Ushtria amerikane trajnon shoferët e FSK-së

Ambasada e SHBA-së në Kosovë ka njoftuar se ushtria amerikane do t’i ndihmojë FSK-së edhe në një fushë. Në një postim në Facebook thuhet se do të ndihmohen shoferët e FSK-së në automjete të caktuara. “Dje ushtria amerikane ka siguruar trajnimin për shoferë dhe familjarizimin në mekanikë në Automjetin e Sigurisë dhe të Blinduar M1117 (M1117 Armored Security Vehicle). Ky trajnim mbështet FSK-në për tranzicionin 10 vjeçar. Shoferët e FSK-së tani do të ndërtojnë një plan trajnimi që ofron mundësi të mëdha të transportit për njësitë e sigurisë”, thuhet në…

Read More

Arben Vitia nënshkruan urdhrin administrativ, hapet rruga për blerjen e vaksinave nga Pfizer

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia e ka nënshkruar Udhëzimin Administrativ për vaksinat anti-Covid. Sipas këtij dokumenti, vaksinat duhet të kenë miratimin e EMA-së ose FDA-së. Ky UA i hap rrugë blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer Udhëzimi Administrativ për Ndryshimin dhe Plotësimin e Udhëzimit Administrativ Nr. 01/2015, Autorizimi për Marketing për Produktet Medicinale i cili i hap rrugë sjelljes së vaksinave anti-Covid në Kosovë, është nënshkruar nga ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, shkruan Gazeta Shneta

Read More

Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit

Sot në ora 11:00 do të mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës, shkruan Indeksonline. Rendi i ditës: I. Miratimi i procesverbaleve nga mbledhjet e mëparshme të Kryesisë së Kuvendit, II. Përgatitjet për Seancë të re plenare: 1.      Deklarimet jashtë rendit të ditës,null 2.      Pyetjet parlamentare, 3.      Miratimi i procesverbaleve nga seancat e mëparshme, 4.      Ndryshimi dhe plotësimi i Vendimit nr. 08-V-006, dt. 02.04.2021 për formimin e komisioneve parlamentare,5.      Shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e  Kodit nr. 04/L-123 të Procedurës Penale, i ndryshuar dhe plotësuar me…

Read More

Aksident në Klinë një person i vdekur dhe dy të lënduar, Policia jep detaje

Një person ka vdekur si pasojë e një aksidenti trafiku që ka ndodhur pak më parë në magjistralen Pejë-Prishtinë. Si pasojë e këtij aksidenti janë lënduar edhe dy persona të tjerë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për rajonin e Pejës, Driton Rugova i cili tha se vdekjen e viktimës e kanë konfirmuar ekipi mjekësor.null “Në fshatin Grabanicë të Komunës së Klinës, ka ndodhur një aksident trafiku mes dy veturave. Si pasojë e këtij aksidenti dy persona kanë pësuar lëndime trupore, ndërkaq një i tretë ka pësuar me fatalitet.…

Read More

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka pranuar ftesë pë t’a vizituar Greqinë

Greqia është një prej pesë shteteve të Bashkimit Evropian që ende nuk e ka njohur Kosovën, por ky shtet ka Zyrën e saj ndërlidhëse në Prishtinë. Përveç Greqisë, pavarësinë e Kosovës nuk e kanë njohur as anëtaret e BE-së: Sllovakia, Qipro, Rumania dhe Spanja. Ftesa për vizën e Gërvallës në Athinën zyrtare, u bë përmes udhëheqëses së Zyrës ndërlidhëse greke në Kosovë, Chryssoula Aliferi, gjatë një takimi që ajo pati më 15 prill, me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Në këtë takim, Kurti ka kërkuar nga Aliferi, që Greqia t’i…

Read More

Lumir Abdixhiku tregon veprimet e LDK-së si opozitë, pas mbledhjes së Kryesisë

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka bërë të ditur se çfarë vendime janë marrë në mbledhjen e Kryesisë së LDK-së të mbajtur këtë të hënë. Ai ka shpjeguar  në katër pika të gjitha vendimet që janë marrë, duke thënë se këto vendime kanë për qëllim forcimin e brendshëm të subjektit dhe artikulimin e nevojshëm opozitar në vend. Statusi i plotë i Abdixhikut: Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së LDK-së, morëm disa vendime në lidhje me organizimin e brendshëm; vendime që kanë për qëllim forcimin tonë të brendshëm e artikulimin…

Read More

Të gjitha vendimet që u morën sot në mbledhjen e Kryesisë së LDK-së

Pas mbledhjes së Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, nga kjo parti përmes një komunikate treguan vendimet që u morën aty, shkruan Indeksonline. Komunikata e plotë: Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, me shumicë votash u morën disa vendime në lidhje me organizimin e brendshëm si në vijim:  1. Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës, në përputhje me Platformën për reforma dhe riorganizim, të paraqitur nga kryetari dhe të miratuar nga Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së, mori vendim që të krijojë ekipet të cilat do ta…

Read More

Lajmi i fundit: Spanja e njehë Republiken e Kosovës

Pas ndeshjes së zhvilluar mbrëmë ndërmjet Spanjës dhe Kosovës e vlefshme për kualifikimet e botrorit në Katar, Spanja ka vendusur që t’a njehë Republikën e Kosoves. Duke marr parasyshë realitetin e krijuar mbrëmë ku Spanja u detyrua që t’a rrespektoj Kosovën si shtet, Ajo e ka Njohur sot edhe formalisht atë, bëjnë të ditur nga ministria e punëve të jashtme të Spanjës. Ky lajm është i rremë pasi që sot është data 1 Prill!

Read More

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese i shkruan letër kryeministrit Kurti

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se kryetarja e Gjykatës Kushtetuese i ka dërguar letër urimi Albin Kurtit pas emërimit kryeministër i vendit. Në njoftimin e Qeverisë, thuhet se kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama Hajrizi, përmes një letre ka shprehur urimet e saj me rastin e zgjedhjes së Albin Kurti, Kryeministër të Republikës.null Në letër urim thuhet se Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës dhe ajo personalisht, e mirëpresin bashkëpunimin e ndërsjellë në forcimin e mëtutjeshëm të sundimit të ligjit.

Read More