BE-ja planifikon lëshimin e pasaportave Covid brenda dy muajve

Shumica e vendeve të Bashkimit Evropian, kanë rënë dakord të bëjnë më të lehtë udhëtimet, duke prezantuar një certifikatë digjitale të vaksinimit. Kjo certifikatë e vaksinimit, do të jetë në formë digjitale dhe jo një dokument fizik. Njerëzit, që do të marrin vaksinën, do të kenë një kod QR i cili me skanim, do të tregojë të gjitha informacionet e vaksinimit për secilin person. Shoqata Ndërkombëtare e Linjave Ajrore tashmë ka filluar me certifikata digjitale, shkruan Indeksonline. Fillimisht pasaporta e Covidit pritet aplikohet në shtete të Bashkimit Evropian, por që…

Read More

Senati amerikan nis gjykimin e ish-presidentit Trump

Senati i Shteteve të Bashkuara nisi të martën gjykimin e ish-presidentit Donald Trump, nën akuzat për nxitje të kryengritjes, më 6 janar. Atë ditë, mbështetësit e Trumpit kanë sulmuar dhunshëm ndërtesën e Kongresit amerikan, derisa ligjvënësit kanë qenë duke certifikuar fitoren e Joe Bidenit në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit. Pesë persona, përfshirë një zyrtar të policisë, janë vrarë në trazira. Gjyqi u hap me një votim procedural mbi një marrëveshje dypalëshe, që përcakton rregullat e gjyqit, e cila u miratua. Senati më pas vazhdoi me debatin nëse ndjekja penale…

Read More

Gjermania del kundër vendosjes së ambasadës së Kosovës në Jerusalem

Gjermania ka treguar edhe zyrtarisht se nuk i qëndron krah Kosovës në vendosjen e Ambasadës kosovare në Jerusalem. Qëndrimin për këtë e kanë dhënë shkurt e qartë nga zyra e Kancelares Angela Merkel, njofton Klan Kosova. ”Qeveria e Gjermanisë e përgëzon Kosovën për njohjen nga Izraeli. Në të njëjtën kohë ne e sjellim në vëmendje qëndrimin unik që e ka Bashkimi Europian në lidhje me kryeqytetin e Izraelit dhe për këtë arsye të gjitha ambasadat e BE-së janë të vendosura në Tel Aviv”, thuhet në përgjigjen e Qeverisë nga Berlini.…

Read More

SHBA dërgon në Norvegji aeroplan bombardues, mesazh për Rusinë

Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë dërguar për herë të parë avionë bombardues B-1 në Norvegji, për t’i dërguar një mesazh të qartë Rusisë se ushtria amerikane, do të mbrojë aleatët e saj në rajonin e Arktikut, ndaj çdo agresioni të Moskës pranë kufirit norvegjez. Sipas burimeve të CNN-it, 4 avionë B-1 dhe rreth 200 personel i forcave ajrore janë dërguar në bazën ajrore Orland të Norvegjisë. Deri tani, misione të tilla në Arktik ishin lënë në dorë të Mbretërisë së Bashkuar. Komandati i Forcave Ajrore amerikane…

Read More

Informacione të reja në lidhje me “prejardhjen e COVID-19”, ekipi hetues i OBSH-së tregojnë se çfarë zbuluan në Wuhan

Coronavirusi i ri mund të ketë qenë duke qarkulluar në rajone jashtë Wuhanit përpara rasteve të para të raportuara të shpërthimit, sipas një misioni të përbashkët që po heton origjinën e pandemisë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të dhënat e pabotuara sugjerojnë se mostrat e SARS-CoV-2 u gjetën disa javë para rasteve të para të raportuara në Wuhan, tha në një konferencë për shtyp kreu i panelit të ekspertëve Komisionit Kombëtar të Shëndetit për COVID -19, Liang Wannian. Sidoqoftë, ai tha se nuk kishte asnjë provë që COVID-19 ishte përhapur…

