The Weeknd bojkoton “Grammy Awards”, akuzon shfaqjen se nuk po nominon artistët me ngjyrë

The Weeknd po bojkoton zyrtarisht “Grammy Awards”, tha këngëtari për The New York Times.

Ylli i pop-it tha se nuk do të paraqesë më këngë për shfaqjen vjetore më prestigjioze të industrisë muzikore ajo pasi refuzoi ta nominonte atë për një çmim sivjet, madje as për hitin e tij “Blinding Lights”, që ka qëndruar për plot 52 javë në top 10 këngët më të mira në Billboard, shkruan CNN.

Lajmi vjen ndërsa organizata që qëndron pas organizimit të “Grammy Awards” po përballet me vëzhgim mbi sistemin e saj të fshehtë të votimit dhe paragjykimet e pretenduara kundër artistëve me ngjyrë dhe atyre femrave. Edicioni i 63-të i këtij spektakli do të transmetohet këtë të diel.

Këngëtari ka marrë parasysh veçanërisht mungesën e transparencës në procesin e votimit për çmimet më të lakmuara. Nominimet zgjidhen nga anëtarët e Akademisë së Regjistrimit, një organizatë jofitimprurëse me bazë në Santa Monica, Kaliforni, anëtarësia e së cilës përbëhet nga artistë të industrisë, prodhues muzikorë, drejtues dhe staf të tjerë.

Por që nga viti 1995, çmimet më të lakmuara të “Grammy Awards” – duke përfshirë çmimet “Artisti i ri më i mirë”, “Regjistrimi më i mirë i vitit”, “Kënga më e mirë e vitit”, dhe “Albumi më i mirë i vitit” – janë zgjedhur nga një komitet sekret i anëtarëve të akademisë, sipas Billboard.

Procesi i komisionit u vendos fillimisht për të siguruar që nominimet përfundimtare ishin më progresive dhe “aventureske muzikore”, njoftoi Billboard.

Por procesi është vënë në kritikë vitet e fundit në përgjigje të artistëve me ngjyrë si: The Weeknd dhe Kendrick Lamar, të cilët thuhet se janë mënjanuar.

Vetëm katër artistë me ngjyrë kanë fituar “Grammy” gjatë nëntë viteve të fundit. Hera e fundit kur një artisti me ngjyrë fitoi çmimin e rëndësishëm “Albumi i vitit”, ishte viti 2008, përkatësisht pianisti Herbie Hancock.

Një studim i Iniciativës së Përfshirjes USC Annenberg, i zbuluar të martën, zbuloi se interpretuesit me ngjyrë përfaqësonin rreth 38 për qind të të gjithë artistëve në Billboard Hot 100 nga viti 2012 në vitin 2020, por ata morën vetëm rreth 27 për qind të nominimeve të “Grammy” gjatë kësaj periudhe. Dhe vetëm 24 për qind e kandidatëve kryesorë të këtij viti për “Grammy” janë me ngjyrë.

I pyetur nga Times pse po bojkoton, Weeknd tha: “Për shkak të komiteteve të fshehta”.

“Blinding Lights” është një nga pesë këngët numër një në Billboard në 30 vitet e fundit që nuk marrin një nominime nga “Grammy”, sipas Associated Press. Albumi në të cilin shfaqet kënga, “After Hours”, u prish gjithashtu.

Ylli i popit i lindur në Toronto, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, nuk është i vetmi artist që thërret për bojkotimin e mbrëmjes më prestigjioze të muzikës.

Related posts