Kryeministri Kurti kërkon nga kryediplomati grek njohjen e shtetit të Kosovës nga Greqia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar sot me kryediplomatin grek Nikos Dendias ku nga ai ka kërkuar që Greqia ta njoh pavarësinë e Kosovë.

Kërkesën për njohje, kryeministri Kurti i’a shtroi Ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias në takimin e mbajtur sot në zyrën e tij, ndërsa Dendias në anën tjetër ka thënë se do të përkrahë Kosovën në rrugën euro-atlantike.

“Kryeministri Kurti e njoftoi se takimi në Bruksel do të jetë për dialogun e ardhshëm që duhet të jetë parimor, e ku Kosova do të trajtohet palë e barabartë. Ai përsëriti kërkesën për njohjen e pavarësisë së Kosovës nga shteti helen dhe theksoi rëndësinë që ka liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës. Ministri i Jashtëm Dendias tha se Greqia vazhdimisht avokon për liberalizmin e vizave dhe se do të përkrahë e ta ndihmojë Kosovën në rrugën europiane dhe euro-atlantike”, thuhet në komunikatën e Zyrës për media të Kryeministrit.

Në komunikatë për media, tutje thuhet se Kurti e falënderoi ministrin Dendias për rolin e politikës së jashtme greke ndaj Kosovës dhe angazhimin për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, siç ishte rasti në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, ku vota greke ka qenë përcaktuese për pranim, por edhe për votimin për pranim në Bankën Qendrore Evropiane, Frankofoni e Komisionin e Venecies.

Related posts