Agenlli jep dorëheqje nga posti i Presidentit të Juventusit

Presidenti i Juventusit, Andrea Agnelli ka dhënë dorëhqje nga posti që mbante te skuadra. Numri një i Zonjës së Vjetër, ishte njëri nga ideatorët e Superligës së Evropës.null Sipas mediave ndërkombëtare, ai do të tërhiqet nga pozita për ta mbrojtur klubin. Agnelli, Perez dhe 10 drejtues të klubeve të mëdha evropiane kishin nënshkruar marrëveshjen për Superligën e Evropës. /IndeksOnline/

Read More

Klubet angleze tërhiqen nga krijimi i Superligës

Ideja e Superligës së Evropës po bëhet gjithnjë e më i vështirë për tu realizuar. Klubet angleze, njëri pas tjetrit po tërhiqen nga marrëveshja e arritur në mes të 12 skuadrave të mëdha evropiane, shkruan Indeksonline Sipas mediave angleze, Chelsea, Manchester City, Manchester United dhe Arsenal tashmë kanë vendosur që për momentin të mos vazhdojnë me projektin. Kjo ka ardhur pas kritikave të mëdha që kanë marrë nga tifozët dhe vetë pjesëtarët e skuadrave. /IndeksOnline/

Read More

Agnelli provokoi hapur klubet e tjera nga Serie A – në mbledhje shpërtheu edhe nervozizmi

Pronari i Juventusit, Andrea Agnelli tha se asgjë nuk ndryshon me Superligën Evropiane. Klubet diskutuan për formatin e ri të shkëputur në një Asamble të jashtëzakonshme në Serie A natën e kaluar dhe presidenti i Zonjës së Vjetër u mor në pyetje nga klubet e tjera. La Repubblica raporton se tensioni i madh ishte veçanërisht i drejtuar ndaj presidentit Biankoner, i cili provokoi një reagim me përgjigjen e tij ndaj shqetësimit të klubeve të tjera. “Me 350 milionë euro të garantuara në vit, Scudetto do të fitohet gjithmonë nga Juventusi,…

Read More

Boris Johnson pro largimit të gjashtë klubeve nga Premierliga

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson është dalë kundër themelimit të ‘European Super League’. 12 klube (Chelsea, Manchester City, Manchester United, Liverpool, Arsenal, Tottenham, Real Madrid, Barcelona, Ateltico Madrid, Inter, Juventus, Milan),  janë larguar përfundimisht nga Champions League dhe kanë krijuar ‘European Super League’, shkruan IndeksOnline Madje Johnson gjatë një takimi, mbështeti të gjithë krerët e Premierligës për t’i dëbuar nga liga gjashtë klubet (nëse ata dëshirojnë). Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Tottenham dhe Manchester City, janë gjashtë klubet angleze themeluese të Superligës së Europës. Johnson tha se është…

Read More

FIFA mbështetë UEFA-n, dënon krijimin e ‘European Super League’

Shtëpia më e madhe e futbollit në botë, FIFA ka dënuar ashpër idenë për themelimin e Superligës së Europës. Dymbëdhjetë klube të mëdha të futbollit njoftuan të dielën për krijimin e ‘European Super League’ dhe kanë hyrë në konflikt të hapur me Champions League, UEFA-n dhe me ligat, shkruan IndeksOnline Për këtë ka reaguar edhe presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino. “Në FIFA, ne kundërshtojmë me forcë krijimin e Superligës. Kjo cilësohet si kampionat privat dhe një ndërprerje me institucionet aktuale. Nuk ka dyshim për mosmiratimin e FIFA-s. Kemi mbështetje të…

Read More

UEFA: Deri të premten pritet largimi i Real Madrid, Man Cityt dhe Chelseas nga Liga e Kampionëve

Anëtari i Komitet Ekzekutiv në UEFA, Jasper Moller në një intervistë të dhënë për “Reuters” ka thënë se deri të premten pritet largimi i gjysmë-finalistëve që do t’i bashkëngjiten Superligës Evropiane. “Ekipet duhet të shkojnë dhe unë pres që kjo të ndodh të premten”, kështu është deklaruar Moller, transmeton Indeksonline. Gjysme-finalistët që pritet të largohen janë: Chelsea, Real Madrid dhe Manchester City. Nëse ndodh kjo, PSG shpallet automatikisht e fiton titullin e Ligës së Kampionëve./Indeksonline/  

Read More

Të gjitha ndeshjet që do zhvillohen sonte në kuadër të Kupës së Botës

Në dy tërmine të ndryshme nga ora 18:00 dhe 20:45, Kupa e Botës vjen me ndeshjet parakualifikuese. Sot do të zhvillohen plotë 15 takime, e që veçohen disa nga to. Kështu, Kosova e pret Suedinë në ‘Fadil Vokrri’ për ndeshje e parë parakualifikuese për Kupën e Botës të Katarit. Ky takim fillon nga ora 20:45 dhe pritet të jetë një ndeshje interesante, shkruan IndeksOnline Gjithashtu sot zhvillohet edhe takimi Shqipëria – Angli, ndeshje kjo që fillon nga ora 18:00. Po, ashtu edhe Zvicra ndeshet sonte me Lituaninë, ku mund t’i…

Read More

Sonte luhet ndeshja Kosovë Suedi

Sonte me fillim në ora 20:45, dardanët fillojnë rrugëtimin drejt botërorit Katar 2022. Ndeshja zhvillohet Kosovë-Suedi, në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Mediumi i njohur suedez, “Aftonbladet” ka publikuar formacionin e mundshëm të Kombëtares së Suedisë përballë Kosovës. Sipas këtij mediumi, Zlatan Ibrahimovic dhe Alexander Isak do jenë në krye të sulmit, teksa Dejan Kulusevski do të nis ndeshjen nga stoli. Kristoffer Nordfeldt; Mikael Lustig, Victor Nilsson Lindelof, Filip Helander, Ludwig Augustinsson; Viktor Claesson, Kristoffer Olsson, Sebastian Larsson, Emil Forsberg; Zlatan Ibrahimovic, Alexander Isak.

Read More

Suedia arrin në Kosovë, zero shanse për t’iu afruar Ibrahimovicit

Të dielën do të zhvillohet ndeshja mes kombëtares së Kosovës dhe Suedisë në kuadër të kualifikimeve për Botërorin 2022. Indeksonline mëson se kombëtarja e Suedisë tashmë kanë arritur në territorin e Kosovës. Suedezët kanë ardhur 6 ditë para se të zhvillohet ndeshja dhe do të përgatiten për këtë ndeshje. Sipas burimeve, siguria për kombëtaren suedeze është tejet e lartë dhe askush nuk do të mund të afrohet yllit të madh, Zlatan Ibrahimovic. Ekipi i sigurimit të kombëtares së Suedisë menjëherë pas arritjes në Kosovë është vënë në kontakt me Policinë…

Read More