Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane, ajo ka vendosur që të takojë në Tiranë liderët e rajonit. Takimi mes tyre u zhvillua në një prej investimeve gjermane në kryeqytetin shqiptar. Kancelarja nuk la pa e përmendur këtë fakt mes kryeministrave ballkanas, ndërkohë që u shpreh se ka qenë e pamundur që të vizitonte secilin prej vendeve. “Planifikoja të vija në të gjitha…

Read More

Kurti mbrrinë në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana Business Park” mbërriti edhe kryeministri malazez, Zdravko Kripokaviç, kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Ndryshe, Merkel po zhvillon një vizitë në kuadër të Procesit të Berlinit. Ajo do të mbledhë krerët e qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal. Gjithashtu janë…

Read More

Sali Berisha shpallet “non grata” nga SHBA

Ish-kryeministri, Sali Berisha është shpallur “non grata” nga SHBA. Lajmi është bërë i ditur ditën e sotme nga Sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Antony Blinken. “Aktet korruptive të ish-Presidentit Sali Berisha minojnë demokracinë në Shqipëri. Unë publikisht bëj me dije se Berishës dhe anëtarëve të familjes së tij iu ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara. Ne mbetemi bashkë kundër korrupsionit me partnerët tanë në Shqipëri”, shkruan Blinken. Lajmi është shpërndarë gjithashtu në Twitter nga ambasadorja e SHBA-ve Yuri Kim./Opinion.al https://www.linksmanagement.com/get-a-free-seo-report/?ref=referral&ref_type=direct&ref_id=bqkvz69prpzutg4q&ref_item=11

Read More

Zgjedhjet ne Shqipëri: PS kryeson, siguron 73 mandate

Procesi i numërimit të votave për zgjedhjet parlamentare 2021 vijon ende në të gjithë vendin. Procesi i votimit kryesisht vijon i qetë, përveç një incidenti të ndodhur dje në shkollën “1 Maji” në Tiranë, ku policia shoqëroi 8 persona. Në të gjithë vendin, deri më tani PS kryeson me 681,233 vota, e pasuar nga PD-AN me 550,290, PS ka 73 mandate, ndërsa PD 59 mandate, LSI 5 dhe PSD 3 mandate. LSI deri më tani ka marrë 96,695 vota, kurse PSD 31,705. Në qarkun e Shkodrës, Kukësit, Lezhës dhe Dibrës…

Read More

Plagosja me armë në degën e PD në Kavajë/ Kush është autori me 2 mbiemra, i dënuar më parë për vrasje

Ndriçim Tahiri, i njohur ndryshe si Ndriçim Jonuzi është autori që plagosi Bledi Oshtunin në degën e PD në Kavajë.null Burime për Top Channel bëjnë me dije se është me precedent të theksuar kriminal në fushën e krimit në një vend të BE-së. Ky shtetas ka qenë i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma më date 29.05.2007 me vendim të Gjykatës së Torinos, Itali dhe është dënuar me 8-vite burgim për vrasje pa dashje. Në mars 2014 është arrestuar në Kavajë për llogari të krimit të kryer në Itali,…

Read More

“O maskara”/ Momenti kur besimtarët “arrestojnë” autorin e sulmit në xhami, e godasin me shkelma e karrige (Pamjet)

Top Channel ka siguruar pamjet e ndalimit të autorit pas plagosjes me thikë buke në xhaminë “Dine Hoxha” në rrugën e Kavajës, ku ka qëlluar me thikë 6 besimtarë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur pikërisht gjatë aktit të lutjes dhe autori i ngjarjes së rëndë është Rudolf Nikolli, 34 vjeç nga Burreli. Pasi doli nga xhamia, tentoi të godiste edhe njerëzit në rrugë. Në pamje duket se si personat e pranishëm jashtë xhamisë kanë kapur 34-vjeçarin dhe e kanë shtrirë në tokë duke e mbajtur me forcë. “Desh ma futi…

Read More

Shqipëria e 9-ta në botë për eksportin e gështenjës, potenciale për rritjen e fitimeve në zonat e Veriut

Kërkesa në rritje për konsumin e arrorëve dhe kushtet e përshtatshme klimatike për prodhimin e tyre në veri të vendit krijojnë mundësi për fitime në banorët e këtyre zonave. Një studim i profesorëve Drini Imami dhe Engjëll Shkreli, i financuar nga BERZH, vërteton se arroret (dhe veçanërisht gështenja) përbëjnë një burim të rëndësishëm të ardhurash për komunitetet ku bujqësia intensive nuk është e përshtatshme, dhe ku alternativat e punësimit janë të pakta. Sidomos gështenja përbën produktin arror më të rëndësishëm për sa i përket prodhimit dhe tregtisë ndërkombëtare. Të dhënat…

Read More