Astronautët në hënë do të jenë në gjendje të përdorin WhatsApp dhe Netflix falë firmës britanike

Inmarsat është një nga disa firmat e MB të ngarkuara nga Agjencia Evropiane e Hapësirës për krijimin e telekomunikacioneve dhe një sistem navigimi GPS për sipërfaqen e Hënës Astronautët në misionet e ardhshme në hënë mund të jenë në gjendje të bëjnë miq të WhatsApp dhe të shikojnë Netflix falë përpjekjeve të një kompanie britanike.Deri në vitin 2028 satelitët e internetit shpresojmë që të rrotullohen rreth hënës, të bërë nga Inmarsat – një nga disa firmat e Mbretërisë së Bashkuar të ngarkuar nga Agjencia Evropiane e Hapësirës për krijimin e…

Read More

Ukraina kërkon që Çernobili tëfutet në UNESCO

Një stacion bërthamor i rrethuar nga rrënoja dhe ndërtesa të braktisura personifikojnë Çernobilin në Ukrainë. Së shpejti autoritetet kanë kërkuar që ajo të bëhet pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, duke shpresuar se një caktim i tillë mund të nënkuptojë më shumë fonde dhe më shumë turistë. Qeveria ka filluar një proces që përfundimisht mund ta lejojë atë të aplikojë në organin kulturor, shkencor dhe arsimor të Kombeve të Bashkuara për mbrojtje. Më 26 Prill, ish-republika Sovjetike shënon 35-vjetorin e katastrofës bërthamore të Çernobilit në 1986, kur një reaktor i…

Read More

Kaq kohë do të mbajë zi Mbretëresha Elizabeth pas vdekjes së Princit Philip.

Në moshën 99 vjeçare ka ndërruar jetë Princi Philip. Nga shumë ngushëllime që kanë marrë për këtë humbje të madhe, Pallati kishte publikuar një mesazh për bashkëshortin e ndjerë me të cilin Mbretëresha kishte kaluar plote 73 vite jetë, transmeton Indeksonline. Pas kësaj humbje, në bazë të protokollit, zija duhet të zgjas për 8 ditë, ndërsa Mbretëresha duhet të qëndroj për rresht 30 ditë. “Veshja e rrobave të zeza ka qenë pjesë e kulturës mbretërore europiane për shekuj me radhë, por arriti kulmin në shekullin e 19-të me ndikimin e…

Read More

Vidhet lepuri më i madh në botë

Darius, lepuri më i madh në botë, i cili ka fituar edhe çmimin Guinnes si më gjigandi në llojin e tij, është shpallur i humbur dhe mendohet se e kanë vjedhur nga shtëpia e të zonjës. Ai ka një gjatësi prej 129 cm. Sipas “The Independent”, lepuri është zhdukur nga shtëpia e pronares të tij të shtunën mbrëma, në Stoulton të Britanisë së Madhe. Annette Edwards, e cila kujdeset për lepurin gjigand kontaktoi policinë për zhdukjen e tij. Madje ka vënë edhe një shpërblim prej 1.000 £ për kthimin e Darius.…

Read More

“Dilema e madhe” e astrologes Susan Miller / kush i fiton zgjedhjet në Shqipëri? Gaforrja, Dashi apo Binjaku?

Dje në Vizion Plus në “Vizioni i Pasdites” me Evi Reçin ka qenë e ftuar përmes një lidhjeje në Skype një nga astrologët më të famshme Susan Miller. Përveç jetës së saj dhe se si astrologjia e parashikon këtë vit lidhur me pandeminë, Miller është pyetur nga moderatorja e emisionit, Reçi edhe lidhur me zgjedhjet e 25 prillit për tre lidërët e tre partive kryesore në vend, sipas shenjës që kanë në hosorskop. Suzan Miller thotë për gaforren (Edi Ramën): Gaforrja ka kaluar vështirësi shumë të mëdha në tre vitet…

Read More

Tuneli i tradhtisë! Gruaja takonte fqinjin përmes vendkalimit sekret, një ditë ndodh e papritura…

Ndërton tunelin e tradhtisë për të takuar të dashurën, por i ndodh e papritura. Një histori e pazakontë tradhtie dhe dashurie është zbuluar ditët e fundit në mediat meksikane, ku një murator kishte ndërtuar një tunel poshtë shtëpisë së tij, i cili lidhej me shtëpinë e fqinjës të martuar, por që së bashku po jetonin një marrëdhënie jashtëmartesore. Muratori i njohur me emrin Alberto kishte arritur të ndërtonte vendkalimin sekret për të takuar të dashurën e tij Pamela në qytetin e Villas del Prado, në Tijuana, ndërsa bashkëshorti i saj…

Read More

Ahmeti bën thirrjen publike për ndarjen e subvencioneve për artistët e pavarur të Komunës së Prishtinës

Përmes një njoftimi që ka bërë në llogarinë e tij në facebook, Kryetari i Prishtinës,Shpend Ahmeti ka publikuar thirrjen publike për subvencionimin e artistëve të pavarur të Komunës së Prishtinës. Postimi i plotë i z. Ahmeti: THIRRJE PUBLIKE PËR MBËSHTETJE TË ARTISTËVE TË PAVARUR Me qëllim të mbështetjes të të gjitha kategorive të shoqërise, Komuna e Prishtinës ka hapur thirrjen publike pën ndarjen e subvencioneve për artistët e pavarur të Komunës së Prishtinës. Aplikimi është i hapur deri me 16.12.2020 dhe ju ftojmë të aplikoni dhe ta shpërndani këtë informatë.…

Read More

Pas fitores në Llap, Kurti: Komuna e qytetarëve, jo e komunarëve

Kryetari i Vetevendosjes Albin Kurti, përmes një mesazhi në Facebook, ka uruar qytetarët llapjanë, për zgjedhjen që bënë që në 9 muajt e ardhshëm t’i qeverisë Shpejtim Bulliqi. Postimi i z. Kurti: Bashkatdhetarët tanë dikur kanë mërguar jashtë Kosovës për shkak të të këqijave të shtetit okupator serb. E, ka kohë që shqiptarët po shpërngulen për shkak të pushteteve tona të këqija. Ama së fundmi, ata kanë nisur ta përjetojnë këtë si një ikje nga vetja, si një deformim nga stërzgjatja. Në shekullin XX, gjyshi e babai ishin “gastarbeiterë”, e…

Read More

Coca-Cola gurgullon në Korenë e Veriut, por a është e njëjta gjë? Zakonisht JO

Coca-Cola është ndoshta marka më e njohur në botë, një simbol pothuajse i pashmangshëm i tërheqjes globale të kulturës konsumatore të stilit Amerikan. Ka vetëm dy vende në botë ku Coca-Cola nuk funksionon zyrtarisht, dhe njëri prej tyre është Koreja e Veriut. Por edhe Korea e Veriut po zhvillon një shije mjaft të mirë për kola – megjithëse shishet e etiketuara kuq e bardhë ka të ngjarë të mos jenë saktësisht e njëjta gjë dhe shija e tyre ngjason pak me shijën e zakonshme. Koreja e Veriut dhe Kuba janë…

Read More