Serbët vazhdojnë avazin e vjetër / Nuk i’a aprovojnë kërkesën Albin Kurtit për t’a vizituar Manastirin e Deçanit

Manastiri i Deçanit nuk e ka aprovuar kërkesën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit që ta vizitojë këtë objekt religjioz. Në kumtesën e tyre i referohen shtetit tonë si “Kosova Metohi” dhe kërkojnë që ta njohin pasurinë dhe pronën e Manastirit të Deçanit. “Nëse autoritetet e Prishtinës duan ta tregojnë minimumin e vullnetit të mirë për të respektuar të drejtat fetare të Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë e Metohi, duhet që në plotni të përmbushin vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për njohjen e pasurisë dhe pronës së Manastirit (të…

Read More

Sot merret vendimi i gjykatës për Naser Pajazitajn, i akuzuar për vrasjen e Donjeta Pajazitajt

Sot shpallet vendimi lidhur me vrasjen e Donjeta Pajazitit e cila ishte privuar nga jeta me dy plumba në kokë nga kushëriri i saj Naser Pajaziti. Naser Pajazitaj, i cili akuzohet se e ka vrarë Donjeta Pajazitajn sot pritet të marrë verdiktin e tretë gjyqësor nga Gjykata e Ferizajt. Prokurorja nga Peja Valbona Dishaj-Haxhosaj, ka kërkuar dënimin maksimal ndaj të akuzuarit, kurse avokati mbrojtës Gëzim Kollqaku ka kërkuar që i akuzuari Pajazitaj të lirohet nga akuza për vrasjen e Donjeta Pajazitajt. Por për këto akuza, Gjykata Themelore në Pejë në…

Read More

SHESHI I KRIMIT / Kurti kujton masakrën e Dubravës / Ajo filloi me bombardimet e NATO-s me 19 maj për të përfunduar me 22 maj ku paramilitarët serb vranë 170 persona e i plagosën mbi 300 të tjerë

Ishte data 19 maji viti 1999 ku forcat e NATO-s filluan bombardimin në burgun e Dubravës, saktësisht mbi pavijonin C duke lënë kështu tre të vdekur e shumë të lënduar. Bombardimet vazhduan edhe në pavijonin e zbrazët, pra në mes ati C dhe B. NATO bombardoi për dy ditë për aq sa u vranë 30 të burgosur. Ndërkaq dita e zezë për shumicën e të burgosurve ishte pikërisht mëngjesi i 22 majit. Aty në fushën e futbollit të bërë nga betoni në burgun e dubravës e gjetën vdekjen nga paramilitarët…

Read More

Kurti- opozitës për dialogun me Serbinë: Pjesa më e madhe e punës tonë do të jetë zhbërja e dëmit që keni shkaktuar ju

Kryeministri i vendit Albin Kurti, ka vazhduar të flas për programin qeverisës në këto 4 vitet e ardhshme, duke thënë se pozita e opozita duhet të bashkohen kur bëhet fjalë për Kosovën dhe politikën e saj të jashtme, raporton IndeksOnline. Ai në veçanti ka thënë se Kosova duhet të flas me një zë kur bëhet fjalë për dialogun Kosovë-Serbi dhe se sipas tij qeveria që ai udhëheq do të mundohet të zhbëjë dëmin që partitë që për 20 vite kanë qenë në pushtet, i kanë bërë vendit duke nënshkruar marrëveshje…

Read More

Nesër prezantohet programi qeverisës në Kuvendin e Kosovës

Nesër, Kuvendi i Kosovës do të mbajë një seancë të jashtëzakonshme duke filluar nga ora 10:00, me pikën e vetme të rendit të ditës, prezantimi i programit qeverisës për katër vitet e ardhshme, i miratuar nga Qeveria më 7 maj. Programi qeverisës do të fokusohet në masat për përballimin e pasojave që po lë pandemia, zhvillimin ekonomik të vendit, mbështetjen për bizneset, rritjen e pagës minimale, krijimin e vendeve të punës dhe riorganizimin të skemave sociale. Prioriteti i parë sipas Qeverisë Kurti 2 është shëndeti në kushtet e pandemisë, ndërsa…

