Vdes legjenda Italiane e futbollit, Paolo Rossi

Ish futbollisti italian, Paolo Rossi, i cili ka udhëhequr ekipin e tij italian drejt titullit në Kupën e Botës 1982, vdiq në moshë 64 vjeç, ka njoftuar familja e tij.

Gruaja e tij, Federica Capaleti, postoi një fotografi të tyre në Instagram, së bashku me fjalët “Per Sempre”, në shqip “përgjithmonë”.

Hat-trick i tij i paharrueshëm (tre gola me radhë në lojë) eliminoi Brazilin e preferuar në një ndeshje që shumë tifozë të futbollit e konsiderojnë si një nga më të mirët në historinë e Kupës së Botës.
Në nivelin e klubit, ai la një shenjë të madhe në Vicenza, ku ishte golashënues. Ai gjithashtu ka luajtur për klube të tjera të Serie A si Juventus dhe Milan.
Legjenda braziliane Pele e shpalli atë një nga 125 futbollistët më të mirë të gjallë në 2004./Rai.

Related posts

Leave a Comment

I accept that my given data and my IP address is sent to a server in the USA only for the purpose of spam prevention through the Akismet program.More information on Akismet and GDPR.