Joe Biden – një president me tragjedi dhe dhembshuri të jetës personale

Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden, i cili luftoi me Donald Trump në zgjedhjet e 3 Nëntorit 2020, ka përjetuar ngjarjet më të dhimbshme që mund të përjetojë një njeri, në jetën e tij personale. Joe Biden është presidenti i SHBA-së, sepse amerikanët kanë besim, që ai i merr me seriozitet shqetësimet e tyre. Shpresa e tyre është, që ai ta drejtojë SHBA-në për të dalë nga kriza ekonomike dhe kulturore. Nëse nuk e dinit, ish-nënkryetari 77 vjeçarë është baba i 4 fëmijëve, dy prej të cilëve fatkeqësisht kanë…

Read More

Biden pritet të sigurojë aleatët për angazhimin e SHBA ndaj klauzolës së Natos për mbrojtjen reciproke

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) do të diskutojë rishikimin e konceptit të saj strategjik kur udhëheqësit e saj, përfshirë Presidentin amerikan Joe Biden, të mblidhen të hënën në Bruksel. Aleanca e NATO-s e rishikoi për herë të fundit dokumentin që parashtron qëllimin e saj në vitin 2010. Sipas Sekretarit të Përgjithshëm të organizatës, Jens Stoltenberg, kërcënimet dhe sfidat e sigurisë me të cilat përballet aleanca kanë ndryshuar që nga ajo kohë. “Për shembull, në konceptin aktual strategjik, Kina nuk përmendet me as një fjalë të vetme. Ndryshimi…

Read More

Hetimi amerikan për origjinën e koronavirusit

Fillimisht e hedhur poshtë nga ekspertë për kujdes shëndetësor dhe zyrtarë qeveritarë, hipoteza se koronavirusi ka dalë aksidentalisht nga një laborator kinez, tani po merr vëmendje të re nga autoritetet amerikane. Ekspertët kanë thënë se hetimi 90-ditor, i kërkuar më 26 maj nga presidenti amerikan Joe Biden, do të shtyjë agjencitë e inteligjencës në Shtetet e Bashkuara që të mbledhin më shumë të dhëna dhe të analizojnë ato që veçse kanë. Ish-zyrtarë të Departamentit amerikan të Shtetit, gjatë administratës së ish-presidentit Donald Trump, kanë bërë thirrje publike për hetime shtesë,…

Read More

Aeroplani i Kamala Harris detyrohet të kthehet për shkak të një problemi teknik

Zëvendëspresidentes së ShBA-së, Kamala Harris nuk i ka shkuar mbarë fillimi i një udhëtimi. Në udhëtimin e saj të parë zyrtar, aeroplani me të cilin do të fluturonte ka patur probleme teknike dhe është detyruar të ndalojë. Harris ishte rrugës për në Guatemalë kur piloti njoftoi se duhej të aterronte në aeroportin më të afërt për shkak të problemeve teknike që po haste në avion. Aeroplani në të cilin ndodhej Kamala Harris u desh të kthehej të dielën për shkak të një problemi teknik ndërsa zëvendës presidentja amerikane po udhëtonte…

Read More

Biden: SHBA qëndron përkrah aleatëve evropianë në ballafaqimin me Rusinë

Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë përkrah aleatëve evropianë në përballjen me Rusinë, zotohet Presidenti Biden në prag të takimit të parë që do të zhvillojë zoti Biden me udhëheqësin rus Vladimir Putin që kur filloi mandatin. Presidenti Biden niset të mërkurën për në Evropë për takimin e G-7 dhe mbledhje të nivelit të lartë në NATO, gjatë të cilave janë planifikuar edhe bisedime mes presidentëve amerikan dhe rus më 16 qershor në Gjenevë. Ky takim zhvillohet në një periudhë tensionesh të thelluara mes dy vendeve, lidhur me një numër…

