Category Archives: Rajoni

Shpallet gjendje e krizës në Maqedoninë e Veriut, ushtria në rrugë

Tash, Qeveria në Maqedoninë e Veriut do të administron edhe spitalet private atje. Kështu ka vendosur mbrëm qeveria e tyre duke shpallur gjendjen e krizës në të gjithë territorin e vendit. Vendimi erdhi si pasojë e gjendjes së rëndë të shkaktuar nga përhapja e koronavirusit, me shtimin e numrit të viktimave dhe rasteve të reja të të infektuarve me koronavirus.

Lexoni më tepër

Nis gara ndërkombëtare për parkun fotovolkaik të Spitallës

Ka nisur procesi i garës ndërkomëbtare për parkun e ri fotovolkaik të Spitallës. Sipas kryeministrit Rama ky projekt do të rrisë kapacitetet e energjisë diellore. Sipas Ramës ky është vetëm hapi i parë në zonën e Durrësit. Procesi i rindërtimit, por edhe porti i ri i mallrave, sipas tij do të ndryshojë qytetin bregdetar. “Me këtë park bëjmë vetëm hapin

Lexoni më tepër

Në varrezën masive afër Rashkës gjenden mbetjet mortore të 15-17 personave, zyrtari serb: Janë shqiptarë!

Kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur në Serbi, Veljko Odalloviq, ka thënë të mërkurën në mbrëmje se në bazë të të dhënave, në varrezën masive në Kizhevak afër Rashkës gjenden mbetjet mortore të potencialisht, pesëmbëdhjetë deri në shtatëmbëdhjetë trupave. “Derisa nuk përfundon kërkimi i plotë në këtë lokacion, derisa të mos merren mostrat e ADN-së nga eshtrat, derisa

Lexoni më tepër

Maqedonia e veriut: Pendarovski propozon gjendje të jashtëzakonshme

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurisë është marrë vendim që t’i propozohet Qeverisë që të shpallë gjendje të jashtëzakonshme në gjithë territorin e shtetit. “Sot mbajtëm seancën e 10 të Këshillit të Sigurisë, debatuam për gjendjen me Kovid-19. Situata është serioze, gjendja është shumë më e keqe se sa gjatë valës së pranverës. Në këtë drejtim pas një

Lexoni më tepër