264 raste të reja në Kosovë me Covid-19, gjashtë të vdekur

Gjatë 24-orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 990 mostra të marra nga SHSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 264 raste pozitive. Brenda 24-orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitivë. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (82, 80, 76 vjeç), Gjilan 1 rast (64 vjeç), Mitrovicë 1 rast (64 vjeç), Prizren 1 rast (71 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 49.169 raste nga…

Read More

TRUSTI NJOFTON SE NGA SOT DALIN MJETET E 10 PËRQINDËSHIT

Kjo është bërë e ditur në një njoftim për media nga Trusti. “Pas përpjekjeve maksimale nga stafi i Trustit, që pagesat të kryhen sa më shpejt, ju bëjmë të ditur se sot, gjatë ditës, fillon ekzekutimi i pagesave për aplikimet e realizuara më datë 11 dhjetor 2020. Pas dërgimit të mjeteve në banka, presim që pagesat të dalin në llogari të përfituesve brenda 24 orëve. Për informim, më 11 dhjetor kanë aplikuar 219,729 kontribuues dhe për ta do të shpaguhen rreth 112.2 milionë euro”, thuhet në njoftim. “Ndërsa nesër, më…

Read More

Megaoperacion Shqipëri-Belgjikë-Gjermani/ Sekuestrohen 1 ton kokainë, 10 shqiptarë në pranga

Finalizohet një tjetër operacion ndërkombëtar antidrogë i koduar “ATOS”. Operacioni nga Policia e Shtetit, Policia belge dhe ajo gjermane. Operacioni u zhvillua prej datës 15 dhjetor deri më datën 21 dhjetor, në Shqipëri dhe Belgjikë. Operacioni i nisur prej vitit 2018 nga strukturat hetimore antidrogë të Policisë së Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda (në vijim deri në finalizim nga SPAK-u). Gjatë vitit 2018, antidroga e Policisë së Shtetit, në bashkëpunim me Policinë gjermane ka zhvilluar operacionin policor të koduar “Paraguaj”, si rezultat i të cilit është…

Read More

Vendimet që mori sot Qeveria e Kosovës

Në mbledhjen e 50-të që është mbajtur sot, Qeveria e Kosovës ka marrë një mori vendimesh dhe ato i ka komunikuar përmes një njoftimi për media: Në mbledhjen e sotme miratimin e Qeverisë e ka marrë Projektligji për ratifikimin e amendamentimit të Marrëveshjes financiare ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime, për projektin e rehabilitimit të linjës hekurudhore 10. Amandamenti i marrëveshjes vjen si rezultat i kërkesës për zgjatjen e afatit të kredisë deri më 2020, sepse sipas marrëveshjes bazë, data e fundit e disponueshmërisë së mjeteve…

Read More

Miratohet nisma për kalimet e përbashkëta kufitare me Maqedoninë e Veriut

Sot, Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur ka miratuar shqyrtimin për nismën e lidhjes së marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Maqedonisë së Veriut për kalimet e përbashkëta kufitare “Hani i Elezit – Bllacë” dhe “Glloboqicë – Jazhnicë”. Agim veliu, Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, ka thënë së ky projektmarrëveshje është në kuadër të interesave të përbashkëta ndërmjet të dyja vendeve. “Projektmarrëveshje është në kuadër te interesave te përbashkëta mes dy shteteve. Kjo projektmarrëveshje do të lehtësoj procedurat dhe do te lehtësoj qarkullimin e…

Read More

Deputeti i VV-së: 3 milion euro u ndanë si tarifë ndaj mërgimtarëve, kushdo që ju merr para është duke i vjedhur ata

Ka që dy ditë, që është shtuar fluksi i mërgimtarëve që janë nisur drejt Kosovës. Edhe pse ende ka rrezik nga pandemia dhe shumë vende të Evropës i kanë ashpërsuar masat, ata po vinë nga vendet e ndryshme për pushime në Kosovë. Por mërgimatarët që po vinë për pushime në Kosovë, rrugës janë duke u përballur me pritje të gjata nëpër pikëkalimet kufitare në Evropë. Para se të hyjnë në vendlindje, ata duhet të paguajnë Kartonin e gjelbër, mirëpo, ky i fundit do të jetë falas deri më 31 dhjetor,…

Read More

51 përqind e ka mbështetjen aktualisht Vetëvendosje, kështu thot analisti i njohur

Parashikohet fitore e thellë e Lëvizjes Vetëvendosje dhe kolaps i partive në skenën aktuale politike në Kosovë në zgjedhjet e parakohshme të cilat flitet se do të mbahen në muajt në vazhdim. Në rast se do shkohet tani në zgjedhje të parakohshme VV do të dal fituese me 51% të votave të fituara në total. Një parashikim të tillë po e jep analisti i njohur në Kosovë, Armend Muja. Muja ishte i ftuar në emisionin “Personale”, ku ka bërë një analizim të situatës elektorale në nivel vendi. Ai thotë se…

Read More

Shënohen 8 raste të vdekjeve dhe 345 raste të reja të të infektuarve me Covid-19

436 TË SHËRUAR DHE 345 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.501 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 345 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Numri total i rasteve pozitive është 48.682 raste nga 171.154 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.248 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë…

Read More

Hoti paralajmëron masa shtesë për festat e fundvitit

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka bërë të ditur përmes postimit në facebook se do merren masa shtesë anti-Covid në prag të festave të fundvitit. Hoti fton qyetarët që festat t’i presin pran familjeve të tyre duke evituar grumbullimin e turmave kudo. Postimin e z. Hoti lexoni të plotë më posht: SITUATA DHE KOORDINIMI PËR MASAT ANTI-COVID Kemi bërë analizën e ndikimit të masave anti-covid që i kemi marrë më 11 nëntor, të cilat padyshim se kanë dhënë rezultat. Kategorizimi i komunave iu ka ndihmuar qytetarëve dhe shtabeve lokale për…

Read More

Gjenden mbetje mortore në Rahovec dhe Prizren

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në llogarinë e tij facebook ka njoftuar se sot janë kryer gërmimet në dy lokacione, në Rahovec dhe Prizren ku janë gjetur mbetje mortore të personave të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë. Lexoni të plotë postimin e z. Hoti: Në kuadër të angazhimeve dhe përkushtimit maksimal për zbardhjen e fatit dhe vendndodhjes së personave të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë, sot janë kryer gërmimet vlerësuese në dy lokacione të këtyre komunave dhe kanë rezultuar me gjetje të mbetjeve mortore. Informatat e…

Read More