Udhtim në Dubai – një plan 5-ditor

Dubai është një qytet i pabesueshëm me kaq shumë para të investuara në të, saqë turistët këtu sjellin në jetë dëshirat dhe projektet e tyre më sfiduese, herë-herë të çmendura, por thelbësore. Si mund të sqaroni një vendpushim skish dhe një akuarium monstra në shkretëtirën e Lindjes së Mesme, ndërtimin e rrokaqiellit më të lartë në botë, ndërtimin e një ekspozite të tërë të ishujve artificialë, ashtu si shumë “mrekulli të tjera” të nënkuptuara të botës që janë shumë përpara e realitetit?
Popullariteti i Dubait vazhdon të rritet në të gjithë botën, falë arkitekturës mbresëlënëse moderne të qytetit, blerjeve emocionuese, kuzhinës së klasit botëror dhe mundësive të pafund për udhëtarët. Edhe nëse jeni vetëm në Emirate për disa ditë, thjesht duhet të planifikoni qëndrimin tuaj për të parë më të mirën e Dubait. Këtu keni një plan vizite 5-ditor për t’ju ndihmuar të përfitoni sa më shumë nga pushimet tuaja.


Dita 1: Pamjet e ndonjë gjëje interesante
Pavarësisht nëse është hera juaj e parë në Dubai ose keni qenë këtu shumë herë më parë, gjithmonë do të zbuloni diçka të re. Koha më e mirë për të bërë një turne në qytet është dita e parë, në këtë mënyrë do të familjarizoheni me mjedisin përreth dhe do të jeni në një pozitë më të mirë për të planifikuar pjesën tjetër të pushimeve tuaja.
Ju do të dëshironi të ngjiteni në majën e kullës së famshme Burj Khalifa si një zog i qytetit. Burj Khalifa është ndërtesa më e lartë në Dubai me 829.8 metra dhe kuverta e saj e vëzhgimit në katin e 124-të ia vlen të vizitohet.
Rezervoni një turne me një nga kompanitë e shumta të turneut – kjo do t’ju ndihmojë të mblidhni informacion të dobishëm dhe t’ju bëjë të ndiheni më shumë si në shtëpinë tuaj në qytet. Merrni një udhëtim me autobus turne, shijoni një dalje në det luksoz me një darkë të shijshme, ose thjesht merrni me qira një makinë luksoze për të përjetuar stilin e jetës së të pasurve.


Dita 2: Muzetë dhe vendet historike
Dubai ka një numër të madh të muzeve për të vizituar dhe do t’ju duhet më shumë se një javë për t’i vizituar të gjithë, kështu që zgjidhni ato që ju interesojnë më shumë dhe kushtojini atyre një ditë të tërë. Ju mund të dëshironi të filloni me muzeun më të famshëm, Muzeun Dubai, i cili është vendosur në ndërtesën më të vjetër të qytetit, Al Fahidi Fort.
Arkivat e muzeut janë të pasura me harta antike të Dubait, antike lokale, dokumente të rralla të objekteve të Emirateve, Azisë dhe Afrikës. Muzeu përmban ekspozita të skenave nga jeta në shkretëtirë, çadra beduine, një xhami model dhe rekuperime nga udhëtimet e detit.

Dita 3: Aventurë
Nga gara ekzotike me deve në tubime drithëruese nëpër dunat e shkretëtirës, ​​Dubai ka një larmi të madhe aktivitetesh për t’ju mbajtur të zënë.
Emiratet Arabe janë të njohura në të gjithë botën për vendpushimet e saj luksoze, ku të gjithë mund të shijojnë kalërimin në shkretëtirë, si dhe gjuajtjen me hark ose lazer.
Adhuruesit e aventurave ekstreme mund të provojnë ngjitje në shkëmb ose gara me ski jet.

Dita 4: Përvoja unike e blerjeve
Qendrat tregtare të Dubait janë jashtëzakonisht të ndryshme nga ato të Parisit dhe New York-ut, dhe sigurisht të denja për vëmendjen e entuziastëve të blerjeve. Ne tashmë e kemi përmendur Mall of Emirates me pistën e tij të skive, por kjo është vetëm maja e ajsbergut. Tregu Madinat Jumeirah, për shembull, u ofron blerësve mundësinë për të arritur restorante dhe hotele aty pranë përmes rrugës së vet të ujit.

Dita 5: Hatta
Dubai është i njohur për më shumë sesa thjesht ngrënie të bukura dhe parqe tematike: bukuria e natyrës së paprishur përreth qytetit meriton një përmendje të veçantë.
Pas turneut në dunat e pafundme të rërës në biçikletën tuaj quad ju mund të bëni udhëtimin në Hatta, 134 km nga Dubai në bazën e malit Al Hajar. Relaksohuni nën çatinë e një prej shtëpive tradicionale në vendbanimin antik të rikuperuar rishtas dhe notoni në ujërat e kristalta të liqenit malor ose në një nga vrimat e shumta natyrore të ujit të ushqyera nga burimet nëntokësore.

Related posts