Njihuni me fshatin më “europian” në Shqipëri/ Ziçishti në Devoll, si një vend kaq i vogël arriti të thyejë tabutë dhe të sjellë civilizimin që ende (nuk) kemi?

Ilnisa Agolli, na udhëton drejt Devollit, një vend që të fton t’i hidhesh në kraharor sapo shkel. Një natyrë që e ka qëndisur Zoti. Me njerëz mikpritës e bujar që të frymëzojnë. Fshati ku lindi muzika, tradita me kitarë e këngë vijon njësoj dhe sot edhe pse kanë mbetur pak njerëz. Ziçishti është një fshat i vogël, në këmbë të malit të Moravës, që fushën e bukur me lumin e Devollit në mes, e ka shtruar përpara vetes si sofër të begatë. Dy janë vlerat më të mëdha të këtij…

Read More

Ecje nën yje, një përvojë unike që duhet t’a provoni!

Duke ecur natën, dashamirësit e natyrës fitojnë perspektiva të reja ndërsa u shpëtojnë turmave Për adhuruesit e natyrës, ecja nën yje po del të jetë një antidot i mirëpritur për kohërat pandemike. Duke vizituar kodrat dhe luginat pas perëndimit të diellit, entuziastët në natyrë jo vetëm që fitojnë të gjitha përfitimet shëndetësore të të qenit në natyrë, ata gjejnë shtigje boshe që shpalosen nën një qiell të natës të pakufizuar.Hiking gjatë natës nuk është e pazakontë. Shumë njerëz shëtisin pasi errësohet për të shkuar në kampe ose për të parë…

Read More

Rriten fitimet e hoteleve në të gjithë globin, vetëm në Evropë jo

Në një kthesë nga muajt e mëparshëm, fitimi operativ bruto për dhomë në dispozicion (GOPPAR) në SHBA u kthye pozitiv në shkurt dhe me 10.82 dollarë, ishte 675.5% më i lartë se në janar. Megjithëse kërcimi në pozitivitet pasi tetë nga 10 muajt e fundit ishte negativ ishte shkak për festë, GOPPAR në Shkurt është akoma 89.5% më pak se e njëjta kohë e një viti më parë. Sipas HotStats, në hap me rritjen e fitimit ishte një rritje në të dy dhomat dhe të ardhurat totale. RevPAR u rrit…

Read More

”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël

Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në rrugën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e Greqisë dhe përballë thembrës së ”çizmes’ italiane, në bashkimin e qytetërimeve romake, bizantine dhe osmane, ky shtet ballkanik kultivon unikalitetin midis hapësirave të mëdha të virgjëra dhe kryeqytetit të tij, Tiranës, i mbushur me ndërtesa  moderne.…

Read More

Ky turne në Malibu ju çon në plazhe dhe vreshta të mrekullueshme në një furgon të cilësisë së mirë të Volkswagen

Nëse gllënjka m verë në Malibu tingëllon si mënyra perfekte për të kaluar pushimet tuaja në Kaliforni, ne kemi një përvojë ëndërrimtare për ju. California Adventure, një kompani turne me shumë eksperienca unike në Golden State, po ofron një paketë që ju lejon të vizitoni vijat bregdetare më të bukura në Kaliforni në një furgon fushues Volkswagen të vitit 1972 që ka disa vipa hipi shumë të forta, përfshirë provën e verës. Udhëtimi mbledh mysafirë në zonat e Venecias ose Santa Monica dhe drejtohet për në Malibu për të mësuar…

Read More

Udhtim në Dubai – një plan 5-ditor

Dubai është një qytet i pabesueshëm me kaq shumë para të investuara në të, saqë turistët këtu sjellin në jetë dëshirat dhe projektet e tyre më sfiduese, herë-herë të çmendura, por thelbësore. Si mund të sqaroni një vendpushim skish dhe një akuarium monstra në shkretëtirën e Lindjes së Mesme, ndërtimin e rrokaqiellit më të lartë në botë, ndërtimin e një ekspozite të tërë të ishujve artificialë, ashtu si shumë “mrekulli të tjera” të nënkuptuara të botës që janë shumë përpara e realitetit?Popullariteti i Dubait vazhdon të rritet në të gjithë…

Read More

Antique in Sell

Lorem ipsum dolor sit amet, mei cu diam corpora pericula, quaeque pertinax te pro. Eos eu harum consul mucius, mea viris essent salutandi te. Aperiam feugiat ornatus cum ex. Eos no dicit insolens. Dolores verterem cum id, ius eirmod partiendo sententiae no. Minim delectus interpretaris eu qui, ei labore iisque pericula vim. Id usu congue persius diceret, nam regione nostrud in. Vim cu audire facilisis dissentiunt. Vix eu alienum sensibus assueverit. Cu cum nulla sonet impetus, eos in facilis suscipit, vim ad melius delenit qualisque. Ne volutpat consulatu comprehensam sed.…

Read More

Model in Bike

Lorem ipsum dolor sit amet, usu no vidit persecuti constituam, mel in inani splendide disputationi. Ne ius dicit efficiendi, autem apeirian eu has. At duo alii integre, sint modus facer cum te. His etiam habemus no, dissentias concludaturque at qui. Adolescens instructior mel ei, oblique disputando ut pro. Nibh munere comprehensam per in, his id modo omnium partiendo, mel offendit perpetua ullamcorper in. An ferri iudico nostro nam. An vis nonumy vulputate, qui assum tollit id. No purto illum est. Nec ea putent labitur, meis justo atomorum pro et, eos…

Read More

Winter Fashion

Lorem ipsum dolor sit amet, duo ad esse quot albucius, saperet appareat eu sed. Est in nusquam luptatum inimicus, quot urbanitas sit ad. Et sea copiosae praesent petentium. Saperet voluptua in mel. Ea dolor menandri argumentum his, sed at melius ponderum. Id his laoreet graecis. Mollis iracundia ea vel, sit ei nullam graeco, etiam postulant ne nam. Mentitum atomorum sea id, id tantas denique eleifend sit, id nulla detracto per. Ne ius eius interpretaris, at vix adhuc adolescens inciderint. Tibique detraxit intellegebat te eos, pri viris contentiones an. Pro autem…

Read More

Style in Pink

Lorem ipsum dolor sit amet, aliquid saperet vulputate vix eu, cu munere dolorum mediocrem eum, ea mea modus doming. Iuvaret efficiendi ex pri. Ex vix sensibus constituto, eam no quem integre, aliquam scripserit ex his. Amet causae his no. Nec id solet vocibus, ea duo minimum aliquando incorrupte. Vel reque ipsum voluptatum ei. Novum tritani ne sit. Virtute recusabo temporibus mea cu, id est vidit minim, tantas alterum recteque has ut. Oratio dolorum suscipit at duo. Ea augue prompta disputando est, in usu vitae intellegebat. Has ne dicant vidisse iracundia,…

Read More