Merkel takohet me liderët e rajonit: E pamundur të vizitoja secilin vend

Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane, ajo ka vendosur që të takojë në Tiranë liderët e rajonit. Takimi mes tyre u zhvillua në një prej investimeve gjermane në kryeqytetin shqiptar. Kancelarja nuk la pa e përmendur këtë fakt mes kryeministrave ballkanas, ndërkohë që u shpreh se ka qenë e pamundur që të vizitonte secilin prej vendeve. “Planifikoja të vija në të gjitha…

Read More

Takimi Kokë me Kokë, Kurti – Merkel në orën 15:30

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të ketë një takim kokë më kokë me kancelaren gjermane Angela Merkel. Kujtojmë se konferenca është planifikuar për ora 14:30 ndërsa takimi i Kurtit me Merkel pritet të nisë rreth orës 15:30. Paraprakisht Merkel është duke zhvilluar një takim me të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor. Pas takimit Kurti pritet të ketë adresim për media rreth orës 16:15, konfirmon zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, kështu njofton Kosovapress dhe Klankosova.tv.

Read More

Me ftesë të homologut gjerman Frank-Walter Steinmeier, Presidentja Osmani nis vizitën zyrtare në Gjermani

Vjosa Osmani, Presidentja e Kosovës ka nisur vizitën e saj zyrtare në Gjermani me ftesë të presidentit gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Zonja Osmani, ka udhëtuar për në këtë shtet për vizitë zyrtare dy-ditore. Gjatë kësaj vizite në Gjermani, Osmani përveç takimit me homologun Steinmeier, do të takohet edhe me ministrin e jashtëm, Heiko Maas. “Në kuadër të kësaj vizite, Presidentja Osmani, gjithashtu do të realizojë takime edhe me Odën e bizneseve gjermane, Rrjetin për Politikë të Jashtme (DGAP) dhe përfaqësues të mërgatës”, njofton Presidenca. Në kumtesën e Zyrës së Presidentes bëhet…

Read More

Kurti mbrrinë në Tiranë, pritet të takohet me Merkel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbërritur në Tiranë për takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Më parë në hapësirat e “Tirana Business Park” mbërriti edhe kryeministri malazez, Zdravko Kripokaviç, kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Ndryshe, Merkel po zhvillon një vizitë në kuadër të Procesit të Berlinit. Ajo do të mbledhë krerët e qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal. Gjithashtu janë…

Read More

Bulliqi zyrtarisht merr postin e kryetarit, betohet se do përfaqësojë të gjithë Llapin

Shpejtim Bulliqi edhe zyrtarisht ka marrë postin e kryetarit të Komunës së Podujevës, sot në një ceremoni solemne para këshilltarëve komunalë atje. “Kam emocionin dhe nderin e veçantë që iu drejtohem juve, qytetarëve të Podujevës që më dhatë besimin për të sjellë ndryshimin”. Kam ndjenjën e lartë të përgjegjësisë që kemi me bashkëpunëtor për të arritur pritshmëritë që janë nga qytetarët e Podujevës”. Bulliqi gjatë betimit para këshilltarëve komunal ka premtuar se do jet zëri përfaqësues i të gjithë Llapit, siç tha ai dhe shërbimet do të jenë të barabarta…

Read More

Shqiptari i parë Abazoviq në qeverinë e Malit të Zi

Zdravko Krivokapiq është zgjedhur kryeministër i Malit të Zi, ndërkaq Abazoviq merr postin e nën.kryetarit të qeverisë. Me 41 vota pro, nga 81 në total është votuar qeveria e re e Malit të Zi, e kryesuar nga Zdravko Krivokapiq. Kryeministri i sapozgjedhur, Krivokapiq, njoftoi para betimit se qeveria e tij përgjatë mandatit prej katër vjetësh, do të përfaqësojë zbatimin e demokracisë së drejtpërdrejtë. Nënkryetar i qeverisë do të jetë kryetari i Lëvizjes Ura, Dritan Abazoviq, i cili bëhet shqiptari i parë në një post kaq të rëndësishëm në Malin e…

Read More

Disa vendime që mori Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës e cila mbajti mbledhjen e radhës sot, i ka propozuar Kuvendit të Kosovës kandidatët për Organin Shqyrtues të Prokurimit. Gjatë kësaj mbledhje, Qeveria i propozon kuvendit këta kandidatë: Vjollca Kurtishaj, Erëlehta Popaj, Ardita Morina, Bujar Lushaku, Shqipe Hoti dhe Pranvera Maloku. Gjithashtu në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është marrë vendim për rithemelimin e Lotarisë së Kosovës. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, gjatë prezantimit të projektligjit, ka thënë se me këtë vendim nuk përfshihet edhe rihapja e bastoreve, kazinove dhe llojeve të tjera të lojërave…

Read More

Shpejtim Bulliqi sot merr detyrën e kryetarit të Podujevës

Shpejtim Bulliqi gjatë ditës së sotme do të betohet si kryetar i Komunës së Podujevës. Fituesi i zgjedhjeve të jashtëzakonshme do të merr zyrtarisht postin e të parit të komunës, shkruan Indeksonline. Kryesuesi i Kuvendit të Podujevës, ka thirrur për sot mbledhje solemne prej orës 10:00, ku në rend të ditës janë betimi i kryetari të zgjedhur Shpejtim Bulliqi dhe më pas edhe fjalimi i tij i parë në këtë pozitë para asamblistëve të Podujevës. Kujtojmë se Bulliqi i cili ishte kandidat i Vetëvendosjes, fitoi zgjedhjet e 29 nëntorit në…

Read More

721 pacientë në QKUK janë me oksigjeno-terapi

Gjendja si pasojë e pandemisë COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë e rëndë. Sipas zyrtarit të MSh-së, Faik Hoti, i cili ka dhënë statistikat e fundit për të prekurit me këtë virus, ky është totali i rasteve të spitalizuara dhe atyre me COVID në ShSKUK. 960 pacientë janë gjithsej në trajtim, 10 nga ta në respiratorë, transmeton IndeksOnline. 39 janë në CPAP, 721 me oksigjeno-terapi. Nga ky numër, 682 janë të konfirmuar me COVID-19, të cilët janë të shtrirë në klinika dhe spitale. Ndërsa, që nga 13 Marsi e deri…

Read More

Osmani dekreton Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike

Ushtruesja e detyrës së Presidencës, Vjosa Osmani, ka bërë menjëherë gjënë e duhur si presidente, ka dekretuar Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike dhe ju ka bërë të mundur qytetarëve t’i tërhjekin paratë e tyre shumë më herët. Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike është dekretuar dje në zyrën e Presidencës. Këtë e ka konfirmuar Shefja e Zyrës së u.d Presidetes, Vjosa Osmani, Egnesa Vitia. Tash pas dekretimit, pritet që shumë shpejtë Ligjit të publikohet në Gazetën Zyrtare, që do t’i hapte rrugë për fillimin e procedurave për tërheqjen e 10 përqindshit nga Trusti.…

Read More