Dënohet Derek Chauvin për vrasjen e George Floyd / Obama: Drejtësia u vendos

Ish presidenti i Shteteve të Bashkuara ë Amerikës, Barack Obama ka postuar në profilin e tij një reagim pasi u shpall fajtor Derek Chauvin për vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd në maj të vitit të kaluar. Ish-polici i qytetit Mineapolis të SHBA-së, Derek Chauvin 45 vjeçar ishte filmuar duke shtypur Floydin me gju në qafë për më shumë se nëntë minuta. Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, e ka përshëndetur vendimin e gjykatës në Mineapolis. Përmes një postimi në Facebook, Obama ka shkruar se për gati një…

Read More

Fillon sot vaksinimi kundër Covid-19 për personat prej 75-79 me sëmundje kronike

Nga sot, Komiteti për vaksinim kundër COVID-19 ka njoftuar se në Prishtinë dhe në të gjitha komunat, do të fillojë vaksinimi i personave të moshës 75-79 vjeç me sëmundje kronike. Kjo do të bëhet sipas listës së diagnozave të pacientëve me sëmundje kronike, të dëshmuar me raport mjekësor me rastin e paraqitjes për vaksinim. MSH njofton se numri i personave që do të vaksinohen nga kategoria e të prekurve nga sëmundjet kronike brenda grup-moshës 75-79 varet nga numri i dozave të vaksinës kundër COVID-19 në dispozicion. Ndryshe, procesi i vaksinimit…

Read More

Sot nis procesi i vaksinimit antiCOVID për të moshuarit në shtëpitë e kujdesit dhe pacientët në dializë

Komiteti për vaksinim kundër COVID-19 njofton se sot procesi i vaksinimit kundër COVID-19 do të vazhdojë me vaksinimin e të moshuarve të vendosur në shtëpitë e kujdesit për të moshuar dhe punëtorët socialë që kujdesen për ta, në komunat ku ka Qendra të këtilla: Prishtinë, Suharekë, Skenderaj, Istog dhe Graçanicë. Gjithashtu, po sot do të vaksinohen edhe pacientët në dializë, ata të Komunës së Prishtinës në qendrën “1 Tetori”, kurse të tjerët, secili në njësinë e vaksinimit të QKMF-së në komunën ku jeton. Vaksinimi fillon nga ora 08:00-19:30. Që nga…

Read More

SHBA: Incident me armë zjarri në një shkollë të mesme në Tenesi

Policia në qytetin Noksvill të shtetit Tenesi njoftoi se ishte thirrur në një shkollë të mesme lokale, pas njoftimeve për sulm me armë zjarri, ku njoftohet se kanë mbetur të vrarë disa viktima. “Ka pasur njoftime për disa viktima nga armë zjarri, ndër ta edhe një polic i Departamentit Policor të Noksvillit. Në këto momente vazhdojnë hetimet,” tha policia e qytetit përmes një postimi në Twitter. Pamjet e transmetuara nga kanalet televizive lokale tregojnë ekipe policore dhe të reagimit të shpejtë duke rrethuar shkollën e mesme Austin-East në pjesën lindore…

Read More

Osmani takon Abdixhikun / Falenderon atë për rolin konstruktiv në formimin e institucioneve

Vjosa Osmani, Presidentja e Kosovës, ka zhvilluar sot një takim me kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhikun. Presidentja Osmani e ka përgëzuar z. Abdixhiku për rolin konstruktiv të partisë së tij në formimin e institucioneve të reja. Osmani shtoi se partitë opozitare kanë rol kyç në proceset e rëndësisë së veçantë për vendin, andaj institucioni i Presidencës, sipas saj, do të jetë çdo herë në shërbim të forcimit të bashkëpunimit dhe dialogut mes partive politike. “Partitë opozitare kanë rol kyç në proceset e rëndësisë së veçantë për vendin.…

