Merret vendim t’u ndahen nga 100 euro pensionistëve dhe 50 euro, qytetarëve të tjerë, të prekur me COVID-19 në Komunën e Prishtinës

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, përmes llogarisë së tij në facebook, ka thënë se sot gjatë mbledhjes së jashtëzakonshme të Kuvendit Komunal është votuar dhe miratuar propozim- vendimi për ndihmën prej 50 EUR për cdo qytetar të Prishtinës të konfirmuar #covid19 pozitiv, në emër të shërbimeve shëndetësore. Ndërsa për pensionistët e Prishtinës të konfirmuar #covid19 pozitiv do të ndihmohen me nga 100 EUR. Kryetari Ahmeti ka falënderuar 38 asambleistët prezent në mbledhje që unanimisht e votuan këtë vendim dhe mundësuan që të ndihmojnë qytetarët e prekur me #covid19 në këto…

Read More

Nesër takohen në basketboll Sllovakia vs Kosova

Të enjtën në ora 19:00, do takohen dy skuadra në basketboll Sllovaki -Kosovë, në kuadër të FIBA – Kupa e Botës 2023. Kjo është ndeshja e parë parakualifikuese kundër Sllovakisë, të cilën mund ta ndiqni ekskluzivisht në platformën Artmotion. Kosova në dy ndeshjet e kësaj gare ka shënuar fitore ndaj Islandës dhe Luksemburgut në shtëpi. Kosova gjindet në Grupin B, së bashku me Islandën, Sllovakinë dhe Luksemburgun. Ndeshja e radhës Island-Kosovë luhet të shtunën, më 28 nëntor, në ora 16:00.

Read More

Bie numri i të vdekurve në 9 dhe 704 raste të reja me COVID-19

1.651 TESTIME, 391 TË SHËRUAR DHE 704 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.651 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 704 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 9 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Numri total i rasteve pozitive është 36.253 raste nga 135.969 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 948 raste të vdekjes Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar…

Read More

Zemaj thyen rregullin, shpalos planin për ndërtimin e Spitalit në Podujevë, në pranin e kandidatit të LDK-së Nexhmi Rudarit

Praktikë e keqe kjo, e dëmshme dhe njëkohësisht e pandershme, e praktikuar pothujse nga e gjithë kasta politike, tash e 20 vite.Projektet e mëdha po lihen në kohë fushate, dhe kështu po ndodh edhe me Komunën e Podujevës tani. Por, pse po ndodh mashtrimi i madh? Qytetarët si duket e kanë kuptuar se projektet e një komune gjithmonë po kalkulohen me votë dhe asnjëherë me interesin e përgjithshëm të qytetarëve.Kështu ka vepruar sot, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ku në praninë e kandidatit të LDK-së për zgjedhjet në Podujevë, Nexhmi…

Read More

Pas 8 ditësh e infektuar me COVID-19, Hoti i uron shërim të shpejt Vjosa Osmanit

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, sot, në një bisedë telefonike, i ka uruar shërim të shpejtë Kryetares së Kuvendit dhe ushtrues së detyrës së Presidentes, znj. Vjosa Osmani. Kryeministri Hoti në llogarinë e tij facebook ka shkruar: Sot, në një bisedë telefonike, i kam uruar shërim të shpejtë Kryetares së Kuvendit dhe ushtrues së detyrës së Presidentes, znj. Vjosa Osmani. E njoftova znj. Osmani se Qeveria e Republikës së Kosovës do të përmbyllë së shpejti analizën e rishikimit funksional të rrjetit të misioneve diplomatike të Kosovës. Mbi bazën e kësaj…

Read More

I vazhdohet paraburgimi edhe 30 ditë, Labinot Grudës dhe Kadri Shalës, të dyshuarve për vjedhjen e 2 milion eurove të thesarit të shtetit

Gjykata e Prishtinës, ka marrë vendimi me të cilën iu ka vazhduar masën e paraburgimit prej 30 ditëve, dy të dyshuarve, Labinot Gruda dhe Kadri Shala, për vjedhjen e mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Lajmin e ka bërë të ditur gjyqtari Musa Kongjeli, i cili tha se masa e paraburgimit prej 30 ditësh ndaj Grudës është vazhduar me datë 22 nëntor, ndërsa Shalës i është vazhduar me datë 24 nëntor 2020. Kujtojmë se përmes një konference të jashtëzakonshme për media, ministrja e financave Hykmete Bajrami njoftoi opinionin…

Read More

Rikthehet “Tom and Jerry”

Viti i ardhshëm rikthen në ekranin e madh të kinemasë, dyshen aq të dashur për fëmijë “Tom and Jerry”. Premiera e filmit real dhe të animuar vjen me 5 mars të vitit të ardhshëm. Tomi dhe Xherri rikthehen në rolet e tyre të përhershme, me asgjë të ndryshuar, me grindjet e zakonshme të maces dhe miut. Filmi i ri, që mban emrin “Tom and Jerry” vjen me animacion, por edhe me personazhe reale, nën regjinë e Tim Story dhe një kast aktorësh si Chlow Grace Moretz, Michael Peña, Rob Delaney,…

Read More

Me medalje presidenciale dekorohen punonjësit shëndetësorë, që humbën jetën nga virusi COVID -19 derisa ofronin shërbime shëndetësore për të tjerët

Vjosa Osmani, ushtruese e detyrës së Presidencës përmes llogarisë së saj facebook ka vendosur të dekoroj post mortem, të gjithë ata punonjës shëndetësorë që humbën jetën gjatë punës së tyre. Posht mund të lexoni statusin e saj ne facebook: Mijëra punonjës shëndetësor u infektuan nga virusi Covid-19, si vija e parë e përballjes me pandeminë. Përderisa shumica i mbijetuan këtij virusi të rrezikshëm dhe menjëherë u kthyen në shërbim të pacientëve, disa prej tyre, për fat të keq, humbën jetën në këtë përballje. Kontributi i tyre, duke dhënë edhe jetën…

Read More

Shifra të frikshme, 13 vdekje dhe 609 raste të reja me COVID-19. Prishtina me 276 raste të reja

1.590 TESTIME, 350 TË SHËRUAR DHE 609 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.590 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 609 raste pozitive.Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 350 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.746 raste, kurse numri i…

Read More