“Nuk mund të hapësh një libër dhe të mos mësosh diçka”, fjalë nga filozofi kinez që ruajnë vlerën dhe fitojnë gjithmonë peshë

Disa mendime dhe mësime të një filozofi kinez të quajtur Konfuci i cili jetoi në vitet 500-400 p.e.s i influencuan shumë njerëz në të kaluarën. Disa nga  mendimet e urta të tij vazhdojnë të kenë peshë edhe sot e kësaj dite e me gjasë edhe për brezat e ardshëm. Ja disa shprehje nga më të interesantet që ka lënë Konfuci: – Kudo ku shkon, shko me zemër -Nuk ka rëndësi se sa ngadal ecën, sa kohë që nuk ndalesh – Unë dëgjoj dhe harroj. Unë shoh dhe kujtoj. Unë bëj…

Read More

Udhtim në Dubai – një plan 5-ditor

Dubai është një qytet i pabesueshëm me kaq shumë para të investuara në të, saqë turistët këtu sjellin në jetë dëshirat dhe projektet e tyre më sfiduese, herë-herë të çmendura, por thelbësore. Si mund të sqaroni një vendpushim skish dhe një akuarium monstra në shkretëtirën e Lindjes së Mesme, ndërtimin e rrokaqiellit më të lartë në botë, ndërtimin e një ekspozite të tërë të ishujve artificialë, ashtu si shumë “mrekulli të tjera” të nënkuptuara të botës që janë shumë përpara e realitetit?Popullariteti i Dubait vazhdon të rritet në të gjithë…

Read More

Cilat janë tre ushqimet që mund t`ju japin më shumë energji se një filxhan kafe

Ushqimet e shëndetshme janë një ndihmë e vlefshme për ata që vuajnë shpesh nga lodhja, të qenit i përgjumur. Shkaqet që ju bëjnë të ndiheni të plogësht, të lodhur dhe pa energji janë të shumta, përfshirë stilin jo të shëndetshëm të jetës. Këto janë 5 ushqimet që japin energji më shumë se sa një filxhan kafeje. Bananet Ky frut është ideal për të kundërvepruar me mungesën e energjisë. Gjithashtu siguron shumë magnez dhe kalium, minerale që falë veprimit të tyre tonifikues, sigurojnë energji për muskujt dhe trurin dhe kundërveprojnë ndjenjën…

Read More

6 vendet mahnitëse në Shqipëri për të dashuruarit me dëborën

Stina e dimrit, për ata që e dashurojnë dhuron aq shumë ndjenja lumturie. Shqipëria është ndër ato vende që të ofron mrekulli të shumta natyrore dhe të fton të bëhesh pjesë e adrenalinës së turizmit dimëror. Nëse doni të dini ku mund t’ia kaloni bukur në këtë stinë, ju sugjerojmë listën e vendeve me borë Valbona Lugina e Valbonës në bardhësinë e dimrit merr një pamje përrallore. E pozicionuar 25 km larg Bajram Currit, ka dy mënyra si të shkoni në Valbonë. E para përmes Liqenit të Komanit dhe e…

Read More

Mënyrat Më Të Mira Të Përgatitjes së Kërpudhave në Shtëpi

Kërpudhat janë një ushqim shumë i mirë për ata që kujdesen për shëndetin e zemrës. Ato janë shumë të pasura me fibër, kalium dhe vitaminë C, të cilat mirëmbajnë sistemin kardiovaskular. Kaliumi është një nga ushqyesit më të nevojshëm sepse ndihmon në rregullimin e nivelit të tensionit të gjakut. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni 3 receta mjaft interesante për gatimin e shijshëm të kërpudhave. Kërpudha me gjalpë dhe kopër Përbërësit 230g kërpudha 20g gjalpë 1 tufë me kopër Kripë Piper Përgatitja Si fillim lani dhe pastroni kërpudhat. Lërini…

Read More

Shenjat se jeni gati për ta lënë punë

Njerëzit e lënë punën e tyre për një mori arsyesh, por shpesh vendimi lidhet me kërkimin e shefave, afate të paarsyeshme dhe ndjenjën se situata nuk do të përmirësohet kurrë. Kur një ditë e keqe ose e zbehtë në punë bëhet një model, mund të jetë një shenjë që problemi themelor është vetë puna – dhe nuk ka më asgjë për të fituar duke qëndruar. Ndonjëherë njerëzit kanë një ndjenjë që i çon ata drejt derës shumë kohë para se të mendojnë të dorëzojnë dorëheqjen e tyre. Mund të jesh…

Read More

Pamje magjike të krijuara nga Bora (FOTO)

Përveç të ftohtit dhe vështirësive që sjell dimri, të gjithë bien dakord se magjia e borës është emocionuese. Për disa, dimri ka të bëjë me të ftohtin dhe trishtimin; për të tjerët, gjithçka ka të bëjë me ndërtimin e plakut të borës apo thjesht vizatimet në dritaren e veshur me avull në mëngjes. Me siguri do të doni të shihni vepra arti që bora dhe ngricat kanë krijuar. Bright Side sjell disa pamje përrallore nga vende të ndryshme të botës, ku dimri është vërtet i acartë.

Read More

Njihuni me çajin e duhur kundër baktereve që ju sëmurin, ja si ta përgatisni

Çajrat ngrohtë dhe aromatikë janë mënyra më e mirë për të kaluar pasditet e vjeshtës apo dimrit. Gjithësesi përveçse janë aromatikë e të shijshëm, vlerën e vërtetë e marrin tek shëndeti që i dhurojnë organizmit. Që nga lashtësia mund të themi që janë mënyra më e mirë dhe natyrale për t’i bërë ballë shumë sëmundjeve. Njihen si antioksidantë shumë të mirë, ndihmojnë në shëndetin e mirë të zemrës dhe mbrojnë kockat. Secili prej çajrave që tregtohet sot në botë ka vetitë e tij të mira për shëndetin. Një prej tyre…

Read More

Historia përsëritet, “The Simpsons” parashikojnë veshjen e Kamala Harris

Përdoruesit e mediave sociale kanë zbuluar se seriali i njohur “The Simpsons” ka parashikuar në vitin 2000 edhe veshjen e Kamala Harris. Të Mërkurën, 56-vjeçarja mori pjesë në inaugurimin e Joe Biden si president i SHBA-së me një veshje kostum ngjyrë vjollcë të dizajnuar nga  Christopher John Rogers dhe Sergio Hudson. Këtë kostum ajo e përshtati me edhe me një gjerdan perlash të personalizuar nga Porto Rikan Wilfredo Rosado. Veshja e zv-presidentes së SHBA-së kishte një ngjashmëri të jashtëzakonshme me veshjen e Lisa Simpson në një episod të quajtur  ‘Bart…

Read More

Kura me rigon dhe vaj ulliri/ Ideale për rrugët e frymëmarrjes

Rrugët e frymëmarrjes janë rregullisht të ekspozuara ndaj toksinave, viruseve dhe baktereve të cilat mund të shkaktojnë një sërë sëmundjesh. Detyra e sistemit imunitar është që të na mbrojë kundër tyre falë prodhimit të antitrupave. Megjithatë ka raste kur sistemi i frymëmarrjes ka nevojë për një ndihmë shtesë të përballojë sulme të njëpasnjëshme. E vërteta është se edhe nëse njeriu ndjek një regjim të shëndetshëm ushqimor apo stil jetese, nuk i shpëton dot ndotjes së ajrit, substancave kimike dhe faktorëve të tjerë të jashtëm. Për pasojë, njeriu përballet me të…

Read More