Ferdonije Qerkezi kujton kohën kur serbët ia morën burrin dhe katër djemtë

Në përvjetorin e 22-të nga marrja e burrit dhe katër djemve të saj, është rrëfyer Ferdonije Qerkezi. Nga shtëpia muze e Ferdonije Qerkezit në Gjakovë, ajo rrëfeu sërish përjetimet dhe vuajtjet e 22 vjetëve më parë.null “Pikërisht në këtë shtëpi hyn policia serbe në ora 11, na kanë kontrollu kush jemi, ajo ditë, si sot, si para 22 vjetëve, është e njëjta ditë për mu, ohhh…u kanë një ditë e zezë për mu”, u shpreh Qerkezi për T7. “Kështu, edhe sot, pas kaq vitesh e ka të vështirë t’i mbajë…

Read More

Illyrian Pure Sport do të jetë super vetura e parë shqiptare

Çdo gjë duhet të fillojë nga diçka. Qëndrim Thaçi, një shqipëtarë nga Kosova, ka krijuar një koncept të një super veture komplet të re e cila veturë pritet që të prezantohet në Prishtinë gjatë muajit gusht 2021. Illyrian Pure Sport është vetura e parë shqipëtare e cila do të jet e mundur falë këtij djali vizionarë, punëtorë e guximtarë. Sipas Thaqit, me përfundimin e këtij projekti, kjo do të bëhet super vetura e parë shqiptare me standarde ndërkombëtare. Për më tepë shikoni fotot.

Read More

Dënimet për krime lufte në Kosovë

Nga seriali i DW-s një vështrim mbi krimet e luftës dhe dënimet: UNMIK, EULEX e institucionet e Kosovës kanë paraqitur dhjetëra raste për krime lufte, por dënime ka pasur shumë pak. Pse? Kush përjeton një luftë, atij i ndryshon përgjithmonë jeta. Më shumë se 21 vjet kanë kaluar nga lufta e Kosovës, por pasojat ende janë prezente. Në jetët e njerëzve, dhimbjen që la ajo për familjarët, por edhe shkatërrimin  e kudogjendur. Ende ka shumë pyetje të hapura për kohën e luftës në Kosovë. Një serial i Deutsche Welle-s u kushtohet pikërisht këtyre pyetjeve…

Read More

“Nostradamusi” Bill Gates tregon se çfarë do të ndodhë në 2021

Në një postim në blogun e tij personal, Gates tha se “ka dy arsye për të pasur shpresë”, por paralajmëron se jemi ende herët për t’iu kthyer jetës normale, pasi “nuk jemi jashtë rrezikut”. Ai po paraqitet si një lloj “parashikuesi” qysh nga fillimi i pandemisë COVID-19, kësaj radhe theksoi se lajmi i keq i ditëve të fundit është varianti i ri i koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar: “Pandemia mund të përkeqësohet në muajin e ardhshëm. Duhet të mësojmë më shumë mbi variantin e ri që është shfaqur, që duket…

Read More

Krimi dhe dënimi: Faktografia e luftës së Kosovës

Kush përjeton një luftë, atij i ndryshon përgjithmonë jeta. Më shumë se 21 vjet kanë kaluar nga lufta e Kosovës, por pasojat ende janë prezente. Në jetët e njerëzve, dhimbjen që la ajo për familjarët, por edhe shkatërrimin  e kudogjendur. Ende ka shumë pyetje të hapura për kohën e luftës në Kosovë. Një serial i Deutsche Welle-s u kushtohet pikërisht këtyre pyetjeve të hapura për të gjetur një përgjigje nga ekspertët e studimet mbi krimet e luftës, dënimet e deritanishme, dhunimet seksuale, varrezat masive e shkatërrimin e pronës. Bekim Shehu e hap atë me një përmbledhje mbi faktet e…

Read More

Çfarë i ndodh trurit kur jeni të stresuar – Si ndikon te kujtesa dhe shëndeti mendor

Stresi i vazhdueshëm ka një efekt të madh në shëndetin fizik dhe mendor. Po cili është efekti i tij tek truri? Studimet mjekësore të Universitetit të Harvard-it, të cilave u referohet AgroWeb.org e kanë një përgjigje që do ta lexoni më poshtë. Stresi, veçanërisht nëse është i vazhdueshëm, le shumë gjurmë në mendjen dhe trupin tonë. Ai na bën të ndihemi të acaruar dhe vazhdimisht të lodhur, dhe ndikon në aftësinë tonë për t’u përqëndruar në aktivitetet e ditës. Stresi kronik mund të ndikojë edhe në pagjumësi, në humbje të…

Read More

19 vite pas, kur Albin Kurti u lirua nga Burgu famkeq serb i Nishit

Qysh 19 vite më parë Albin Kurti ishte liruar nga Burgu famkeq serb, nga ai i Nishit, më saktë, 7 dhjetor 2001. Në moshë të re, burgosja dhe maltretimi ndaj tij filloj nga Burgu i Prishtinës, tek ai i Lipjanit, Pozharevcit, e deri tek ai, burgu famkeq i Nishit. Ai, me të mbërritur në Kosovë dha një deklaratë për mediat. Kurti, emocionalisht i mërzitur, deklaron para mediave se ka ndodhur ajo që më së paku ka dashur të ndodhte, sepse ishte liruar i vetëm. Sipas tij Serbia e përdori lirimin…

Read More

Studimi i AFET: Dezinformimin e bënin media të caktuara me ndikim në Kosovë, të implikuara me Isa Mustafën dhe Kadri Veselin

Studimi që u bë mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. Studimi u bë nga disa autorë evropianë, të porositur për nevojat e Komitetit të Politikës së Jashtme të PE (AFET). Sipas këtij dokumenti, të cilat janë bërë sipas analizës së mediave sociale, si mediat ashtu edhe politikanët u përfshin në këtë fushatë, të cilën studimi i identifikon si “kanale…

Read More

Për aq kohë sa ishte aktiv, Haradinaj e nderon me medaljen “Me besim në Zot, Atdhe e Shtet”, ish-anëtarin e kryesisë së AAK-së, Sali Ibishin

Në një postim në facebook, kreu i AAK-së, njoftoi se sot ka nderuar me medaljen “Me Besim në Zot, Atdhe e Shtet”, ish-anëtarin e kryesisë së AAK-së, z. Sali Ibishi. Ai tha se një nderim të tillë po e bën për kontributin e tij në AAK që nga themelimi i kësaj partie. Postimi i Harafinajt në facebook: Një jetë në Aleancë. Sali Ibishin, bashkudhëtar timin politik, sot e nderova me medaljen “ME BESIM NË ZOT, ATDHE E SHTET”, për kontributin e tij në AAK.Që nga themelimi, organizata jonë politike, qëllim…

Read More

28 Nëntorë 1998, Divjakë-Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së

Sot 22 vite me parë, në Stabin e Përgjithshëm të UÇK-së në fshatin Divjakë, në një ceremoni ushtarake, ishte shënuar 28 Nëntori dita e Pamvarsisë së Shqipërisë. Ky ishte 28 nëntori i parë i shënuar nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës në gjendje lufte.Gjat ditës, nën patronatin e Shtabit të Përgjithshëm, në Divjakë, ishin organizuar një sër aktivitetesh si parakalimet ushtarake dhe një shfaqje e vogël me muzikë patriotike. Kjo ngjarje ishte me rëndësi të madhe për popullatën e shumët qe po strehoheshin në Divjakë dhe fshatrat për rreth, në aspektin…

Read More