrtare në Estoni, pritet nga homologia e saj

Vjosa Osmani – Sadriu, Presidentja e Republikës së Kosovës, gjindet në një vizitë zyrtare dy ditore që po zhvillon në Estoni ku është pritur atje me nderime të larta. Para pak çastesh, Osmani është takuar me presidenten e Estonisë, Kersti Kaljulaid. Gjatë ditës, Osmani pritet të takohet edhe me presidentin e Parlamentit të Estonisë, Jüri Ratas, kryeministren Kaja Kallas, si dhe kryesuesin e Komitetit për çështje evropiane, Siim Kallas. Presidentja Osmani, vizitën atje e ka vlerësuar si mundësi të mirë për vendosjen e bashkëpunimit me shtetin, i cili bart primatin…

Read More

MSH publikon listën e qytetarëve që do ta marrin dozën e dytë të vaksinës sot

Për marrjen e dozës së dytë të vaksinës Anti-Covid, Ministria e Shëndetësisë ka publikuar listën e qytetarëve që do ta marrin atë. Nga MSH kanë thënë se qytetarët që nuk janë pjesë e listës së publikuar por janë vaksinuar me dozën e parë të vaksinës, janë duke u kontaktuar përmes telefonit. Njoftimi i plotë: Ftohen qytetarët e listës në vijim, që kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19, që nesër, ditë e enjte, 10 qershor, 2021, të paraqiten në sallën “1 Tetori” për marrjen e dozës së dytë,…

Read More

Kurti niset për Tiranë në takim me udhëheqësit e shteteve të rajonit / Rrugës ndalet tek Lidhja e Prizrenit

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës sot qëndron në Shqipëri ku pritet të takohet me udhëheqësit e shteteve të rajonit. Sot në Pallatin e Brigadave në Tiranë zhvillohet Samiti i Krerëve të Ballkanit Perëndimor. Ky Samit vjen pas turit të vizitave të Ramës në Hungari dhe Bullgari, ku tema që iu vu theksi ishte anëtarësimi i Shqipërisë në BE. Kryeministri Kurti në profilin e tij facebook shkruan se sot përkon data e 10 qershorit si data e kryengjarjes së kombit tonë. “Jemi nisur herët në mëngjes për në Tiranë, ku do…

Read More