Fillon procesi zgjedhor në Podujevë

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi ka njoftuar se janë hapur të gjitha qendrat e votimit në Komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës Veriore, raporton IndeksOnline.“Sipas raportimeve të komisioneve të zgjedhjeve në këto dy komuna, njoftojmë se janë hapur me kohë të gjitha qendrat e votimit. Në komunën e Podujevës të drejtë votë kanë mbi 87 mijë qytetarë ndërsa në Mitrovicën Veriore mbi 23 mijë”, ka thënë Elezi.Ai ka kërkuar nga qytetarët që të respektojnë masat anti-Covid

Read More

Salih Mustafa mbetet në paraburgim, gjykata refuzon lirimin me kusht.

Gjykatësi i procedurës paraprake në Dhomat e Specializuara në Hagë, Nicolas Guillou, ka refuzuar kërkesën e mbrojtjes për lirimin me kusht të ish-eprorit të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi të publikuar në faqen e Dhomave të Specializuara ku ndër arsyet e refuzimit përmendet se “pozicioni i Mustafës brenda aparatit të sigurisë dhe inteligjencës së Kosovës, që i siguron atij qasje në informacione dhe burime që do lehtësojnë çdo përpjekje për të ikur; pengojnë procedurat përmes ndërhyrjes në viktima dhe…

Read More

Shuhet Grupi 6+, Adem Hodza kalon në Listën Serbe

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Adem Hodza do të jetë pjesë e grupit parlamentar të Listës Serbe. Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se deputeti goran e ka braktisur Grupin 6+. Kjo do të thotë se ky grup parlamentar do të shuhet ngase nuk plotëson numrin e deputetëve për të formuar një grup parlamentar. Lista Serbe tani pritet të ketë 11 deputetë dhe do të forcojë rolin e saj në parlament. Pikërisht tre ditë më parë, Gjykata e Prizrenit kishte liruar nga akuza e sulmit dhe e kanosjes të akuzuarin,…

Read More

Ndërtohet para 15 vitesh dhe nuk funksionalizohet asnjëherë objekti në Orllan të Podujevës

Objekti që u ndërtua para 15 viteve, nuk u shfrytëzua asnjëherë për qëllimin e destinuar. Kështu ndodhi me një ndërtesë gjigante në Orllan të Komunës së Podujevës e cila ishte destinuar si pushimore për nxënësit dhe fëmijët bonjak nga lufta e fundit në Kosovë. Në një video të postuar në llogarinë e tij në facebook, kandidati i VV-së për kryetar në zgjedhjet e Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka thënë se ndërtimi i këtij objekti në kohën kur është ndërtuar ka qenë i nevojshëm por pas 15 vitesh fatkeqësisht ky…

Read More

Kryeministri Hoti paralajmëron takimin në mes të delegacionit kosovar dhe ati të Francës për liberalizimin e vizave

Kryeministri i Qeverisë së Kosovës Avdullah Hoti ka paralajmëruar se me datën 26 dhe 27 nëntor do të takohen virtualisht delegacionet teknike Kosovë – Francë për liberalizimin e vizave. Postimi i tij në rrjetin social facebook: Më 26 dhe 27 nëntor 2020 do të mbahet takimi virtual i delegacioneve teknike nga Ministria e Punëve të Brendshme e Republikës së Kosovës dhe ajo e Republikës Franceze, lidhur me bashkëpunim bilateral në fushën e sigurisë dhe me fokus në çështje që lidhen me liberalizimin e vizave. Aranzhimi i këtij takimi është rezultat…

Read More

LËSHOHET NË QARKULLIM NGA POSTA E KOSOVËS EMISIONI I PULLAVE POSTARE TË TITULLUAR “DITA E FËMIJËVE”

Data 20 nëntor 1989 shënohet në shumë vende të botës e njohur si “Dita universale e të drejtave të fëmijëve” qysh nga miratimi i Konventës për të Drejtat e Fëmijëve. Kjo ditë synon të përmirësoj mirëqenien e fëmijëve dhe i’u kushtohet atyre me aktivitete të larmishme dhe festime por edhe sensibilizimin e të gjithëve për t’i thënë jo dhunës dhe abuzimit ndaj fëmijëve. Filatelia e Postës së Kosovës me pamjet e këtyre pullave postare ia dedikon promovimit të të drejtave të fëmijëve, që ata t’i shohim përherë të lumtur me…

Read More

Gjykata Speciale ngrit aktakuzë ndaj Nasim Haradinaj dhe Hysni Gucati

Është ngritur aktakuzë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ndaj kryetarit të Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati dhe nënkryetarit të kësaj organizate Nasim Haradinaj. Kështu ka bërë të ditur avokati i të lartëpërmendurve Tom Gashi i cili përmes një njoftimi në rrjetin e tij social facebook ka njoftuar se lënda është tek gjyqtari i procedurës paraprake i cili do vendos ta hudhë posht apo ta vërtetoj aktakuzën. “Prokuroria Speciale në Hagë ka akuzuar të njejtit sipas tyre për pengim të drejtësisë e që ka të bëj…

Read More

Në varrezën masive afër Rashkës gjenden mbetjet mortore të 15-17 personave, zyrtari serb: Janë shqiptarë!

Kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur në Serbi, Veljko Odalloviq, ka thënë të mërkurën në mbrëmje se në bazë të të dhënave, në varrezën masive në Kizhevak afër Rashkës gjenden mbetjet mortore të potencialisht, pesëmbëdhjetë deri në shtatëmbëdhjetë trupave. “Derisa nuk përfundon kërkimi i plotë në këtë lokacion, derisa të mos merren mostrat e ADN-së nga eshtrat, derisa të mos vie deri te përputhja e tyre me mostrat e gjakut të familjeve, nuk mund të themi me siguri se kujt i përkasin ose ndonjë informacion tjetër që mund…

Read More