Bulliqi zyrtarisht merr postin e kryetarit, betohet se do përfaqësojë të gjithë Llapin

Shpejtim Bulliqi edhe zyrtarisht ka marrë postin e kryetarit të Komunës së Podujevës, sot në një ceremoni solemne para këshilltarëve komunalë atje. “Kam emocionin dhe nderin e veçantë që iu drejtohem juve, qytetarëve të Podujevës që më dhatë besimin për të sjellë ndryshimin”. Kam ndjenjën e lartë të përgjegjësisë që kemi me bashkëpunëtor për të arritur pritshmëritë që janë nga qytetarët e Podujevës”. Bulliqi gjatë betimit para këshilltarëve komunal ka premtuar se do jet zëri përfaqësues i të gjithë Llapit, siç tha ai dhe shërbimet do të jenë të barabarta…

Read More

Shqiptari i parë Abazoviq në qeverinë e Malit të Zi

Zdravko Krivokapiq është zgjedhur kryeministër i Malit të Zi, ndërkaq Abazoviq merr postin e nën.kryetarit të qeverisë. Me 41 vota pro, nga 81 në total është votuar qeveria e re e Malit të Zi, e kryesuar nga Zdravko Krivokapiq. Kryeministri i sapozgjedhur, Krivokapiq, njoftoi para betimit se qeveria e tij përgjatë mandatit prej katër vjetësh, do të përfaqësojë zbatimin e demokracisë së drejtpërdrejtë. Nënkryetar i qeverisë do të jetë kryetari i Lëvizjes Ura, Dritan Abazoviq, i cili bëhet shqiptari i parë në një post kaq të rëndësishëm në Malin e…

Read More

Disa vendime që mori Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës e cila mbajti mbledhjen e radhës sot, i ka propozuar Kuvendit të Kosovës kandidatët për Organin Shqyrtues të Prokurimit. Gjatë kësaj mbledhje, Qeveria i propozon kuvendit këta kandidatë: Vjollca Kurtishaj, Erëlehta Popaj, Ardita Morina, Bujar Lushaku, Shqipe Hoti dhe Pranvera Maloku. Gjithashtu në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është marrë vendim për rithemelimin e Lotarisë së Kosovës. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, gjatë prezantimit të projektligjit, ka thënë se me këtë vendim nuk përfshihet edhe rihapja e bastoreve, kazinove dhe llojeve të tjera të lojërave…

Read More

Shpejtim Bulliqi sot merr detyrën e kryetarit të Podujevës

Shpejtim Bulliqi gjatë ditës së sotme do të betohet si kryetar i Komunës së Podujevës. Fituesi i zgjedhjeve të jashtëzakonshme do të merr zyrtarisht postin e të parit të komunës, shkruan Indeksonline. Kryesuesi i Kuvendit të Podujevës, ka thirrur për sot mbledhje solemne prej orës 10:00, ku në rend të ditës janë betimi i kryetari të zgjedhur Shpejtim Bulliqi dhe më pas edhe fjalimi i tij i parë në këtë pozitë para asamblistëve të Podujevës. Kujtojmë se Bulliqi i cili ishte kandidat i Vetëvendosjes, fitoi zgjedhjet e 29 nëntorit në…

Read More

721 pacientë në QKUK janë me oksigjeno-terapi

Gjendja si pasojë e pandemisë COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë e rëndë. Sipas zyrtarit të MSh-së, Faik Hoti, i cili ka dhënë statistikat e fundit për të prekurit me këtë virus, ky është totali i rasteve të spitalizuara dhe atyre me COVID në ShSKUK. 960 pacientë janë gjithsej në trajtim, 10 nga ta në respiratorë, transmeton IndeksOnline. 39 janë në CPAP, 721 me oksigjeno-terapi. Nga ky numër, 682 janë të konfirmuar me COVID-19, të cilët janë të shtrirë në klinika dhe spitale. Ndërsa, që nga 13 Marsi e deri…

Read More

Osmani dekreton Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike

Ushtruesja e detyrës së Presidencës, Vjosa Osmani, ka bërë menjëherë gjënë e duhur si presidente, ka dekretuar Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike dhe ju ka bërë të mundur qytetarëve t’i tërhjekin paratë e tyre shumë më herët. Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike është dekretuar dje në zyrën e Presidencës. Këtë e ka konfirmuar Shefja e Zyrës së u.d Presidetes, Vjosa Osmani, Egnesa Vitia. Tash pas dekretimit, pritet që shumë shpejtë Ligjit të publikohet në Gazetën Zyrtare, që do t’i hapte rrugë për fillimin e procedurave për tërheqjen e 10 përqindshit nga Trusti.…

Read More

Shasha vlerëson se kundërpërgjigjja dezinformuese ndaj raportit, vetëm sa e vërteton atë si të saktë

Dje, siç duket disa media të caktuara janë tronditur nga publikimi i një raporti që flet për lajmin e rremë në Kosovë, veçanarisht dezinformimin e publikut në kohë sa ishte kryeministër i Kosovës, Albin Kurti. Ky ishte një studim të cilin e bënë disa hulumtues evropian me renome të BE-së për nevojat e Komitetit të Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian (AFET). Një konfirmim i tillë, i këtij raporti do duhej t’i vinte në lëvizje mediat tona, të flitej dhe të bëhen analiza të thukta mbi defektet dhe të gjeturat…

Read More

Haradinaj: Nëse nuk merremi vesh për Presidentin, atëherë shkojm në zgjedhje

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar çështjen e kandidimit për President të Kosovës. “Çështja e Presidentit është çështja e një marrëveshje politike mes partive. Pra është një parti e vetme, ose dhe dy nuk i kanë në Kosovë por duhet më shumë më shumë se dy realisht. Si koalicion qeverisës ne kemi një shumicë por është një shumicë shumë e kufizuar. Do të thotë ne kemi mungesë për këtë çështje rreth 20 vota. Dhe opsion është Lëvizja Vetëvendosje, gjetja e një marrëveshje me ta, ose partia demokratike e Kosovës.…

Read More

Mustafa, nuk i beson studimit, vazhdon ta fajsojë kreun e VV-së, Albin Kurtin

Studimi që doli sot rreth dezinformimit në Ballkanin Perendimor, të cilin e bënë disa autorë evropian për nevojat e Komitetit të Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian (AFET), e hodhi posht sot, kreu i LDK-së Isa Mustafa, duke e quajtur “manipulim”. Z. Mustafa edhe pse vjen nga një botë akadamike, e rrethuar me studime, ai ka vendosur mos t’i besoj këtij studimi që u paraqit në Parlamentin Evropian, duke e cilësuar si produkt të bërë nga bashkëmendimtarë të Albin Kurtit. Ky studim thoshte se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka…

Read More