Griezmann i jep fund kontratës milionëshe kineze Huawei

Futbollisti francez Antoine Griezmann i dha fund partnershipit me kompaninë telefonike Huawei të enjten.

Lajmin e ka konfirmuar sulmuesi i Barcelonës në profilin e tij në Instagram, shkruan Indeksonline.

Shkas për shkëputjen e kontratës milionëshe është bërë tendenca e Huaëei për të diskriminuar komunitetin mysliman ‘Ujgur’, rreth një softueri telefonik.

“Pas dyshimeve të forta se kompania Huaëei ka kontribuar në zhvillimin e një ‘alarmi Uighur’ falë softuerit të njohjes së fytyrës, unë ju njoftojë për ndërprerjen e menjëhershme të partneritetit tim me kompaninë” shkruan Griezmann.

Rreth keqtrajtimit të këtij komuniteti, kohëve të fundit kanë reaguar edhe figura të njohura të sportit dhe biznesit. Ndër më të zëshmit ka qenë mesfushori i Arsenalit, Mesut Ozil./Indeksonline

Related posts

Leave a Comment

I accept that my given data and my IP address is sent to a server in the USA only for the purpose of spam prevention through the Akismet program.More information on Akismet and GDPR.