Read More

Vizita e Presidentit Biden në Evropë dhe synimet për të forcuar aleancat

Presidenti Joe Biden pritet të bëjë një turne në Evropë gjatë këtij muaji, në atë që do të jetë udhëtimi i tij i parë jashtë vendit që nga marrja e detyrës. Në një njoftim të enjten Shtëpia e Bardhë bëri të ditur se zoti Biden, do të takohet me udhëheqës botërorë në Britani, Belgjikë dhe Zvicër gjatë turneut të tij evropian nga data 10 deri në 16 qershor. “Ky udhëtim do të nxjerrë në pah angazhimin e SHBA-së për të rivendosur aleancat tona, për të ringjallur marrëdhëniet transatlantike dhe për…

Read More

Në Izrael bëhet bashkë opozita për t’a rrëzuar Netanyahun nga pushteti

Kreu i një partie të vogël të vijës së ashpër në Izrael thotë se do të përpiqet të formojë një qeveri uniteti me kundërshtarët e kryeministrit Benjamin Netanyahu. Njoftimi nga udhëheqësi i partisë Yamina, Naftali Bennett, shënon një hap të rëndësishëm drejt dhënies fund të qeverisjes 12-vjeçare të udhëheqësit Benjamin Netanyahu. Në një fjalim drejtuar vendit, zoti Bennett tha se ai kishte vendosur të bashkonte forcat me udhëheqësin e opozitës së vendit, Yair Lapid. Dyshja ka kohë deri të mërkurën për të arritur një marrëveshje në bazës të së cilës…

Read More

“Refreni i ëmbël e i vjetër” i BE-së për Ballkanin

Të dëgjosh Bashkimin Evropian duke u prononcuar për Ballkanin Perëndimor është pak a shumë njësoj sikur të mbyllesh në një dhomë dhe të dëgjosh të njëjtën melodi. Është i njëjti refren i ëmbël që premton një të ardhme të mrekullueshme së bashku, por pa përcaktuar ku dhe kur. Ka qenë viti 2003 kur udhëheqësit e BE-së, të mbledhur në qytetin grek të Selanikut, kanë deklaruar për herë të parë se vendet e Ballkanit Perëndimor do të bëhen një ditë anëtare të BE-së. Tetëmbëdhjetë vjet pas, konkluzionet e Këshillit për Punë…

Read More

G-7 fillon punimet në Londër

Ministrat e jashtëm që përfaqësojnë Grupin e 7 vendeve më të industrializuara po zhvillojnë takime në Londër për një sërë çështjesh botërore, përfshi marrëdhëniet me Kinën dhe Rusinë, grushtin e shtetit në Mianmar, konfliktin sirian dhe situatën në Afganistan. Britania, vendi pritës, ka paralajmëruar se aktivitetet gjithnjë e më agresive të Rusisë, Kinës dhe Iranit paraqesin një sfidë për shoqëritë demokratike dhe rendin ndërkombëtar. Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab tha se presidenca e Britanisë këtë vit e G-7ës “është një mundësi për të bashkuar shoqëritë e…

Read More

NEW YORK / Hetuesit ekzekutojnë kontroll banese për Rudi Giulianin / Ata besojnë se ka ndodhur një veprim kriminal

Hetuesit federalë ekzekutuan të mërkurën në Manhatan një urdhër kërkimi në apartamentin e Rudolph Giulianit, ish-kryetar i bashkisë së New York-ut dhe avokat personal i ish-Presidentit Donald Trump, ndërsa hetojnë rreth marrëdhënieve të tij të biznesit me Ukrainën. Një avokat i zotit Giuliani, Bob Costello, konfirmoi se ishte ekzekutuar një urdhër kërkimi. Midis sendeve të sekuestruara kishte pajisje elektronike, sipas gazetës New York Times. Prokurorët federalë në Manhatan po hetojnë rreth veprimtarive të zotit Giuliani në Ukrainë. Zoti Giuliani mohon se është marrë me veprimtari të paligjshme lobimi. Megjithëse ekzekutimi…

Read More