Read More

Kosova lutet për viktimat në luftën Izraelito-Palestineze/ Akuzon Hamasin që po përdorë civilët palestinez për luftime

Ditë më parë pati protesta në Prishtinë si shenjë revolte ndaj civilëve të pafajshëm në konfliktin që po zhvillohet në “pikën e nxehtë” të quajtuar Rripi i Gazës. Protesta e para dy ditëve ishte në përkrahje të Palestinës duke dënuar kështu sulmet nga ana e izraelit ndaj viktimave të pafajshme në mesin e tyre gra e fëmijë. Por sot nga Ministria e Punëve e Jashtme kanë dal me një qëndrim në lidhje me konfliktin Izrael-Palestinë. Në një postim që e ka bërë në Twitter, MPJ ka akuzuar Hamasin që po…

Read More

Sot bëhen 22 vite që kur u zhduk Ukshin Hoti

Sot janë bërë plotë 22 vjet që nga zhdukja e veprimtarit të mirënjohur të Lëvizjes Kombëtare, profesorit Ukshin Hoti. Ai është zhdukur më 16 maj të vitit 1999 në rrethana ende të pa ndriçuara. Ai u lind më 17 qershor të vitit 1943 në fshatin Krushë të Madhe të Rahovecit. Ishte profesor, shkrimtar, filozof, intelektual, atdhetar dhe veprimtar i shquar i çështjes kombëtare gjatë viteve 1981-1999. Ukshin Hoti, ka qenë edhe ligjërues në disa universitete të Amerikës ku dhe kishte studiuar dhe diplomuar. Për aktivitetin e tij atdhetar ishte arrestuar…

Read More

Don Xhoni publikon këngën “Unë foli i fundit”

Më në fund flet “Don” Xhoni me këngën e tij që publikoj sot “Unë foli i fundit”. Fenomeni i karantinës i quajtur “Don Xhoni” nga Drenica solli me videoklip projektin me titull ‘Une foli i fundit’. Por ka diqka jokonvencionale në videoklipin e tij. Figura të respektuara kombëtare si figura e Xhevë e Fehmi Lladrovcit, Shaban, Hamëz e Adem Jasharit janë të paraqitura në klipin e reperit drenicas përderisa kënga është komplet e pasqyruar me fjalë nga më të ndytat që mund të përdorej nga një aq më pak artist.…

Read More

Pavarësisht bllokimit në Turqi, UEFA e konfirmon se finalja e Ligës së Kampionëve luhet në Stamboll

Shtëpia më e madhe e futbollit në Europë, UEFA e ka konfirmuar se pavarësisht bllokimit të Turqisë për shkak të Covid-19, ndeshja finale do të luhet në Stamboll. Finalja e madhe e UEFA Champions League, do të zhvillohet më 29 maj, mes Chelseat dhe Manchester City, shkruan IndeksOnline. UEFA shpreson që t’u japë dy klubeve angleze nga 4 mijë bileta për tifozët, në mënyrë që ata të jenë në stadiumin ‘Ataturk’. “Finalja e Ligës së Kampionëve në UEFA do të zhvillohet në Stamboll më 29 maj me një numër të…

Read More

Osmani e Kurti në 22 vjetorin e vrasjes së Aganit: Do të gjykohen të gjithë ata që kryen krime në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani së bashku me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin në 22 vjetorin e vrasjes së Fehmi Aganit kanë bërë homazhe te varri i tij. Presidentja Osmani me lot në sy është shprehur se profesor Agani ishte njeri që gjithmonë dinte ti bënte të gjithë bashkë në kohët më sfiduese. “Ai ishte njeri që gjithmonë dinte ti bënte të gjithë bashkë në kohët më sfiduese, ishte krahu i djathë i presidentit Rugova e mbi të gjitha punoi që sakrifica e popullit të Kosovës për liri të dëgjohëj…

Read More