“REBELDE” po rikthehet në NETFLIX

Seriali shumë i ndjekur, “Rebelde” po rikthehet në Netflix në vitin 2022, njofton Insajderi. Shumë popullor në vitet 2000, seriali me protagonistë Anahi, Dulce Maria, Maite Perroni, Christopher von Unckermann, Christian Chavez dhe Alfonso Herrera, rikthehet me një kast të ri. “Rebelde po kthehet! Në 2022, kthehemi tek Elite Way School pasi një brez i ri studentësh shpresojnë të fitojnë Betejën e Bandave”, njoftoi Netflix në Twitter. I vendosur në shkollën prestigjioze private të konviktit, Elite Way School, “Rebelde” tregon historinë e gjashtë studentëve të shkollës së mesme që formojnë…

Read More

Nesër priten ankesa në PZAP për zgjedhjet e 14 shkurtit

Nesër në ora 10:00 do të dorëzohen ankesat e para në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa. Kështu ka thënë për KALLXO.com ish-deputeti nga Partia Liberale Egjiptiane (PLE), Veton Berisha. Ai tha se bashkë me partinë e tij, ankesë do të dorëzojnë edhe një parti e ashkalinjve dhe romëve. “Në ora 10:00 kemi planifikuar që të shkojmë në PZAP për me dorëzu ankesën. Ne kemi punu në draft së bashku me komunitetet, partitë e ashkanlinjve dhe romëve që do të jenë pjesë e ankesës. Nesër do ta dorëzojmë”, ka thënë…

Read More

“Nuk mund të hapësh një libër dhe të mos mësosh diçka”, fjalë nga filozofi kinez që ruajnë vlerën dhe fitojnë gjithmonë peshë

Disa mendime dhe mësime të një filozofi kinez të quajtur Konfuci i cili jetoi në vitet 500-400 p.e.s i influencuan shumë njerëz në të kaluarën. Disa nga  mendimet e urta të tij vazhdojnë të kenë peshë edhe sot e kësaj dite e me gjasë edhe për brezat e ardshëm. Ja disa shprehje nga më të interesantet që ka lënë Konfuci: – Kudo ku shkon, shko me zemër -Nuk ka rëndësi se sa ngadal ecën, sa kohë që nuk ndalesh – Unë dëgjoj dhe harroj. Unë shoh dhe kujtoj. Unë bëj…

Read More

Pasi shkarkohet nga pozita e sekretarit të MI, Izedin Bytyqi flet: “Çdo ditë kam presion nga grupet kriminale”

Sot u raportua se sekretari i Ministrisë së Infrastrukturës, Izedin Bytyqi u pezullua nga pozita e tij nga Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi. Bytyqi nuk kishte treguar më parë nëse kishte pasur presione apo jo në punën që bënte. Ai pasi u pezullua sot nga puna, zgjodhi konferencen për media për të deklaruar se që 11 muaj ka pasur presion nga grupe të ndryshme të interesit, që ai i quan edhe kriminale. “Prej ditës së parë që jam në Ministri të Infrastrukturës jam ballafaquar me presione të grupe të interesit,…

Read More

Udhtim në Dubai – një plan 5-ditor

Dubai është një qytet i pabesueshëm me kaq shumë para të investuara në të, saqë turistët këtu sjellin në jetë dëshirat dhe projektet e tyre më sfiduese, herë-herë të çmendura, por thelbësore. Si mund të sqaroni një vendpushim skish dhe një akuarium monstra në shkretëtirën e Lindjes së Mesme, ndërtimin e rrokaqiellit më të lartë në botë, ndërtimin e një ekspozite të tërë të ishujve artificialë, ashtu si shumë “mrekulli të tjera” të nënkuptuara të botës që janë shumë përpara e realitetit?Popullariteti i Dubait vazhdon të rritet në të gjithë…

Read More

KEDS njofton se ku do të ndalet rryma nesër

Për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik KEDS ka planifikuar që nesër të ndërpresë rrymën në disa lokacione. Sipas njoftimit, punime janë planifikuar vetëm në rajonin e Pejës. Këto janë lokacionet ku do të kryhen punimet dhe ku do të ndalet rryma: TS 110/10(20)kV Istogu do të ndërprehet: Dalja 10 kV Istog Qendra (Kodi: 54000013)  prej orës 11:00 deri në ora 14:00 Vendet: Lagjja te KEDS-i,  Shtëpia e mallrave, Istog Blinda ABB, rruga e re- Vehbi Jahaj, banesat- Gani Dreshaj, Shefqet Kabashi, NT Banana, Shtëpia e…

Read More

Grenell e quan Albin Kurti “anti-amerikan”

Richard Grenell, Ish-emisari i Administratës së Donald Trump ka bërë një postim në Twitter ku ka shkruar disa fjalë për Albin Kurtin. Grenell njifet si ndër të pakët ata zyrtarë amerikan që flet aq hapur në relacione me liderët e ndryshëm botërorë. Kësaj radhe ka folur edhe për Albin Kurtin ku nuk ka hezituar ta quaj anti-amerikan. Nuk ka shpjeguar shumë se për qfarë qëndrimesh të kundërta mund t’i ketë një lider për t’u cilësuar si anti-amerikan por ka thënë se “Lideri i ri i Kosovës majtisti anti-amerikan, Albin Kurti,…

Read More

Anxhela Peristeri publikon këngën “Karma” me të cilën përfaqëson Shqipërinë në Eurovision

Këngëtarja e njohur shqiptare, Anxhela Peristeri ka bërë pubike videoklipin bashkë me versionin final të këngës “Karma”. Ajo me këtë këngë do të marrë pjesë në Eurovision këtë vit duke e përfaqësuar Shqipërinë. Tekstin e këngës “Karma” e ka shkruar Olti Curri dhe kompozimin Kledi Bahiti, ku fitoj Festivalin e 59-të të Këngës në RTSH në dhjetor të vitit të kaluar, ndërsa këngëtarja versionin final e ka punuar në një studio të njohur në Greqi. Eurovisioni këtë vit mbahet në Rotterdam të Holandës më 18,20 dhe 22 maj.

Read More

Për shkak të helmimit ndaj Navalny, SHBA sanksionon zyrtarët rusë të cilët ishin të përfshirë

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian pritet të ndërmarrin veprime të koordinuara kundër Rusisë, për shkak të helmimit dhe ndalimit të udhëheqësit të opozitës, Aleksei Navalny. Burimet diplomatike evropiane thanë se shtetet anëtare të BE-së kanë miratuar tashmë sanksione kundër katër zyrtarëve të drejtësisë dhe zbatimit të ligjit në Rusi, të përfshirë në ndalimin e kritikut të Kremlinit. Dy burime në administratën e presidentit amerikan, Joe Biden, i thanë agjencisë së lajmeve Reuters dhe rrjetit televiziv CNN se Shtetet e Bashkuara kanë në plan të marrin masa kundër Rusisë për…

Read More