Ministria e Shëndetësisë njofton se nga 15 qershori fillon vaksinimi masiv kundër Covid-19

Bazuar në Planin e Veprimit për vaksinimin në masë të qytetarëve me vaksinën kundër COVID-19, më 15 qershor, në Kosovë fillon vaksinimi masiv kundër COVID-19. Me qëllim të mbarëvajtjes së procesit në të gjitha qendrat e vaksinimit kudo në Kosovë dhe eliminimit të shmangies së çfarëdo situate të panevojshme, ftohen qytetarët që t’u përmbahen termineve të përcaktuara për vaksinim dhe në Qendra të vaksinimit të paraqiten vetëm pas marrjes së thirrjes për vaksinim, kështu bën të ditur Ministria e Shëndetësisë. Veproni sipas këshillave në vijim:

Read More

Presidentja Osmani viziton kampin e KFOR-it “Villaggio Italia” në Pejë

Vjosa Osmani, Presidentja e Republikës së Kosovës ka njoftuar se sot ka pasur kënaqësinë ta vizitoj kampin e KFOR-it “Villaggio Italia” në Pejë. Lexoni të plotë postimin e Presidentes Osmani në profilin e saj në facebook: Kënaqësi e veçantë të vizitoj sot kampin e KFOR-it “Villaggio Italia” në Pejë, në përvjetorin e vendosjes së ushtarëve italianë në Kosovë, në vitin 1999, së bashku me miqtë dhe aleatët tanë të tjerë. Falënderoj komandantin e KFOR-it, gjeneral Federicin, komandantin e komandës regjionale Perëndim, Kol Marioriello, si dhe ambasadorin e Italisë në Kosovë,…

Read More

Vendos presidentja, ky person do ta zëvëndesoj Daken në krye të KQZ-së

Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani, në përputhje me kompetencat e saj ligjore, ka emëruar gjyqtarin e Gjykatës së Apelit, z. Kreshnik Radoniqi si kryesues të ri të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, pas ndërprerjes së mandatit të kryesueses së deritanishme të KQZ-së znj. Valdete Daka. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është organ i pavarur kushtetues, dhe përgjegjësia për ta ruajtur pavarësinë e KQZ-së së pari është përgjegjësi e kryesuesit të Komisionit. Kryesuesi i KQZ-së nuk vjen nga radhët e partive politike, por emërimi i tij bëhet me një proces të…

Read More

Presidentja Osmani i ndërprenë mandatin Valdete Dakës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkarkuar Kryesuesen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, njofton Insajderi. Në arsyetimin e Presidencës thuhet se Kushtetuta parasheh që Kryesuesi i KQZ-së duhet të jetë një figurë e lartë gjyqësore, me një mandat burimor në Gjykatën e Apelit apo Gjykatën Supreme të Republikës së Kosovës. Në këtë vendim si arsyetim futet edhe fakti që KQZ është organ kushtetues dhe i pavarur dhe se kriteri i të qenit organ i pavarur duhet të sigurohet nga gjitha institucionet relevante dhe duhet të menaxhohet nga brenda…

Read More

Joe Biden – një president me tragjedi dhe dhembshuri të jetës personale

Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden, i cili luftoi me Donald Trump në zgjedhjet e 3 Nëntorit 2020, ka përjetuar ngjarjet më të dhimbshme që mund të përjetojë një njeri, në jetën e tij personale. Joe Biden është presidenti i SHBA-së, sepse amerikanët kanë besim, që ai i merr me seriozitet shqetësimet e tyre. Shpresa e tyre është, që ai ta drejtojë SHBA-në për të dalë nga kriza ekonomike dhe kulturore. Nëse nuk e dinit, ish-nënkryetari 77 vjeçarë është baba i 4 fëmijëve, dy prej të cilëve fatkeqësisht kanë…

Read More

Meghan Markle vrapoi/ajo dhe Harry dëshiruan pavarësi dhe kontrolluan çdo spital para se të sillnin vajzën e tyre në jetë

Princ Harry dhe Meghan ditë më parë u bënë prindër për herë të dytë. Dyshja kishin vendosur që të kryejnë lindjen e vajzës në spital, por që primare të jenë siguria dhe privatësia, transmeton Indeksonline. Sipas ‘People’, ata kishin kontrolluar çdo spital i cili do të mund t’iu përshtatej stilit të tyre. Burime të afërta të tyre janë shprehur se kujdesi për Meghan dhe vajzën e tyre ishte shumë i kujdesshëm, duke kaluar edhe këtë lindje ashtu siç dëshironin./Indeksonline/

Read More

Biden pritet të sigurojë aleatët për angazhimin e SHBA ndaj klauzolës së Natos për mbrojtjen reciproke

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) do të diskutojë rishikimin e konceptit të saj strategjik kur udhëheqësit e saj, përfshirë Presidentin amerikan Joe Biden, të mblidhen të hënën në Bruksel. Aleanca e NATO-s e rishikoi për herë të fundit dokumentin që parashtron qëllimin e saj në vitin 2010. Sipas Sekretarit të Përgjithshëm të organizatës, Jens Stoltenberg, kërcënimet dhe sfidat e sigurisë me të cilat përballet aleanca kanë ndryshuar që nga ajo kohë. “Për shembull, në konceptin aktual strategjik, Kina nuk përmendet me as një fjalë të vetme. Ndryshimi…

Read More

Sot në Kuvend diskutohet për situatën ekonomike në vend

Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare. Në këtë seancë ndër tjerash do të debatohet për situatën ekonomike si pasojë e pandemisë COVID-19. Seanca do të nis në orën 10:00. Rendi i ditës: 5. Propozim-vendimet për ndryshimin dhe plotësimin e Vendimit nr. 08-V-006, dt. 02.04.2021 për formimin e komisioneve parlamentare, 6. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 08/L-003 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 06/L-057 për Përgjegjësitë Disiplinore të Gjyqtarëve dhe Prokurorëve, 7. Shqyrtimi i Raportit vjetor të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2020, 8.…

Read More