Ushtria amerikane trajnon shoferët e FSK-së

Ambasada e SHBA-së në Kosovë ka njoftuar se ushtria amerikane do t’i ndihmojë FSK-së edhe në një fushë. Në një postim në Facebook thuhet se do të ndihmohen shoferët e FSK-së në automjete të caktuara. “Dje ushtria amerikane ka siguruar trajnimin për shoferë dhe familjarizimin në mekanikë në Automjetin e Sigurisë dhe të Blinduar M1117 (M1117 Armored Security Vehicle). Ky trajnim mbështet FSK-në për tranzicionin 10 vjeçar. Shoferët e FSK-së tani do të ndërtojnë një plan trajnimi që ofron mundësi të mëdha të transportit për njësitë e sigurisë”, thuhet në…

Read More

Klubet angleze tërhiqen nga krijimi i Superligës

Ideja e Superligës së Evropës po bëhet gjithnjë e më i vështirë për tu realizuar. Klubet angleze, njëri pas tjetrit po tërhiqen nga marrëveshja e arritur në mes të 12 skuadrave të mëdha evropiane, shkruan Indeksonline Sipas mediave angleze, Chelsea, Manchester City, Manchester United dhe Arsenal tashmë kanë vendosur që për momentin të mos vazhdojnë me projektin. Kjo ka ardhur pas kritikave të mëdha që kanë marrë nga tifozët dhe vetë pjesëtarët e skuadrave. /IndeksOnline/

Read More

SHBA-ja udhëzon edhe qytetarët e saj të vaksinuar që të mos udhëtojnë drejt Kosovës

Në udhëzimin e udhëtimit për qytetarët amerikanë, tashmë e përvetësuar nga Departamenti i Shteti me bashkëpunim me Qendrën për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, e ka renditur Kosovën si vend me rrezikshmëri shumë të lartë. Edhe personave të vaksinuar i është rekomanduar fuqishëm të mos udhëtojnë në Kosovë. Edhe pse Kosova vetëm se ishte pjesë e vendeve që konsiderohen si vende me rrezikshmëri të lartë, udhëzimit i shtohen edhe afër 130 vende të reja, raporton Deutsche Welle. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi që bota “po i afrohej shkallës më të…

Read More

Agnelli provokoi hapur klubet e tjera nga Serie A – në mbledhje shpërtheu edhe nervozizmi

Pronari i Juventusit, Andrea Agnelli tha se asgjë nuk ndryshon me Superligën Evropiane. Klubet diskutuan për formatin e ri të shkëputur në një Asamble të jashtëzakonshme në Serie A natën e kaluar dhe presidenti i Zonjës së Vjetër u mor në pyetje nga klubet e tjera. La Repubblica raporton se tensioni i madh ishte veçanërisht i drejtuar ndaj presidentit Biankoner, i cili provokoi një reagim me përgjigjen e tij ndaj shqetësimit të klubeve të tjera. “Me 350 milionë euro të garantuara në vit, Scudetto do të fitohet gjithmonë nga Juventusi,…

Read More

Boris Johnson pro largimit të gjashtë klubeve nga Premierliga

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson është dalë kundër themelimit të ‘European Super League’. 12 klube (Chelsea, Manchester City, Manchester United, Liverpool, Arsenal, Tottenham, Real Madrid, Barcelona, Ateltico Madrid, Inter, Juventus, Milan),  janë larguar përfundimisht nga Champions League dhe kanë krijuar ‘European Super League’, shkruan IndeksOnline Madje Johnson gjatë një takimi, mbështeti të gjithë krerët e Premierligës për t’i dëbuar nga liga gjashtë klubet (nëse ata dëshirojnë). Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Tottenham dhe Manchester City, janë gjashtë klubet angleze themeluese të Superligës së Europës. Johnson tha se është…

Read More

Biden i premton Vjosa Osmanit, vaksina anti-Covid për Kosovën!

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden i ka shkruar një letër presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani. Ndër të tjera, në këtë letër, presidenti më i fuqishëm botëror i ka premtuar vendit tonë ndihmë në rimëkëmbjen nga pasojat e pandemisë Covid-19. “Presidenti Biden i është përgjigjur edhe kërkesës së Presidentes Osmani që SHBA-të të ndihmojnë me vaksina, bazuar në letrën e saj të 19 marsit. Presidenti Biden ka potencuar se me shtimin e sasisë së vaksinave, SHBA-të do të punojnë me partnerët për shpërndarjen e tyre dhe se…

Read More

Arben Vitia nënshkruan urdhrin administrativ, hapet rruga për blerjen e vaksinave nga Pfizer

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia e ka nënshkruar Udhëzimin Administrativ për vaksinat anti-Covid. Sipas këtij dokumenti, vaksinat duhet të kenë miratimin e EMA-së ose FDA-së. Ky UA i hap rrugë blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer Udhëzimi Administrativ për Ndryshimin dhe Plotësimin e Udhëzimit Administrativ Nr. 01/2015, Autorizimi për Marketing për Produktet Medicinale i cili i hap rrugë sjelljes së vaksinave anti-Covid në Kosovë, është nënshkruar nga ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, shkruan Gazeta Shneta

Read More

Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit

Sot në ora 11:00 do të mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës, shkruan Indeksonline. Rendi i ditës: I. Miratimi i procesverbaleve nga mbledhjet e mëparshme të Kryesisë së Kuvendit, II. Përgatitjet për Seancë të re plenare: 1.      Deklarimet jashtë rendit të ditës,null 2.      Pyetjet parlamentare, 3.      Miratimi i procesverbaleve nga seancat e mëparshme, 4.      Ndryshimi dhe plotësimi i Vendimit nr. 08-V-006, dt. 02.04.2021 për formimin e komisioneve parlamentare,5.      Shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e  Kodit nr. 04/L-123 të Procedurës Penale, i ndryshuar dhe plotësuar me…

Read More

Aksident në Klinë një person i vdekur dhe dy të lënduar, Policia jep detaje

Një person ka vdekur si pasojë e një aksidenti trafiku që ka ndodhur pak më parë në magjistralen Pejë-Prishtinë. Si pasojë e këtij aksidenti janë lënduar edhe dy persona të tjerë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për rajonin e Pejës, Driton Rugova i cili tha se vdekjen e viktimës e kanë konfirmuar ekipi mjekësor.null “Në fshatin Grabanicë të Komunës së Klinës, ka ndodhur një aksident trafiku mes dy veturave. Si pasojë e këtij aksidenti dy persona kanë pësuar lëndime trupore, ndërkaq një i tretë ka pësuar me fatalitet.…

Read More

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka pranuar ftesë pë t’a vizituar Greqinë

Greqia është një prej pesë shteteve të Bashkimit Evropian që ende nuk e ka njohur Kosovën, por ky shtet ka Zyrën e saj ndërlidhëse në Prishtinë. Përveç Greqisë, pavarësinë e Kosovës nuk e kanë njohur as anëtaret e BE-së: Sllovakia, Qipro, Rumania dhe Spanja. Ftesa për vizën e Gërvallës në Athinën zyrtare, u bë përmes udhëheqëses së Zyrës ndërlidhëse greke në Kosovë, Chryssoula Aliferi, gjatë një takimi që ajo pati më 15 prill, me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Në këtë takim, Kurti ka kërkuar nga Aliferi, që Greqia t’i…

Read More