Hoti e krahason LDK-në me Liverpoolin: Ekziston qe një shekull, ka themele të forta

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, dhe ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, kanë marrë pjesë në inaugurimin e stadiumit të klubit të futbollit “2 Korriku”, në Prishtinë. Hoti me këtë rast tha se shumë projekte që janë nisur kohë më parë janë përfunduar falë punës dhe angazhimit të Qeverisë së udhëhequr nga ai. Madje, ai LDK-në po e krahason me ekipin e tij të parapëlqyer Livepoolin. Ai tha se ndonëse klubi anglez kohët e fundit nuk po tregon rezultat të mirë, është ekip që ekziston që…

Read More

VV-ja dorëzon kallëzim penal ndaj ministrit Likaj dhe dy zyrtarëve të tjerë të MASh-it

Lëvizja Vetëvendosje njofton se deputeti Fitim Uka, ka dorëzuar në Prokurorinë Speciale një kallëzim penal ndaj ministrit të  Arsimit dhe Shkencës dhe dy zyrtarëve të kësaj ministrie, nën dyshimin se kanë kryer veprën penale “Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”. “Me datë 09 nëntor 2020, Ministria e Arsimit dhe Shkencës, si autoritet kontraktues, ka shpallur njoftimin për tenderin “Blerja e pajisjeve për mbrojtjen e objekteve arsimore për qëndrueshmëri dhe blerja e pakove të nevojshme për fusha lëndore dhe mirëmbajtje, ku vlera e parashikuar për këtë tender ka qenë 2,880,000.00 euro”.…

Read More

Mosçertifikimi i listave: nesër afati i fundit që të vendoset për ankesat e LVV-së, AAK-së dhe Nismës

Të premten, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka certifikuar listat e kandidatëve për deputetë të gjashtë subjekteve politike, në mesin e tyre edhe listën e Lëvizjes Vetëvendosje, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës Socialdemokrate. Në mbledhjen e KQZ-së u bë e ditur se këto lista nuk certifikohen për shkak se këto parti nuk i kanë zëvendësuar emrat e kandidatëve që në listat sipas Këshillit Gjyqësor të Kosovës, kanë pasur dënime për vepra penale në tri vitet e fundit. Pas moscertifikimit, këto gjashtë subjekte politike kanë dorëzuar tetë ankesa në Panelin Zgjedhor…

Read More

SHBA, masa më të rrepta kundër COVID-19

Administrata e presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në Afrikën e Jugut, në përpjekje për të frenuar përhapjen e një varianti të ri të COVID-19, thanë zyrtarët e shëndetit publik për agjencinë e lajmeve Reuters. Duke filluar nga e hëna, zyrtarët do të ndalojnë hyrjen e pothuajse të gjithë udhëtarëve jo-amerikanë që kanë qenë në Brazil, Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë dhe 26 vende të Evropës të cilat lejojnë udhëtimet nëpër kufijtë e hapur, thanë zyrtarët.…

Read More

Jeta pas koronavirusit

“Kur të mbarojë pandemia, nuk mund të përjashtohet që do të ketë nga ata që nuk do të duan të kthehen në jetën e tyre të mëparshme. Dikush, nëse e ka të mundur, do të lë një vend pune që për vite ia ka marrë frymën dhe e ka shtypur. Dikush do të vendosë ta braktisë familjen, t’i thotë lamtumirë bashkëshortit ose partnerit. Të lindë një fëmijë ose të mos e dojë një fëmijë. Do të ketë nga ata që do të fillojnë të besojnë në Zot dhe që do…

Read More

Vetëvendosje paraqet ankesë në PZAP

Në çastet e fundit, Lëvizja Vetëvendosje e ka dërguar ankesën në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, lidhur me mocertifikimin e listës së kandidatëve për deputetë, e ka bërë të ditur për Koha.net, zyrtari i PZAP-it, Mulë Desku. “Lëvizja Vetëvendosje ka paraqitur ankesë për shkak te moscertifikimit të listës se kandidatëve për deputetë nga KQZ-ja”, thuhet në njoftimin e tij. PZAP-ja ka njoftuar se afati për shqyrtimin dhe vendosjen e këtyre apeleve është 72 orë nga momenti i dorëzimit të tyre në PZAP. Edhe pak çaste pritet të mbyllet afati…

Read More

Kërkojnë lirimin e Navalnyt, mbi 2 mijë protestues të arrestuar në Rusi

Më shumë se 2100 persona janë arrestuar në Rusi gjatë protestave anti-qeveritare që janë zhvilluar këtë të shtunë në Moskë dhe në qytete të tjera ruse. Mes të arrestuarve ka qenë edhe gruaja e Navalnyt por ajo është lënë e lirë pak orë më pas. Protestuesit kërkojnë lirimin e liderit të opozitës Alexei Navalny, ndërkohë duket se autoritetet policore kanë reaguar ashpër dhe kanë arrestuar mijëra njerëz në temperatura të ulëta deri në -15C. Mediat bëjnë me dije se demonstruesit thërrisnin “Turp, turp” në Vladivostok teksa policët me veshje të…

Read More

Kushtetuta ia mundëson Vjosa Osmanit ta shkarkojë Valdete Dakën

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, ka përmendur integritetin e KQZ’së, teksa i ka tërhequr vërejtje kryetares së kësaj komisioni, Valdete Dakës, për atë që Osmani e quajti “shtyrje përpara të agjendave partiake” pas mos-certifikimit të subjekteve të caktuara politike. Ndonëse pjesë e procesit zgjedhor, Osmani si ushtruese e detyrës së një ndër funksioneve më të rëndësishme shtetërore e gëzon të drejtën e shkarkimit të kryesueses së KQZ-së. Një gjë e tillë i mundësohet me anë të Nenit 61.5 i Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, i cili thotë se…

Read More