Norvegji, 23 njerëz vdesin pasi morën dozën e parë të vaksinës Pfizer

Njëzet e tre njerëz vdiqën në Norvegji brenda disa ditësh pasi morën dozën e parë të të vaksinës Pfizer të COVID-19. 13 prej tyre që ishin pacientë në shtëpi pleqsh duket se patën lidhje me efektetet anësore të dozave, kanë thënë zyrtarët shëndetësorë. Reaksionet e zakonshme ndaj vaksinës, përfshirë ethet dhe të vjellat, “mund të kenë kontribuar në rezultatin fatal te disa pacientë më të dobët”, tha Sigurd Hortemo, mjeku kryesor në Agjencinë Norvegjeze të Barnave, në një deklaratë të premten, njofton Klan Kosova. Megjithë këto vdekje, zyrtarët nuk po…

Read More

Problemet me Tiroiden – Shkak 2 Toksina Që i Hasni Shpesh

Problemet me tiroiden janë shumë më të theksuara tek gratë dhe shumë më të shpeshta vitet e fundit. Për përhapjen e kësaj sëmundje, zyrtarët e shëndetit fajsojnë 2 toksina me të cilat mund të haseni çdo ditë. Këto toksina vështirësojnë punën e tiroideve për të stimuluar hormone të cilat janë përgjegjëse për djegjen e dhjamit në energji për trupin. Çfarë duhet të evitoni Në një studim nga Universiteti i Miçiganit tregoi se toksinat e jashtme mund të ulin prodhimin e hormoneve të tiroides në 10%. Një nga këto toksinat quhet…

Read More

Njihuni me 6 këshilla të thjeshta si të ulni tensionin e gjakut

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik. Ai mund të shkaktojë diabet, sëmundje kardiovaskulare, probleme me aftësitë e trurit dhe sëmundje të veshkave. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të ulni tensionin nëpërmjet 6 hapave të thjeshtë. Ndryshimet E Vogla Që Luajnë Rol Të Madh Në Uljen E TensionitUlja e tensionit të lartë nuk kërkon ndryshime madhore në stilin e jetesës. Mjaftojnë hapa të vegjël…

Read More

Çfarë i ndodh trurit kur jeni të stresuar – Si ndikon te kujtesa dhe shëndeti mendor

Stresi i vazhdueshëm ka një efekt të madh në shëndetin fizik dhe mendor. Po cili është efekti i tij tek truri? Studimet mjekësore të Universitetit të Harvard-it, të cilave u referohet AgroWeb.org e kanë një përgjigje që do ta lexoni më poshtë. Stresi, veçanërisht nëse është i vazhdueshëm, le shumë gjurmë në mendjen dhe trupin tonë. Ai na bën të ndihemi të acaruar dhe vazhdimisht të lodhur, dhe ndikon në aftësinë tonë për t’u përqëndruar në aktivitetet e ditës. Stresi kronik mund të ndikojë edhe në pagjumësi, në humbje të…

Read More

SHBA-ja autorizon vaksinën Pfizer, i hap rrugë vaksinimit në masë

Administrata amerikane për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) autorizoi të premten vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent, duke i hapur rrugën vaksinimit të miliona njerëzve. Autorizimi i vaksinës shënon një pikë kthese në Shtetet e Bashkuara, ku pandemia ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 292 mijë njerëzve. Vaksinimet pritet të fillojnë së shpejti. Presidenti Trump tha se vaksinimi i parë me Pfizer do të jepet në SHBA brenda më pak se 24 orëve. Të parët do të vaksinohen miliona punonjës të shëndetësisë, pasuar nga personeli dhe banorët…

Read More

Në Kosovë sot shënohen 13 raste të vdekjes dhe 562 raste të reja me Covid-19

761 TË SHËRUAR DHE 562 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.595 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 562 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me Covid-19. Numri total i rasteve pozitive është 45.004 raste nga 158.577 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.161 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 761 pacientë derisa numri…

Read More

Gjyshja Margaret Keenan merr vaksinën e parë të koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar

E marta shënon fillimin e programit më të madh të vaksinimit nga Shërbimi Kombëtarë Britanik i Shëndetit, Mbretëria e bashkuar është bërë vendi i parë në botë që fillon vaksinimin e njerëzve me vaksinën Pfizer / BioNTech Gjyshja Margaret Keenan, 90 vjeç, u bë pacienti i parë në botë që mori vaksinën Pfizer kundë koronavirusit pas miratimit klinik, ndërsa Shërbimi Kombëtarë i Shëndeti Britanik filloi fushatën më të madhe të vaksinave ndonjëher të martën. Zonja Keenan, e cila është nga Coventry dhe do të jetë 91 vjeç javën e ardhshme,…

Read More

721 pacientë në QKUK janë me oksigjeno-terapi

Gjendja si pasojë e pandemisë COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë e rëndë. Sipas zyrtarit të MSh-së, Faik Hoti, i cili ka dhënë statistikat e fundit për të prekurit me këtë virus, ky është totali i rasteve të spitalizuara dhe atyre me COVID në ShSKUK. 960 pacientë janë gjithsej në trajtim, 10 nga ta në respiratorë, transmeton IndeksOnline. 39 janë në CPAP, 721 me oksigjeno-terapi. Nga ky numër, 682 janë të konfirmuar me COVID-19, të cilët janë të shtrirë në klinika dhe spitale. Ndërsa, që nga 13 Marsi e deri…

Read More

Shkon numri në 22 i të vdekurve dhe 627 raste të reja me Covid-19

1.510 TESTIME, 543 TË SHËRUAR DHE 627 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.510 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 627 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 22 raste të vdekjes. Komuna e Prishtinë ka rezultuar me 286 raste të reja.

Read More

Mbretëria e Bashkuar miraton vaksinën ‘Pfizer-BioNTech’ për përdorim kundër COVID-19

LONDËR  – Britania e Madhe këtë të mërkurë ka miratuar vaksinën Pfizer-BioNTech për përdorim, Sipas mediave vendase, vaksina do të dalë për përdorim në treg nga java e ardhshme. “Qeveria ka pranuar sot rekomandimin nga Agjencia e Rregullatorit të Pavarur të Barnave dhe Shëndetit (MHRA) për të miratuar vaksinën Pfizer-BioNTech për përdorim COVID-19”, tha qeveria. “Vaksina do të vihet në dispozicion në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar nga java e ardhshme.” Britania e Madhe është bërë vendi i parë perëndimor që licencon një vaksinë kundër Covid, duke hapur rrugën për…

Read More