Read More

Kryeministri Kurti i uron besimtarëve musliman fillimin e Ramazanit

Albin Kurti, kryeministri i Kosovës i ka uruar besimtarëve musliman fillimin e agjërimit të Ramazanit duke i uruar atyre agjërim të lehtë. Kurti në profilin e tij facebook ka shkruar ndër tjera se Ramazani i cili fillon sonte është muaji më i veçantë i fesë islame. Lexoni të plotë postimin e kryeministrit Kurti: Sonte fillon Ramazani, muaji më i veçantë i fesë islame. Për katërmbëdhjetë shekuj, myslimanët në të gjithë botën e kremtojnë këtë muaj, duke e përmbajtur veten nga ushqimet e të mirat e përditshme, me motivin e lartë…

Read More

Ministrja Haxhiu: Tarifat e përmbaruesve më të lartat në rajon / Ato duhet të ulen

Albulena Haxhiu, Ministrja e Drejtësisë ka takuar sot kryetarin e Odës së Përmbaruesve Privatë të Kosovës, Arben Gashi, me ç’rast ka kërkuar të rishqyrtohen tarifat e përmbaruesve. Gjatë këtij takimi është diskutuar për sfidat dhe realizimin e disa objektivave për OPK-në, me ç ‘rast është theksuar se bashkëpunimi me MD-në dhe institucionet tjera relevante mbetet tejet me rëndësi. “Me theks të veçantë, gjatë këtij takimi u diskutua për ndryshimet e nevojshme ligjore si dhe mundësinë për të bërë një analizë të mirëfilltë financiare lidhur me përmbarimin. Konkretisht është diskutuar nevoja…

Read More

Presidentja Osmani i uron besimtarëve musliman muajin e Ramazanit

Vjosa Osmani, Presidentja e Republikës së Kosovës të gjithë besimtarëve musliman u ka uruar muajin e shenjtë të Ramazanit. Nga nesër, datë 13 prill fillon dita e parë e agjërimit për besimtarët musliman. Lexoni të plotë postimin e presidentes Osmani në profilin e saj facebook: Kombi ynë e ka mënyrë jetese solidaritetin ndër vete. Sot kur besimtarët myslimanë e fillojnë Muajin e Ramazanit, të gjithë do ta kenë mundësinë për ta manifestuar shpirtin solidar duke ndarë diçka nga tryeza e tyre për të tjerët, për njerëzit në nevojë. Pandemia Covid-19,…

Read More

Deri në fund të qershorit në Kosovë do të arrinë mbi 100,000 vaksina Pfizer/BioNTech

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në fund të qershorit. Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili synon shpërndarjen e drejtë të vaksinave edhe në vendet në zhvillim. COVAX publikoi të hënën një listë me 146 vende të botës, ku ka shpërndarë dhe pritet të shpërndajë vaksina kundër koronavirusit. Në këtë listë bëhet e ditur se në rundin e tretë të shpërndarjes nga COVAX, i cili përfshin periudhën prill-qershor 2021, Kosova do të sigurojë 100,620 doza të…

Read More

Me urdhër të Prokurorisë Speciale ngrihen 700 mijë euro nga aksioni “Call Center”

Aksioni i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, i nisur një ditë më parë në “Call center” në 17 lokacione të ndryshme në Prishtinë dhe Ferizaj, ka vazhduar edhe sot. Prokuroria Speciale njofton se gjatë ditës së sotme janë ngrirë shtatëqindmijë (700.000) euro, të cilat dyshohet se janë përfituar nga veprimtaritë e “Call center” në mënyrë të kundërligjshme, lidhur me veprat penale të “Mashtrimit” dhe “Krimit të organizuar”. Deri më tani nga ky operacion janë ngrirë shtatëqindmijë (700.000) euro, janë sekuestruar njëqindegjashtëdhjetëmijë (160.000) euro, gjashtë (6) vetura, janë arrestuar tetëmbëdhjetë…

Read More