New York Times shkruan për Kosovën: “Në vendin e ish-rebelëve, femrat gjejnë fuqinë në kutitë e zgjedhjeve”

Mediumi i njohur, “New York Times” I ka kushtuar një artikull femrave të Kosovës.

“Në vendin e ish-rebelëve, femrat gjejnë fuqinë në kutitë e zgjedhjeve”, titullohet shkrimi i gazetarit Andrew Higgins, transmeton Indeksonline.

Artikulli i “NY Times” filloi me historinë e deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci.

“Saranda Bogujevci vështroi pa u dridhur një grumbull vrimash plumbash të lëna në murin e kopshtit nga një masakër që ka ndodhur dy dekada më parë që zhduki pjesën më të madhe të familjes së saj dhe i la 16 fishekë në trupin e saj”, thuhet në fillim të artikullit.

“Unë ende mund të nuhas tokën të përzier me erën e gjakut”, tha Bogujevci për mediumin amerikan.

Ndërsa aktivistja për gratë, Nazlie Bala tha se forca dhe vendosmëria e zonjës Bogujevci e kishte bërë atë një emblemë të shpresave të Kosovës: “Ajo është një e mbijetuar. Ajo është e fortë si guri. Ajo është e vërteta jonë.”

Tutje, në artikull flitet edhe për Vjosa Osmanin, ku thuhet që shumë shpejtë pritet të bëhet presidente.

“Znj Osmani – i cili ka qenë president i përkohshëm që nga nëntori, kur burri në detyrë u arrestua me akuza për krime lufte – pritet të zgjidhet plotësisht në ditët në vijim. Znj. Osmani, e cila garoi për zgjedhje me të njëjtën parti si znj. Bogujevci, fitoi më shumë vota se çdo kandidat tjetër – dhe gjithashtu më shumë vota se kushdo tjetër që kur Kosova filloi mbajtjen e zgjedhjeve dy dekada më pare”, thuhet në artikull.

“NY Times” shkruan se Vjosa Osmani është ofenduar nga rivalët e saj sa ishte kryetare e Kuvendit të Kosovës.

“Si folëse, zonja Osmani fyhej dhe kërcënohej rregullisht nga rivalët meshkuj. Kur ajo shkëputi mikrofonin e një ligjvënësi të padisiplinuar vitin e kaluar, ai u sul me të, duke ulëritur. Një video e incidentit qarkulloi në internet, duke bindur madje skeptikët që znj. Osmani, një eksperte në të drejtën ndërkombëtare dhe ish-profesoreshë në Universitetin e Pittsburgh, mund ta mbante veten dhe të sillte ndryshime të vërteta”, thuhet ndër të tjera në artikullin e mediumit amerikan.

Po ashtu në këtë artikull, flitet edhe për deputeten nga lista “Guxo” , Doarsa Kica.

“Doarsa Kica, një avokate 30-vjeçare, hoqi dorë nga puna e saj për të kandiduar në një platformë antikorrupsion, duke përmendur takime në gjykatë me gjyqtarë të korruptuar dhe zemërim me politikanë “të cilët jetojnë në shtëpi me milion dollarë kur ata kanë vetëm një pagë mujore $ 1,000 .”Znj. Kica u bashkua me partinë e znj. Osmani, ish profesoreshën e saj në Universitetin e Prishtinës, dhe fitoi një ulëse.”/Indeksonline/

Related posts