Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane, ajo ka vendosur që të takojë në Tiranë liderët e rajonit. Takimi mes tyre u zhvillua në një prej investimeve gjermane në kryeqytetin shqiptar. Kancelarja nuk la pa e përmendur këtë fakt mes kryeministrave ballkanas, ndërkohë që u shpreh se ka qenë e pamundur që të vizitonte secilin prej vendeve. “Planifikoja të vija në të gjitha…

Read More

Kurti mbrrinë në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana Business Park” mbërriti edhe kryeministri malazez, Zdravko Kripokaviç, kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Ndryshe, Merkel po zhvillon një vizitë në kuadër të Procesit të Berlinit. Ajo do të mbledhë krerët e qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal. Gjithashtu janë…

Read More

SHBA: Do të punojmë për implementimin e Marrëveshjes së Washingtonit

Departamenti Amerikan i Shtetit ka lëshuar një qëndrim për vendet e Ballkanit Perëndimor. Aty theksohet arritja e marrëveshjes në mes të Kosovës dhe Serbisë, e cila sipas tyre, duhet të jenë me bazë në njohjen reciproke, transmeton KlanKosova.tv. “Shtetet e Bashkuara të Amerikës qëndrojnë të gatshme për të punuar drejt marrëveshjes gjithëpërfshirëse, ligjërisht të obligueshme në mes të Kosovës dhe Serbisë, që në bazë ka njohjen reciproke, që hedh baza të bashkëpunimit dhe prosperitetit afatgjatë”. “Ne mbështesim dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe inkurajojmë palët që të riangazhohen në…

Read More

Ushtria amerikane trajnon shoferët e FSK-së

Ambasada e SHBA-së në Kosovë ka njoftuar se ushtria amerikane do t’i ndihmojë FSK-së edhe në një fushë. Në një postim në Facebook thuhet se do të ndihmohen shoferët e FSK-së në automjete të caktuara. “Dje ushtria amerikane ka siguruar trajnimin për shoferë dhe familjarizimin në mekanikë në Automjetin e Sigurisë dhe të Blinduar M1117 (M1117 Armored Security Vehicle). Ky trajnim mbështet FSK-në për tranzicionin 10 vjeçar. Shoferët e FSK-së tani do të ndërtojnë një plan trajnimi që ofron mundësi të mëdha të transportit për njësitë e sigurisë”, thuhet në…

Read More

Arben Vitia nënshkruan urdhrin administrativ, hapet rruga për blerjen e vaksinave nga Pfizer

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia e ka nënshkruar Udhëzimin Administrativ për vaksinat anti-Covid. Sipas këtij dokumenti, vaksinat duhet të kenë miratimin e EMA-së ose FDA-së. Ky UA i hap rrugë blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer Udhëzimi Administrativ për Ndryshimin dhe Plotësimin e Udhëzimit Administrativ Nr. 01/2015, Autorizimi për Marketing për Produktet Medicinale i cili i hap rrugë sjelljes së vaksinave anti-Covid në Kosovë, është nënshkruar nga ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, shkruan Gazeta Shneta

Read More

Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit

Sot në ora 11:00 do të mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës, shkruan Indeksonline. Rendi i ditës: I. Miratimi i procesverbaleve nga mbledhjet e mëparshme të Kryesisë së Kuvendit, II. Përgatitjet për Seancë të re plenare: 1.      Deklarimet jashtë rendit të ditës,null 2.      Pyetjet parlamentare, 3.      Miratimi i procesverbaleve nga seancat e mëparshme, 4.      Ndryshimi dhe plotësimi i Vendimit nr. 08-V-006, dt. 02.04.2021 për formimin e komisioneve parlamentare,5.      Shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e  Kodit nr. 04/L-123 të Procedurës Penale, i ndryshuar dhe plotësuar me…

Read More

Aksident në Klinë një person i vdekur dhe dy të lënduar, Policia jep detaje

Një person ka vdekur si pasojë e një aksidenti trafiku që ka ndodhur pak më parë në magjistralen Pejë-Prishtinë. Si pasojë e këtij aksidenti janë lënduar edhe dy persona të tjerë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për rajonin e Pejës, Driton Rugova i cili tha se vdekjen e viktimës e kanë konfirmuar ekipi mjekësor.null “Në fshatin Grabanicë të Komunës së Klinës, ka ndodhur një aksident trafiku mes dy veturave. Si pasojë e këtij aksidenti dy persona kanë pësuar lëndime trupore, ndërkaq një i tretë ka pësuar me fatalitet.…

Read More

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka pranuar ftesë pë t’a vizituar Greqinë

Greqia është një prej pesë shteteve të Bashkimit Evropian që ende nuk e ka njohur Kosovën, por ky shtet ka Zyrën e saj ndërlidhëse në Prishtinë. Përveç Greqisë, pavarësinë e Kosovës nuk e kanë njohur as anëtaret e BE-së: Sllovakia, Qipro, Rumania dhe Spanja. Ftesa për vizën e Gërvallës në Athinën zyrtare, u bë përmes udhëheqëses së Zyrës ndërlidhëse greke në Kosovë, Chryssoula Aliferi, gjatë një takimi që ajo pati më 15 prill, me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Në këtë takim, Kurti ka kërkuar nga Aliferi, që Greqia t’i…

Read More

Lumir Abdixhiku tregon veprimet e LDK-së si opozitë, pas mbledhjes së Kryesisë

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka bërë të ditur se çfarë vendime janë marrë në mbledhjen e Kryesisë së LDK-së të mbajtur këtë të hënë. Ai ka shpjeguar  në katër pika të gjitha vendimet që janë marrë, duke thënë se këto vendime kanë për qëllim forcimin e brendshëm të subjektit dhe artikulimin e nevojshëm opozitar në vend. Statusi i plotë i Abdixhikut: Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së LDK-së, morëm disa vendime në lidhje me organizimin e brendshëm; vendime që kanë për qëllim forcimin tonë të brendshëm e artikulimin…

Read More

Të gjitha vendimet që u morën sot në mbledhjen e Kryesisë së LDK-së

Pas mbledhjes së Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, nga kjo parti përmes një komunikate treguan vendimet që u morën aty, shkruan Indeksonline. Komunikata e plotë: Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, me shumicë votash u morën disa vendime në lidhje me organizimin e brendshëm si në vijim:  1. Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës, në përputhje me Platformën për reforma dhe riorganizim, të paraqitur nga kryetari dhe të miratuar nga Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së, mori vendim që të krijojë ekipet të cilat do ta…

Read More