Filmi “Zgjoi” i Blerta Bashollit fiton tri çmime në Sundance Film Festival

Qendra Kinematografike e Kosovës ka njoftuar se filmi artistik nga Kosova, ‘Zgjoi’ me regji të bërë nga Blerta Basholli ka fituar tri çmimet kryesore të Sundance Film Festival. QKK ka njoftuar se ky film ka fituar çmimet: Filmi më i mirë, Regjisorja më i mirë, dhe çmimin e vlefshëm të publikut të festivalit më të madh të filmit të pavarur në Shtetet e Bashkuara. “Të shpërblehem nga festivali im i preferuar, ka rëndësi të papërshkrueshme për mua. Dua t’i ndaj këto çmime me të gjithë ekipën, aktorët dhe posaçërisht me…

Read More

Vlora Dumoshi ka ndarë çmimin vjetor “Anton Çetta”

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, e shoqëruar edhe nga kryeministri i Kosovës në detyrë Avdullah Hoti jep çmimin vjetor “Anton Çetta”. Kjo ngjarja kulturore është shënuar në Bibliotekën Kombëtare në  Prishtinë. Ndërkaq, Hoti është shprehur se për të është nder i veçantë të jetë pjesë e ceremonisë së ndarjes së çmimit vjetor “Anton Çeta” në fushën e trashigimisë kulturore. “Emri, jeta dhe vepra e këtij personaliteti të jashtëzakonshëm, do të kujtohet ndër breza të tërë me krenari dhe shumë respekt’, ka shkruar Hoti në llogarinë e tij…

Read More

Gjergj Kastrioti dhe Adem Jashari bashkë në pikturat e Drilon Pantinës

Është ai Drilon Pantina, i cili në një intervistë për Klankosova.tv tregoi për punën, motivin, mënyrën e realizimit dhe shumëçka tjetër. Intervista e plotë: Klan Kosova: Qe sa kohë keni filluar të merreni me këtë lloj të pikturës? Drilon Pantina: Historia ime me pikturën digjiitale ka filluar në vitin 2012. Fillimisht kam eksperimentuar me programe të thjeshta softuerike për editim dhe kam mësuar pak a shumë prinicipet e përgjithshme të punës. Rreth një viti më vonë kam punuar me një program editimi që është pak a shumë i ngjashëm me ‘Photoshop’-in.…

Read More

121 vepra artistike iu kthyen Galerisë Kombëtare të Kosovës

Ministrja e Kulturës dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka thënë se sot pas një procesi të gjatë 5-vjeçar, i kanë kthyer 121 vepra artistike të artistëve më të shquar të kohës, në institucionin më të lartë të artit pamor, Galerisë Kombëtare të Kosovës. Ajo ishte e pranishme me kryeministrin Hoti në pranim – dorëzimit të këtyre veprave, shkruan IndeksOnline. “Këto vepra janë ndër veprat më të mira të kohës dhe janë pjesë e pashlyeshme e historisë së artit bashkëkohor të Kosovës, prandaj ne si ministri kemi konsideruar që ishte tejet e…

Read More

Filmat që mbeten gjithmonë në kujtesën tonë

Festat tashmë janë shumë afër dhe ju duhet ta shijoni atmosferën e tyre magjike. Pavarësisht pushimeve, dekorimeve që bëni, apo edhe ushqimeve që përgatitni – filmat këtu kanë një rëndësi po aq të madhe.Më poshtë janë 18 filma që ju duhet t’i shihni gjithsesi në këtë fundvit: Love ActuallyHome AloneThe HolidayBridget Jones’s DiarySerendipityA christmas CarolThe family manNoelNew Year’s EveCharlie and the ChocolateFactoryLost christmasHarry potter and the philosopher’sStone200 CigarettesJingle all the wayMerry christmasWhile you were sleepingKate e LeopoldSleepless in Seatle

Read More

Javën e ardhëshme hapet konkursi ndërkombëtar për Sallën Koncertale në Prishtinë

Lajm i mirë për qytetarët e Prishtinës është se javën e ardhëshme do hapet konkursi ndërkombëtar për projektimin arkitektonik të Sallës Koncertale dhe do zgjasë 75 ditë. Në një konferencë për media, kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka shpalosur detaje të këtij projekti ku tha se synohet adaptimi i objektit ekzistues ish-Gërmia dhe shëndrrimi i saj në Sallë Koncertale. Ai tha se do të ruhen elementet e trashëgimisë të cilat i ka ky objekt. Sipas projektit, kjo sallë do të ketë hapësirë të mjaftueshme kulturore me gjithsejtë 800 ulëse për…

Read More