Kurti tregon 4 propozimet që ia ka bërë sot Vuçiqit, takimi i radhës më 25 korrik

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur pas takimit në Bruksel me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq. Ai ka thënë se takimi i radhës do të mbahet më 25 korrik. Kreu i ekzekutivit ka thënë se në këtë takim ka dhënë katër propozime të cilat janë refuzuar nga pala serbe. Ndërsa Vuçiq, sipas tij, në këtë takim ka ardh më ide të vjetra. “Kosova dhe Serbia menjëherë nënshkruajnë një marrëveshje të përbashkët të paqes duke u zotuar se nuk do ta sulmojnë njëra-tjetrën. Kjo është e rëndësishme tani si asnjëherë më…

Read More

Fillon takimi i parë Kurti-Vuçiq

Tashmë ka filluar takimi trepalësh i Albin Kurtit, Aleksandar Vuçiq me ndërmjetësuesit evropianë. Takimi i tyre vjen pas takimeve të ndara që patën Lajçak dhe Borrell me Kurtin dhe Vuçiqin. Kurtin në takim po e shoqëron zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, ndërkaq Vuçiqin, ministri i Jashtëm, Nikola Selakoviç. Para se të fillonte ditën me takime, Borrell është deklaruar në një konferencë për media ku ka thënë se në takimin e sotëm i pranishëm do të jetë edhe emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, derisa, takimin Kurti-Vuçiq e ka lidhur edhe me vizitën e…

Read More

Sot takimi Kurti-Vuçiq

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohen për herë të parë sot paradite në Bruksel.   Takimi i sotëm është i pari ndërmjet presidentit Vuçiq dhe kryeministrit Kurti.  Ky i fundit thotë se udhëton për në Bruksel, jo për ta vazhduar dialogun, por për të folur për të ardhmen e dialogut. “Ne mendojmë që dialogu i ardhshëm me palën tjetër ka nevojë për një platformë dhe strategji. Ne ende nuk jemi ulur në tavolinë me palën tjetër dhe rrjedhimisht nuk mund të flitet për…

Read More

Sot filloi vaksinimi masiv kundër COVID-19

Sot në Kosovë ka filluar vaksinimi masiv kundër COVID-19. Tashmë të gjitha qendrat e vaksinimit janë të gatshme për këtë proces të vaksinimit, për çka edhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se janë bërë të gjitha përgatitjet. Vitia është shprehur i bindur se pas procesit të vaksinimit qytetarët do të jenë më të mbrojtur nga COVID-19, teksa u ka bërë thirrje gjithsecilit që të ndjekin informacionet zyrat të Ministrisë së Shëndetësisë për mënyrën dhe kriteret e vaksinimit. Edhe nga Ministria e Shëndetësisë kanë tërhequr vëmendjen që me qëllim…

Read More

Ministria e Shëndetësisë njofton se nga 15 qershori fillon vaksinimi masiv kundër Covid-19

Bazuar në Planin e Veprimit për vaksinimin në masë të qytetarëve me vaksinën kundër COVID-19, më 15 qershor, në Kosovë fillon vaksinimi masiv kundër COVID-19. Me qëllim të mbarëvajtjes së procesit në të gjitha qendrat e vaksinimit kudo në Kosovë dhe eliminimit të shmangies së çfarëdo situate të panevojshme, ftohen qytetarët që t’u përmbahen termineve të përcaktuara për vaksinim dhe në Qendra të vaksinimit të paraqiten vetëm pas marrjes së thirrjes për vaksinim, kështu bën të ditur Ministria e Shëndetësisë. Veproni sipas këshillave në vijim:

Read More

Presidentja Osmani viziton kampin e KFOR-it “Villaggio Italia” në Pejë

Vjosa Osmani, Presidentja e Republikës së Kosovës ka njoftuar se sot ka pasur kënaqësinë ta vizitoj kampin e KFOR-it “Villaggio Italia” në Pejë. Lexoni të plotë postimin e Presidentes Osmani në profilin e saj në facebook: Kënaqësi e veçantë të vizitoj sot kampin e KFOR-it “Villaggio Italia” në Pejë, në përvjetorin e vendosjes së ushtarëve italianë në Kosovë, në vitin 1999, së bashku me miqtë dhe aleatët tanë të tjerë. Falënderoj komandantin e KFOR-it, gjeneral Federicin, komandantin e komandës regjionale Perëndim, Kol Marioriello, si dhe ambasadorin e Italisë në Kosovë,…

Read More

Vendos presidentja, ky person do ta zëvëndesoj Daken në krye të KQZ-së

Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani, në përputhje me kompetencat e saj ligjore, ka emëruar gjyqtarin e Gjykatës së Apelit, z. Kreshnik Radoniqi si kryesues të ri të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, pas ndërprerjes së mandatit të kryesueses së deritanishme të KQZ-së znj. Valdete Daka. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është organ i pavarur kushtetues, dhe përgjegjësia për ta ruajtur pavarësinë e KQZ-së së pari është përgjegjësi e kryesuesit të Komisionit. Kryesuesi i KQZ-së nuk vjen nga radhët e partive politike, por emërimi i tij bëhet me një proces të…

Read More

Presidentja Osmani i ndërprenë mandatin Valdete Dakës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkarkuar Kryesuesen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, njofton Insajderi. Në arsyetimin e Presidencës thuhet se Kushtetuta parasheh që Kryesuesi i KQZ-së duhet të jetë një figurë e lartë gjyqësore, me një mandat burimor në Gjykatën e Apelit apo Gjykatën Supreme të Republikës së Kosovës. Në këtë vendim si arsyetim futet edhe fakti që KQZ është organ kushtetues dhe i pavarur dhe se kriteri i të qenit organ i pavarur duhet të sigurohet nga gjitha institucionet relevante dhe duhet të menaxhohet nga brenda…

Read More

Sot në Kuvend diskutohet për situatën ekonomike në vend

Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare. Në këtë seancë ndër tjerash do të debatohet për situatën ekonomike si pasojë e pandemisë COVID-19. Seanca do të nis në orën 10:00. Rendi i ditës: 5. Propozim-vendimet për ndryshimin dhe plotësimin e Vendimit nr. 08-V-006, dt. 02.04.2021 për formimin e komisioneve parlamentare, 6. Shqyrtimi i parë i Projektligjit nr. 08/L-003 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 06/L-057 për Përgjegjësitë Disiplinore të Gjyqtarëve dhe Prokurorëve, 7. Shqyrtimi i Raportit vjetor të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2020, 8.…

Read More

12 qershori dita e çlirimit të Kosovës nga ndërhyrja e NATO-s / Dita e lirisë, ngjarja që rreshtohet krah botës demokratike

Na mbetet përherë në kujtesë 12 Qershori i vitit 1999. Kjo datë bëri kthesën historike për të vazhduar tutje. 12 Qershori është Dita e Çlirimit të Kosovës nga pushtimi serb. Ka aq shumë data si nisja e bombardimeve, pavarësia etj, por në historinë tonë hyrja e trupave të Aleancës së Atlantikut Verior apo ushtrive të Fuqive të Mëdha do të mbetet kruciale dhe e pazëvendësueshme. Bota vazhdon të ketë në mendje imazhet e shumë qytetarëve kosovarë që u uronin mirëseardhje ushtarëve të KFOR-it. Me lot gëzimi në sy, me brohoritma “NATO,…

Read More