Bëri punë dënimin me gjobë prej 2 mijë euro për PDK-në, Hoxhaj reflekton, tani shifet me maskë tek viziton bizneset në Suharekë, atje premton 500 milionë euro ndihmë për bizneset

Sot është raportuar se, Partia Demokratike e Kosovës është dënuar me gjobë prej 2 mijë eurosh për shkelje të masave antiCOVID gjatë parafushatës zgjedhore. Dhe ky dënim del të rezultoj pozitiv sepse sot kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kandidati për kryeministër Enver Hoxhaj është parë që ka filluar të reflektoj duke përdorur maskën gjatë debatit me njerëz. Hoxhaj, sot ka vizituar bizneset në Komunën e Suharekës, ku ka prezantuar Planin e Rimëkëmbjes Ekonomike. Gjatë vizitave në mobilierinë “Graniti”, fabrikën për përpunimin e pijeve freskuese “Burimi-AG” dhe fabrikën e…

Read More

Thirrje të pakoordinuara për verifikimin e votuesve

Jehon Gorani nga Kosova, i cili qe shumë vjet jeton dhe vepron në Belgjikë, ka pranuar dy thirrje telefonike nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), për të marrë të dhënat e tij që të verifikohet si votues për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që do të mbahen më 14 shkurt. Pasi ka aplikuar për votim me postë më 16 janar dhe më 22 janar kishte marrë konfirmimin automatik se aplikacioni i është pranuar, ai është telefonuar. “Telefonatën e parë e kam marrë një ditë më vonë, të shtunën paradite me ç’rast…

Read More

“Kohë për rrëfim”/ Libri më i ri i Ismail Kadaresë

Qysh para tri viteve, shkrimtari i madh shqiptar ismail Kadare ishte libri i fundit që botoi me titull “Kur sunduesit grinden”. Tani, Kadare vjen për lexuesin me një libër të ri. “Kohë për rrëfim” është libri i ri që shtëpia Botuese “Onufri” do të hedh në treg më 28 janar, ditën e lindjes së shkrimtarit, lajm ky i bërë në një bisedë të gjatë me Alda Bardhylin. “Kadareja flet shumë haptazi me Alda Bardhylin, për marrëdhënien e tij komplekse dhe të rrezikshme me klanin Hoxha dhe sidomos me diktatorin Enver.…

Read More

Hoti e krahason LDK-në me Liverpoolin: Ekziston qe një shekull, ka themele të forta

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, dhe ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, kanë marrë pjesë në inaugurimin e stadiumit të klubit të futbollit “2 Korriku”, në Prishtinë. Hoti me këtë rast tha se shumë projekte që janë nisur kohë më parë janë përfunduar falë punës dhe angazhimit të Qeverisë së udhëhequr nga ai. Madje, ai LDK-në po e krahason me ekipin e tij të parapëlqyer Livepoolin. Ai tha se ndonëse klubi anglez kohët e fundit nuk po tregon rezultat të mirë, është ekip që ekziston që…

Read More

VV-ja dorëzon kallëzim penal ndaj ministrit Likaj dhe dy zyrtarëve të tjerë të MASh-it

Lëvizja Vetëvendosje njofton se deputeti Fitim Uka, ka dorëzuar në Prokurorinë Speciale një kallëzim penal ndaj ministrit të  Arsimit dhe Shkencës dhe dy zyrtarëve të kësaj ministrie, nën dyshimin se kanë kryer veprën penale “Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”. “Me datë 09 nëntor 2020, Ministria e Arsimit dhe Shkencës, si autoritet kontraktues, ka shpallur njoftimin për tenderin “Blerja e pajisjeve për mbrojtjen e objekteve arsimore për qëndrueshmëri dhe blerja e pakove të nevojshme për fusha lëndore dhe mirëmbajtje, ku vlera e parashikuar për këtë tender ka qenë 2,880,000.00 euro”.…

Read More

Shkarkohet Frank Lampard!

Chelsea ka njoftuar se i ka ndarë rrugët me trajnerin Frank Lampard. Skuadra nga Londra ka qenë e pakënaqur me përformancën e trajnerit dhe ka vendosur ta shkarkoj nga detyra. Rezultatet dhe përformancat e fundit nuk i kanë përmbushur pritshmëritë e klubit, duke e lënë atë në mes të tabelës. Lampard ka qenë trajneri me përformancën më të dobët që kur në krye të klubit është Roman Abramovich. /IndeksOnline/

Read More

Mosçertifikimi i listave: nesër afati i fundit që të vendoset për ankesat e LVV-së, AAK-së dhe Nismës

Të premten, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka certifikuar listat e kandidatëve për deputetë të gjashtë subjekteve politike, në mesin e tyre edhe listën e Lëvizjes Vetëvendosje, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës Socialdemokrate. Në mbledhjen e KQZ-së u bë e ditur se këto lista nuk certifikohen për shkak se këto parti nuk i kanë zëvendësuar emrat e kandidatëve që në listat sipas Këshillit Gjyqësor të Kosovës, kanë pasur dënime për vepra penale në tri vitet e fundit. Pas moscertifikimit, këto gjashtë subjekte politike kanë dorëzuar tetë ankesa në Panelin Zgjedhor…

Read More

SHBA, masa më të rrepta kundër COVID-19

Administrata e presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në Afrikën e Jugut, në përpjekje për të frenuar përhapjen e një varianti të ri të COVID-19, thanë zyrtarët e shëndetit publik për agjencinë e lajmeve Reuters. Duke filluar nga e hëna, zyrtarët do të ndalojnë hyrjen e pothuajse të gjithë udhëtarëve jo-amerikanë që kanë qenë në Brazil, Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë dhe 26 vende të Evropës të cilat lejojnë udhëtimet nëpër kufijtë e hapur, thanë zyrtarët.…

Read More

Jeta pas koronavirusit

“Kur të mbarojë pandemia, nuk mund të përjashtohet që do të ketë nga ata që nuk do të duan të kthehen në jetën e tyre të mëparshme. Dikush, nëse e ka të mundur, do të lë një vend pune që për vite ia ka marrë frymën dhe e ka shtypur. Dikush do të vendosë ta braktisë familjen, t’i thotë lamtumirë bashkëshortit ose partnerit. Të lindë një fëmijë ose të mos e dojë një fëmijë. Do të ketë nga ata që do të fillojnë të besojnë në Zot dhe që do…

Read More