Tuneli i tradhtisë! Gruaja takonte fqinjin përmes vendkalimit sekret, një ditë ndodh e papritura…

Ndërton tunelin e tradhtisë për të takuar të dashurën, por i ndodh e papritura. Një histori e pazakontë tradhtie dhe dashurie është zbuluar ditët e fundit në mediat meksikane, ku një murator kishte ndërtuar një tunel poshtë shtëpisë së tij, i cili lidhej me shtëpinë e fqinjës të martuar, por që së bashku po jetonin një marrëdhënie jashtëmartesore. Muratori i njohur me emrin Alberto kishte arritur të ndërtonte vendkalimin sekret për të takuar të dashurën e tij Pamela në qytetin e Villas del Prado, në Tijuana, ndërsa bashkëshorti i saj…

Read More

Ahmeti bën thirrjen publike për ndarjen e subvencioneve për artistët e pavarur të Komunës së Prishtinës

Përmes një njoftimi që ka bërë në llogarinë e tij në facebook, Kryetari i Prishtinës,Shpend Ahmeti ka publikuar thirrjen publike për subvencionimin e artistëve të pavarur të Komunës së Prishtinës. Postimi i plotë i z. Ahmeti: THIRRJE PUBLIKE PËR MBËSHTETJE TË ARTISTËVE TË PAVARUR Me qëllim të mbështetjes të të gjitha kategorive të shoqërise, Komuna e Prishtinës ka hapur thirrjen publike pën ndarjen e subvencioneve për artistët e pavarur të Komunës së Prishtinës. Aplikimi është i hapur deri me 16.12.2020 dhe ju ftojmë të aplikoni dhe ta shpërndani këtë informatë.…

Read More

Pas fitores në Llap, Kurti: Komuna e qytetarëve, jo e komunarëve

Kryetari i Vetevendosjes Albin Kurti, përmes një mesazhi në Facebook, ka uruar qytetarët llapjanë, për zgjedhjen që bënë që në 9 muajt e ardhshëm t’i qeverisë Shpejtim Bulliqi. Postimi i z. Kurti: Bashkatdhetarët tanë dikur kanë mërguar jashtë Kosovës për shkak të të këqijave të shtetit okupator serb. E, ka kohë që shqiptarët po shpërngulen për shkak të pushteteve tona të këqija. Ama së fundmi, ata kanë nisur ta përjetojnë këtë si një ikje nga vetja, si një deformim nga stërzgjatja. Në shekullin XX, gjyshi e babai ishin “gastarbeiterë”, e…

Read More

Coca-Cola gurgullon në Korenë e Veriut, por a është e njëjta gjë? Zakonisht JO

Coca-Cola është ndoshta marka më e njohur në botë, një simbol pothuajse i pashmangshëm i tërheqjes globale të kulturës konsumatore të stilit Amerikan. Ka vetëm dy vende në botë ku Coca-Cola nuk funksionon zyrtarisht, dhe njëri prej tyre është Koreja e Veriut. Por edhe Korea e Veriut po zhvillon një shije mjaft të mirë për kola – megjithëse shishet e etiketuara kuq e bardhë ka të ngjarë të mos jenë saktësisht e njëjta gjë dhe shija e tyre ngjason pak me shijën e zakonshme. Koreja e Veriut dhe Kuba janë…

Read More

“Thanksgiving day” dhe gjel deti amerikan

Të enjtën amerikanët kremtojnë “Ditën e Falenderimeve”, një festë kjo, unike amerikane. Së bashku me familjen e miqtë ata shtrojnë një darkë të veçantë, ku tradicionalisht serviret si pjatë kryesore gjeli i detit. Dita e Falenderimeve është edhe festa më familjare për amerikanët, kur brezat mblidhen për të shprehur falenderime për bekimet që u ka ofruar jeta. Dita e Falenderimeve është një traditë e krijuar që në vitet e para të kolonizimit të Amerikës nga të bardhët, kur familjet që i kishin mbijetuar dimrit të egër, u mblodhën me fqinjët…

Read More

Dy trupa të plotë 2 mijë vjeçarë, gjenden në Pompei

Arkeologët kanë zbuluar mbetjet jashtëzakonisht të ruajtura mirë të dy burrave të djegur deri në vdekje nga shpërthimi vullkanik që shkatërroi qytetin antik romak të Pompeit në vitin 79 pas krishtit. Njëri prej burrave mendohet të ishte një njeri me status të lartë, i moshës 30 deri në 40 vjeç, i cili ende mbante gjurmët e një manteli leshi nën qafën e tij.I dyti, ndoshta me moshë 18 deri 23 vjeç, ishte i veshur me tunikë dhe kishte një numër rruazash të shtypura, duke treguar se ai kishte qenë një…

Read More

Shkencëtarët krijojnë biftek njeriu, thonë nuk është kanibalizëm

Shkencëtarë amerikanë kanë krijuar biftek duke përdorur qelizat dhe gjakun njerëzor. Bifteku është prezantuar nën sloganin “kultivoni veten tuaj”. Bifteku aktualisht është vetëm një prototip, dhe i projektuar si një vepër arti, por ai është një copë mishi i vërtetë i rritur nga qelizat njerëzore. Megjithatë, kultivuesit e tij kanë ofruar sigurinë se koncepti nuk është “teknikisht” kanibalizëm. Vepra është emëruar “Ouroboros Steaks”, dhe ngjan më ikonën e një gjrpëri që ha veten. Krijimi është nominuar për çmimin ‘Dizajni i vitit” nga Muzeu i Dizajnit në Londër 2020. Ekipi krijues…

Read More

Jo e zakonshme, 2 muaj errësirë për qytetin Barrow të Alaskas

Barrow, qytet në Alaska i ka thënë lamtumirë dritës së diellit, për dy muajt e ardhshëm. Qyteti i vogël gjendet në veri të Rrethit Arktik dhe ka hyrë në fazën e tij vjetore të errësirës, e njohur si nata polare. Ky fenomen ndodh çdo dimër për shkak të animit të boshtit të Tokës, që ndalon rrezet e diellit të duken mbi horizont./TvKlan

Read More

Pacienti i intubuar luan me violinë për të falënderuar stafin e spitalit

Një mësues orkestre në pension, iu kthye pasionit të tij për muzikën për të shpërndarë gëzim në ambientet e një spitali në Utah, ku ai po luftonte Covid-19, shkruan CNNa2. Ndërsa ishte i intubuar dhe i paaftë për të folur, Grover Wilhelmsen donte të tregonte mirënjohjen e tij për punonjësit e kujdesit shëndetësor në spitalin McKay-Dee në Ogden. Pacienti 70-vjeçar përdori stilolaps dhe letër për të komunikuar me një infermiere dhe kishte një kërkesë. “Aty nga mesi i turnit tim ai shkruajti: Ju e dini, unë me të vërtetë dua…

Read More