Read More

Tragjedia në Indi, shkon në 14 numri i viktimave. Të zhdukur janë mbi 150 persona

Tragjedia në Indi ka marrë përmasa më të mëdha. BBC bën me dije se si pasojë e shkëputjes së një akullnaje në Himalaja në Indinë veriore kanë humbur jetën 14 persona dhe 150 të tjerë raportohen të zhdukur. Numri i viktimave është dyfishuar krahasuar me një ditë më parë dhe mendohet që në orët në vijim do të rritet sërish, pasi kërkimet për të zhdukurit vijojnë ende. Tragjedia u shkaktua nga një akullnajë, e cila u përplas me digën e një hidrocentrali dhe shkaktoi përmbytje të mëdha Disa fshatra janë evakuuar pasi…

Read More

Rusia dëbon diplomatët e huaj derisa tensionet rriten për protestat e Navalnyt

Rusia ka njoftuar dëbimin e diplomatëve nga Suedia, Gjermania dhe Polonia, duke i akuzuar ata për pjesëmarrje në protesta të paligjshme muajin e kaluar kundër burgosjes së kritikut të Kremlinit, Alexey Navalny, transmeton Insajderi. Ministria e Jashtme tha në një deklaratë të premten se Moska i konsideroi veprimet e diplomatëve të papranueshme dhe se ajo pret që diplomatët nga vendet “të ndjekin me përpikëri normat e së drejtës ndërkombëtare” në të ardhmen, pasi tensionet midis Kremlinit dhe Perëndimit shtrëngohen, raporton Al Jazeera. Ministria tha se numri i paspecifikuar i individëve…

Read More

Presidenti Macron e quan ”Gabim shumë i rëndë”, i gjykatës ruse për dënimin e Navalny-t

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron e ka kritikuar ashpër vendimin e gjykatës ruse për dënimin e kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny. Duke folur në një forum të mbajtur online dhe të sponsorizuar nga Këshilli i Atlantikut, Macron e cilësoi dënimin një “gabim të rëndë”.  “Të dënosh dikë vetëm sepse ka një qëndrim që bie ndesh me detyrimin që ka ndaj Rusisë mendoj se është shprehje e një lloj ironie dhe mungese respekti jo vetëm për personin, por për të gjithë botën. Ndaj mendoj se është një gabim shumë i rëndë,…

Read More

Joe Biden sinjalizon rikthimin e Amerikës në arenën botërore

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden mbajti të enjten fjalimin e tij të parë në Departamentin e Shtetit që kur mori detyrën, duke e vënë theksin tek sfidat kryesore për diplomacinë amerikane, rikthimi tek aleancat dhe udhëheqja “nga një pozicion force” e Shteteve të Bashkuara në arenën globale, raporton Associated Press, transmeton Zëri i Amerikës. Presidenti Biden e bëri të qartë se bota duhet të presë që Shtetet e Bashkuara të jenë më të angazhuara në arenën diplomatike me administratën e tij. “Amerika u rikthye. Diplomacia është përsëri në qendër…

Read More

Pfizer pret të fitojë 15 miliardë dollarë nga shitja e vaksinës këtë vit

Kompania gjigante farmaceutike Pfizer ka thënë se pret të fitojë 15 miliardë dollarë nga shitja e vaksinës këtë vit, që zhvilloi me kompaninë gjermane BioNTech. Vaksina ishte një nga të parat që u autorizua për përdorim nga vendet, duke përfshirë Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara. Shitjet e vaksinave përfaqësojnë një të katërtën e të ardhurave të saj të pritshme për këtë vit. Shumë vende rreth botës janë përpjekur të vaksinojnë popullsinë e tyre për të shpëtuar jetë njerëzish dhe për të ndihmuar në rimëkëmbjen ekonomike. Pfizer po përpiqet të shpërndajë…

Read More